Sayfa Yönlendirmesini Değiştirmek

Writer metin belgeleri için tüm sayfa özellikleri, sayfa biçimi gibi, sayfa biçemleri tarafından tanımlanır. Öntanımlı olarak, yeni bir metin belgesi "Ön tanımlı" sayfa biçemini tüm sayfalara uygular. Mevcut bir metin belgesi açarsanız, farklı sayfalara farklı sayfa biçemleri uygulanabilir.

Şunu bilmelisiniz ki, bir sayfa özelliğine uyguladığınız değişiklikler yalnızca mevcut sayfa biçemini kullanan sayfaları etkiler. Mevcut sayfa biçemi, alt pencere kenarlığındaki Durum Çubuğu'nda listelenir.

Tüm Sayfaların Sayfa Yönlendirmesini Değiştirmek

Metin belgeniz yalnızca aynı sayfa biçemlerinden oluşuyorsa, sayfa özelliklerini doğrudan değiştirebilirsiniz:

 1. Choose Format - Page Style.

 2. Sayfa sekmesini tıklayın.

 3. Sayfa biçemi altında, "Dikey" veya "Yatay"'ı seçin.

 4. Tamam'a tıklayın.

Sayfa Yönlendirmesini Bazı Sayfalar için Değiştirmek

LibreOffice, bir belgedeki sayfa biçimini belirlemek için sayfa biçemlerini kullanır. Sayfa biçemleri, örneğin başlık ve altlık veya sayfa kenarları gibi sayfa özelliklerini de tanımlar. Hem mevcut belgenin "Ön Tanımlı" sayfa biçemini değiştirebilir hem de kendi sayfa biçemlerinizi oluşturup, metninizin herhangi bir parçasına bu sayfa biçemlerini uygulayabilirsiniz.

Bu yardım belgesinin sonunda sayfa biçemlerinin kapsamını detaylı bir şekilde tartışacağız. Sayfa biçemi kavramı konusunda emin değilseniz, lütfen bu sayfanın sonundaki bölümü okuyun.

note

Karakter biçemleri veya paragraf biçemlerinden farklı olarak, sayfa biçemlerinde hiyerarşi yoktu. Yeni bir sayfa biçemini, mevcut bir sayfa biçemini temel alarak oluşturabilirsiniz, ama daha sonra kaynak biçemi değiştirdiğinizde, yeni sayfa biçemi değişiklikleri otomatik olarak devralmaz.


Aynı sayfa biçemini paylaşacak tüm sayfaların sayfa biçemini değiştirmek için, öncelikle bir sayfa biçemine, daha sonra bu sayfa biçemini uygulamaya ihtiyacınız var:

 1. Görünüm - Biçemler'i seçin.

 2. Sayfa Biçemleri simgesine tıklayın.

 3. Sayfa biçemine sağ tıklayın ve Yeni'yi seçin. Yeni sayfa, ilk olarak, seçilen sayfa biçeminin tüm özelliklerini alır.

 4. Yönetici sekme sayfasındaki Ad kutusunda sayfa biçemi için bir isim girin, örneğin "Güzel Sayfam".

 5. Sonraki Biçem kutucuğunda, sayfayı yeni bir sayfa biçemiyle takip eden bir sonraki sayfaya, uygulamak istediğiniz sayfa biçemini seçin. Bu belgenin sonunda sayfa biçemlerinin kapsamı hakkındaki bölüme gözatın.

 6. Sayfa sekmesini tıklayın.

 7. Sayfa biçemi altında, "Dikey" veya "Yatay"'ı seçin.

 8. Tamam'a tıklayın.

"Güzel Sayfam" adında bir sayfa biçemini düzgün şekilde tanımlamış bulunmaktasınız. Yeni biçemi uygulamak için, Biçemler penceresinden "Güzel Sayfam" sayfa biçemine çift tıklayın. Mevcut sayfa biçeminin kapsamdaki tüm sayfalar değişecektir. Eğer "Sonraki Biçem"i farklı bir biçem olarak tanımlarsanız, sadece mevcut kapsamın ilk sayfası değişecektir.

To Quickly Switch Between Portrait and Landscape Page Layout

The default template provided by LibreOffice Writer offers several page layout styles, among which the Default Page Style has Portrait orientation and the Landscape style has landscape orientation.

These styles can be used to quickly switch between portrait and landscape orientation by inserting manual breaks and choosing the appropriate page styles as described below:

 1. Place the cursor where the page break is to be inserted.

 2. Go to Insert - More Breaks - Manual Break. The Insert Break dialog will open.

 3. Choose the option Page break and in the Page Style drop-down list choose the page style to be applied to the page after the break (Default Page Style, Landscape, etc).

 4. If the applied has to be changed again at a certain point in the document (for instance, to switch back from landscape to portrait orientation), place the cursor at this point and repeat the steps previously described.

Sayfa Biçemlerinin Kapsamı

LibreOffice'de sayfa biçemlerinin kapsamında haberdar olmalısınız. Sayfa biçemini düzenlemek, metin belgenizdeki hangi sayfaları etkileyecek?

Bir Sayfa Uzunluğundaki Biçemler

A page style can be defined to span one page only. The “First Page” style is an example. You set this property by defining another page style to be the "next style", on the Format - Page Style - Organizer tab page.

Bir sayfa uzunluğundaki biçemler mevcut sayfa biçeminin alt sınırından başlayıp bir sonraki sayfa kesmesine kadar sürmektedir. Sonraki sayfa kesmesi, metin bir sonraki sayfaya düştüğünde otomatik olarak gösterilir, bu bazen "yumuşak sayfa kesmesi" olarak da adlandırılır. Alternatif olarak, elle sayfa kesmesi ekleyebilirsiniz.

To insert a manual page break at the cursor position, press +Enter or choose Insert - Manual Break and just click OK.

El ile Tanımlanmış Sayfa Biçemi Aralığı

The “Default” page style does not set a different "next style" on the Format - Page Style - Organizer tab page. Instead, the "next style" is set also to be “Default”. All page styles that are followed by the same page style can span multiple pages. The lower and upper borders of the page style range are defined by "page breaks with style". All the pages between any two "page breaks with style" use the same page style.

Bir "biçemli sayfa kesmesi"ni doğrudan imlecin olduğu yere ekleyebilirsiniz. Alternatif olarak, "biçemli sayfa kesmesi" özelliğini bir paragrafa veya bir paragraf biçemine uygulayabilirsiniz.

Aşağıdaki komutlardan birini uygulayın:

Lütfen bizi destekleyin!