Дужки

Ви можете вибирати різні типи дужок для структурування формул LibreOffice Math. Типи дужок відображаються в нижній частині панелі елементів. Ці дужки також перелічені в контекстному меню вікна Команди. Усі дужки, які не містяться на панелі елементів або в контекстному меню, можна ввести вручну у вікні Команди.

Щоб скористатися цією командою…

Відкрийте контекстне меню у Вікні команд і виберіть пункт Дужки

Виберіть Перегляд - Елементи; тоді на панелі Елементи виберіть Фігурні дужки зі списку.


Нижче наведено повний список усіх доступних типів дужок. Піктограма поруч з типом дужки, вказує, що її можливо обрати через панель Елементів (меню Перегляд - Елементи) або через контекстне меню вікна Команди.

Типи дужок

Піктограма

Круглі дужки

Вставляє заповнювач у звичайних круглих дужках. Щоб ввести у формулу такі дужки, ви також можете скористатися командою (<?>), набраною у вікні Команд.

Піктограма

Квадратні дужки

Вставляє заповнювач у квадратних дужках. Щоб ввести у формулу такі дужки, ви також можете скористатися командою [<?>], набраною у вікні Команд.

Піктограма

Подвійні квадратні дужки

Вставляє заповнювач у подвійних квадратних дужках. Щоб ввести у формулу такі дужки, ви також можете скористатися командою ldbracket <?> rdbracket, набраною у вікні Команд.

Піктограма

Фігурні дужки

Вставляє заповнювач у фігурних дужках. Щоб ввести у формулу такі дужки, ви також можете скористатися командою lbrace<?>rbrace, набраною у вікні Команди.

Піктограма

Одинарні вертикальні риски

Вставляє заповнювач між вертикальними рисками. Ввести у формулу такі дужки також можна командою lline <?> rline, набраною у вікні Команд.

Піктограма

Подвійні вертикальні риски

Вставляє заповнювач між подвійними вертикальними рисками. Ввести у формулу такі дужки також можна командою ldline <?> rdline, набраною у вікні Команд.

Піктограма

Кутасті дужки

Вставляє заповнювач у кутастих дужках. Щоб ввести у формулу такі дужки, ви також можете скористатися командою langle <?> rangle, набраною у вікні Команд.

Піктограма

Операторні дужки

Вставляє заповнювач у операторних дужках. Щоб ввести у формулу такі дужки, ви також можете скористатися командою langle <?> mline <?> rangle, набраною у вікні Команд.

Піктограма

Дужки для групування

Вставляє дужки групування. Щоб ввести у формулу такі дужки, ви також можете скористатися командою {<?>}, набраною у вікні Команд.

Піктограма

Круглі дужки (змінної висоти)

Вставляє круглі дужки змінної висоти. Щоб ввести у формулу такі дужки, ви також можете скористатися командою left(<?> right), набраною у вікні Команд..

Піктограма

Квадратні дужки (змінної висоти)

Вставляє квадратні дужки змінної висоти з заповнювачами. Ввести у формулу такі дужки також можна командою left[<?> right], набраною у вікні Команд. Розмір дужок змінюється автоматично.

Піктограма

Подвійні квадратні дужки (змінної висоти)

Вставляє подвійні квадратні дужки змінної висоти з заповнювачем між ними. Щоб ввести у формулу такі дужки, ви також можете скористатися командою left ldbracket <?> right rdbracket, набраною у вікні Команд.

Піктограма Фігурні дужки(змінної висоти)

Фігурні дужки (змінної висоти)

Вставляє фігурні дужки змінної висоти з заповнювачем між ними. Щоб ввести у формулу такі дужки, ви також можете скористатися командою left lbrace <?> right rbrace, набраною у вікні Команд. Розмір дужок буде підібрано за частиною формули, що знаходиться між ними.

Піктограма Одинарні вертикальні риски (змінної висоти)

Одинарні вертикальні риски (змінної висоти)

Вставляє у формулу дві вертикальні риски змінної висоти з заповнювачем між ними. Щоб ввести у формулу такі дужки, ви також можете скористатися командою left lline <?> right rline, набраною у вікні Команд. Розмір дужок буде підібрано за частиною формули, що знаходиться між ними.

