Довідка LibreOffice 24.8
Лінії тренду можна додавати до всіх двовимірних діаграм, крім кругових та біржових.
При вставці лінії тренду в діаграму, в якій використовуються категорії, наприклад Лінія або Стовпчик, для розрахунку лінії тренду в якості значень X використовуються числа 1, 2, 3, …. Для таких діаграм краще підійде тип «Діаграма XY».
Щоб вставити лінію тренду для ряду даних, спочатку двічі клацніть на діаграмі, щоб увійти в режим редагування, і виберіть ряд даних на діаграмі, для якого потрібно створити лінію тренду.
Оберіть
, або викличте на ряді даних контекстне меню і виберіть .Лінія Середнього Значення - це спеціальна лінія тренду, що відповідає середньому значенню. Для вставки ліній середніх значень для рядів даних виберіть
.Для видалення лінії тренду або лінії середнього значення, клацніть лінію, а потім натисніть клавішу "Del".
Пункт меню
доступний лише під час редагування діаграми. Якщо діаграма перебуває в режимі редагування, але не вибрано ряд даних, вона буде представлена сірим кольором.Лінія тренду має той самий колір, що й відповідний ряд даних. Для зміни властивостей лінії виділіть лінію тренда і виберіть
.Лінія тренду автоматично відображається в умовних позначеннях. ЇЇ ім'я можна визначити в налаштуваннях лінії тренду.
Якщо діаграма перебуває в режимі редагування, то у LibreOffice надає рівняння лінії тренду і коефіцієнту визначення R2, навіть якщо їх не показано: клацніть на лінії тренду, щоб побачити цю інформацію в рядку стану.
Щоб показати рівняння лінії тренду, виділіть лінію тренду в діаграмі, клацніть правою кнопкою миші для виклику контекстного меню і виберіть .
Щоб змінити формат значень (використати менше значущих цифр або наукової нотації), виберіть рівняння в діаграмі, клацніть правою кнопкою миші, щоб відкрити контекстне меню, і виберіть
.За замовчуванням у рівнянні використовується x для змінної абсциси, та f(x) для змінної ординат. Щоб змінити ці імена, виберіть лінію тренду, виберіть та введіть імена в поля редагуванняНазва змінної X та Назва змінної Y.
Щоб показати, коефіцієнт визначення R2, виберіть рівняння в діаграмі, клацніть правою кнопкою миші, щоб відкрити контекстне меню, та виберіть
.Якщо перетини вимушені, коефіцієнт визначення R2 розраховується іншим чином, ніж з вільними перетинами. R2 значення не можуть бути порівняні із вимушеним або вільним перетином.
Наявні такі типи регресії:
Лінійна лінія тренду: регресія за рівнянням y=a∙x+b. Перетин b можна визначити примусово.
Поліноміальна лінія тренду: регресія за виразом y=Σi(ai∙xi). Перетин a0 можна задати. Потрібно задати степінь полінома (принаймні 2).
Логарифмічна лінія тренду: регресія за рівнянням y=a∙ln(x)+b.
Експонентна лінія тренду: регресія за виразом y=b∙exp(a∙x). Це рівняння еквівалентне y=b∙mx при m=exp(a). Перетин bможна задати.
Степенева лінія тренду: регресія за виразом y=b∙xa.
Ковзна середня лінія тренду: проста ковзаюча середня розраховується з n попередніх значень Y, n є періодом. Для цієї лінії тренду немає рівняння.
При розрахунку лінії тренда враховуються тільки пари даних з наступними значеннями:
Логарифмічна лінія тренду: враховуються тільки додатні значення X.
Експоненціальна лінія тренду: враховуються тільки додатні значення Y, за винятком випадків, коли всі значення Y від'ємні: регресія буде розрахована за рівнянням y=-b∙exp(a∙x).
Степенева лінія тренду: враховуються тільки додатні значення X; враховуються тільки додатні значення Y, за винятком випадків, коли всі значення Y від'ємні: регресія буде розрахована за рівнянням y=-b∙xa.
Необхідно перетворити дані відповідним чином; рекомендується створити копію вихідних даних і працювати з нею.
Також параметри можна обчислити за допомогою функцій Calc наступним чином.
Лінійна регресія відповідає рівнянню y=m*x+b.
m = SLOPE(Дані_Y;Дані_X)
b = INTERCEPT(Дані_Y;Дані_X)
Розрахунок коефіцієнта визначення за
r2 = RSQ(Дані_Y;Дані_X)
Окрім m, b та r2, функція масиву LINEST надає додаткові статистичні дані для аналізу регресії.
Логарифмічна регресія відповідає рівнянню y=a*ln(x)+b.
a = SLOPE(Дані_Y;LN(Дані_X))
b = INTERCEPT(Дані_Y;LN(Дані_X))
r2 = RSQ(Дані_Y;LN(Дані_X))
Для кривих експоненціальної регресії виконується перетворення в лінійну модель. Оптимальна відповідність кривих досягається за лінійною моделлю, результати якої інтерпретуються відповідним чином.
Експоненціальна регресія відповідає рівнянню y = b*exp(a*x) або y = b*mx, яке перетворюється на ln(y) = ln(b) + a*x або ln(y) = ln(b) + ln(m)*x відповідно.
a = SLOPE(LN(Дані_Y);Дані_X)
Змінні для другого варіанту обчислюються наступним чином:
m = EXP(SLOPE(LN(Дані_Y);Дані_X))
b = EXP(INTERCEPT(LN(Дані_Y);Дані_X))
Розрахунок коефіцієнта визначення за
r2 = RSQ(LN(Дані_Y);Дані_X)
Окрім m, b та r2, функція масиву LOGEST надає додаткові статистичні дані для аналізу регресії.
Криві степеневої регресії перетворюються на лінійну модель. Степенева регресія відповідає рівнянню y = b*xa, яке перетворюється на ln(y) = ln(b) + a*ln(x).
a = SLOPE(LN(Дані_Y);LN(Дані_X))
b = EXP(INTERCEPT(LN(Дані_Y);LN(Дані_X))
r2 = RSQ(LN(Дані_Y);LN(Дані_X))
Для кривихполіноміальної регресії виконується перетворення до лінійної моделі.
Створіть таблицю з колонками X, x2, x3, … , xn, Y зведіть до бажаного ступеня n.
Використовуйте формулу =LINEST(Дані_Y, Дані_X) з повним діапазоном x до xn (без заголовків) в якості значення Дані_X.
Перший рядок виводу LINEST містить коефіцієнти полінома регресії з коефіцієнтом xn в крайній лівій позиції.
Перший елемент третього рядка виводу LINEST є значенням r2. Для отримання більш детальної інформації про використання функції та інших її вихідних параметрів дивіться опис LINEST.