Heceleme

Satır sonuna sığmayacak kadar büyük kelimeler için tire ekler. LibreOffice belgeyi arar ve kabul veya red edebileceğiniz öneriler sunar. Eğer metin seçilirse, Heceleme iletişim penceresi sadece seçili metin üzerinde çalışır. Eğer metin seçili değilse, Heceleme iletişim penceresi tüm belge üzerinde çalışır.

Bu komuta erişmek...

Araçlar - Dil - Hecele seçeneğini seçin


Heceleme

Mevcut veya seçili paragrafı heceletmek için, Biçim - Paragraf'ı seçin ve Metin Akışı sekmesine tıklayın. Bir paragraf biçemine otomatik heceleme de uygulayabilirsiniz. Otomatik hecelemenin aktif olduması durumunda, Heceleme iletişim penceresi hecelemek için kelime bulmayacaktır.

LibreOffice hecelenmesi gereken bir kelime bulduğundan aşağıdakilerden bir tanesini yap:

Öneri Simgesi

Paragrafları otomatik hecelemenin dışında bırakmak için, paragrafları seçin, Biçim - Paragrafı seçin, Metin Akışı sekmesine tıklayın ve daha sonra Heceleme alanındaki Otomatik onay kutusunu silin.


Not Simgesi

Heceleme iletişim penceresni kapatmak ve her zaman otomatik hecelemek için, - Dil Ayarları - Yazım Yardımını seçin ve Sorgulama olmadan hecele onay kutusunu işaretleyin.


El ile doğrudan hece eklemek için, kelimede hecelemeyi yapmak istediğin yere tıklayın ve + Eksi simgesi (-) tuş kombinasyonuna basın.

Belgeye kesintisiz (korumalı) bir hece eklemek için, hecelemek istediğiniz kelimeye tıklayın ve Shift++Eksi işareti (-) tuşlarına basın.

Kısa çizgileri saklamak için - LibreOffice Writer - Biçimlendirme Yardımı'nı seçin ve Özel kısa çizgiler onay kutusunu temizleyin.

Kelime

Kelime

Seçilen kelime için heceleme öneri(leri) gösterir.

Sol / Sağ Ok

Tire'nin konumunu ayarlayın. Bu seçenek sadece birden fazla heceleme önerisi gösterilmişse kullanılabilir.

Sonraki

Heceleme önerilerini yoksayar ve sonraki hecelenecek kelimeyi bulur.

Kısa Çizgi

Gösterilen konuma bir kısa çizgi ekler.

Kaldır

Görüntülenen kelimeden mevcut heceleme noktasını kaldırır.

Heceleme

Lütfen bizi destekleyin!