Піктограма Подвійні вертикальні риски (змінної висоти)

Подвійні вертикальні риски (змінної висоти)

Вставляє у формулу дві подвійні вертикальні риски змінної висоти з заповнювачем між ними. Щоб ввести у формулу такі дужки, ви також можете скористатися командою left ldline <?> right rdline, набраною у вікні Команд. Розмір дужок буде підібрано за частиною формули, що знаходиться між ними.

Піктограма Кутасті дужки (змінної висоти)

Кутасті дужки (змінної висоти)

Вставляє у формулу кутасті дужки змінної висоти з заповнювачем між ними. Щоб ввести у формулу такі дужки, ви також можете скористатися командою left langle <?> right rangle, набраною у вікні Команд. Розмір дужок буде підібрано за частиною формули, що знаходиться між ними.

Піктограма Операторні дужки (змінної висоти)

Операторні дужки (змінної висоти)

Вставляє у формулу операторні дужки змінної висоти з заповнювачем між ними. Щоб ввести у формулу такі дужки, ви також можете скористатися командою left langle <?> mline <?> right rangle, набраною у вікні Команд. Розмір дужок буде підібрано за частиною формули, що знаходиться між ними.

Піктограма Фігурна дужка згори змінної ширини

Фігурна дужка згори змінної ширини

Вставляє у формулу заповнювач з горизонтальною фігурною дужкою змінної ширини над ним і ще одним заповнювачем над дужкою. Щоб ввести у формулу такі дужки, ви також можете скористатися командою <?> overbrace <?>, набраною у вікні Команд. Розмір дужки буде підібрано за частиною формули, що знаходиться під нею.

Піктограма Фігурна дужка знизу змінної ширини

Фігурна дужка знизу змінної ширини

Вставляє у формулу заповнювач з горизонтальною фігурною дужкою змінної ширини під ним і ще одним заповнювачем під дужкою. Щоб ввести у формулу такі дужки, ви також можете скористатися командою <?> underbrace <?>, набраною у вікні Команд. Розмір дужки буде підібрано за частиною формули, що знаходиться над нею.

Щоб вставити дужки з засічками внизу, наберіть безпосередньо lfloor<?>rfloor у вікні Команд.

Щоб вставити дужки з засічками згори, наберіть команду lceil<?>rceil у вікні Команд.

Щоб вставити дужки змінної висоти з засічками внизу, наберіть команду left lfloor<?>right rfloor у вікні Команд.

Щоб вставити дужки змінної висоти з засічками згори, наберіть команду left lceil<?>right rceil у вікні Команд.

Піктограма Підказка

Розмір дужок буде автоматично підібрано за їх вмістом, якщо ви вкажете команди left і right перед командами, що створюють дужки, наприклад, left(a over b right). Крім того, ви можете встановити розмір і інтервал між дужками і іншими частинами формули за допомогою пункту меню Формат - Інтервал з наступним вибором категорії «Дужки», вказавши у діалоговому вікні бажані значення у відсотках. Залиште позначку у полі Змінювати розмір всіх дужок, щоб застосувати зміни до всіх дужок у формулі.


Ви також можете використовувати одинарні дужки. Щоб скористатися цією можливістю, вам слід набрати символ \ перед відповідною командою. Наприклад, якщо ви наберете \[, у формулі з’явиться ліва квадратна дужка без своєї правої супутниці. Цю можливість можна використовувати для створення дужок повернутих у зворотну сторону, або побудови інтервалів зміни параметра. Зауважте, у вигляді одинарних можна використовувати лише дужки сталого розміру. Щоб змінити їх розмір, скористайтеся командою size.

Приклади одинарних дужок

Для дужок сталої висоти:

a = \{ \( \[ b newline

{} + c \] \) \ }

For scaled brackets use none as the bracket name

a = left ( a over b right none newline

left none phantom {a over b} + c right )

Піктограма Примітка

The phantom statement ensures that the last bracket is the correct size.


Піктограма Попередження

Не забувайте про введення пробілів між елементами формули, коли вводите їх у Вікно команд. Правильне формування формули забезпечить її коректне відображення.


Корисна інформація щодо індексів і показників степеня, а також зміни розміру допоможе вам у написанні правильно структурованих формул. Щоб отримати додаткову інформацію щодо дужок, прочитайте розділ Дужки і групування.

Будь ласка, підтримайте нас!