Otomatik Metin Kullanımı

LibreOffice Writer'da metni daha sonra çabucak ekleyebilmek için, grafikler, tablolar ve alanlar da içeren metinleri Otomatik Metin olarak depolayabilirsiniz. Eğer isterseniz, biçimlendirilmiş metinleri de depolayabilirsiniz.

Otomatik Metin Girdisi Eklemek İçin

 1. Otomatik Metin girdisi olarak kaydetmek istediğiniz, grafikli metin, tablo veya alanı seçin. Bir grafik ancak karakter olarak sabitlenmişse ve önünde ve sonrasında en az bir adet metin karakteri varsa saklanabilir.

 2. Dosya - Dışa aktarı seçin.

 3. Otomatik Metin depolamak istediğiniz kategoriyi seçin.

 4. Dört karakterden daha uzun bir ad yazın. Bu Giriş sırasında adın geri kalanını öneri olarak görüntüle Otomatik Metin özelliğini kullanmanızı mümkün kılar. Eğer isterseniz, önerilen kısayolu değiştirebilirsiniz.

 5. Otomatik Metin düğmesine tıklayın, ve sonra Yeni'yi seçin.

 6. Kapat düğmesini tıklayın.

Otomatik Metin Girdisi Eklemek İçin

 1. Belgenizde Otomatik Metin girişi eklemek istediğiniz yeri tıklayın.

 2. Düzenle - Otomatik Metin

 3. Eklemek istediğiniz Otomatik Metni seçin ve sonra Ekle'ye tıklayın.

Ayrıca bir Otomatik Metin için kısayol yazabilirsiniz, ve F3'e basabilirsiniz, veya Ekle çubuğundaki Otomatik Metin simgesinin yanındaki oka tıklayabilirsiniz, ve sonra bir Otomatik Metin girişi seçebilirsiniz.

Öneri Simgesi

Bir LibreOffice Math formülünü hızlıca girmek için fn yazın ve F3'e basın. Eğer birden çok formül girerseniz formüller numaralandırılacaktır. Metin girmek için dt yazıp F3'e basın.


Otomatik Metin Girişleri Listesini Yazdırmak İçin

 1. Araçlar - Makrolar - Makroları Yönet - LibreOffice Basic'i seçin.

 2. In the Macro from tree control, select Application Macros - Gimmicks - AutoText.

 3. Varolan Makrolar: AutoText listesinden "Main"i seçin ve ardından Çalıştır'a basın. Mevcut AutoText (Otomatik Metin) girdileri ayrı bir metin belgesinde türetilecektir.

 4. Dosya - Yazdır seçeneğini seçin.

Ağ Kurulumlarında Otomatik Metin Kullanımı

Otomatik Metin girişlerini bir ağdaki farklı dizinlere depolayabilirsiniz.

Örneğin, şirketinizin "salt okunur" Otomatik Metin girişlerini merkezi bir sunucuda, ve kullanıcı tanımlı Otomatik Metin girişlerini yerel bir dizinde depolayabilirsiniz.

Otomatik Metin dizin yolları yapılandırmada düzenlenebilir.

Burada iki dizin listelenir. İlk giriş sunucu kurulumunda ve ikincisi kullanıcı dizinindedir. Eğer her iki dizinde aynı adla iki Otomatik Metin girişi varsa, kullanıcı dizinindeki giriş kullanılacaktır.

Lütfen bizi destekleyin!