Hyphenation

Inserts hyphens in words that are too long to fit at the end of a line.

LibreOffice searches the document and suggests hyphenation that you can accept or reject. If text is selected, the Hyphenation dialog works on the selected text only. If no text is selected, the Hyphenation dialog works on the whole document.

Bu komuta erişmek...

Araçlar - Dil - Hecele seçeneğini seçin

On the Tools bar, click

Icon Hyphenation

Hyphenation


Heceleme

Mevcut veya seçili paragrafı heceletmek için, Biçim - Paragraf'ı seçin ve Metin Akışı sekmesine tıklayın. Bir paragraf biçemine otomatik heceleme de uygulayabilirsiniz. Otomatik hecelemenin aktif olduması durumunda, Heceleme iletişim penceresi hecelemek için kelime bulmayacaktır.

LibreOffice hecelenmesi gereken bir kelime bulduğundan aşağıdakilerden bir tanesini yap:

tip

Paragrafları otomatik hecelemenin dışında bırakmak için, paragrafları seçin, Biçim - Paragrafı seçin, Metin Akışı sekmesine tıklayın ve daha sonra Heceleme alanındaki Otomatik onay kutusunu silin.


note

To disable the Hyphenation dialog and always hyphenate automatically, choose - Languages and Locales - Writing Aids, and select the Hyphenate without inquiry check box.


El ile doğrudan hece eklemek için, kelimede hecelemeyi yapmak istediğin yere tıklayın ve + Eksi simgesi (-) tuş kombinasyonuna basın.

Belgeye kesintisiz (korumalı) bir hece eklemek için, hecelemek istediğiniz kelimeye tıklayın ve Shift++Eksi işareti (-) tuşlarına basın.

Kısa çizgileri saklamak için - LibreOffice Writer - Biçimlendirme Yardımı'nı seçin ve Özel kısa çizgiler onay kutusunu temizleyin.

Kelime

Kelime

Seçilen kelime için heceleme öneri(leri) gösterir.

Sol / Sağ Ok

Tire'nin konumunu ayarlayın. Bu seçenek sadece birden fazla heceleme önerisi gösterilmişse kullanılabilir.

Sonraki

Heceleme önerilerini yoksayar ve sonraki hecelenecek kelimeyi bulur.

Kısa Çizgi

Gösterilen konuma bir kısa çizgi ekler.

Kaldır

Görüntülenen kelimeden mevcut heceleme noktasını kaldırır.

Lütfen bizi destekleyin!