Gezgin

Belgenizin farklı alanlarına gitmenizi sağlayan Gezgin'i saklar veya gösterir. Gezgin'i mevcut belgeden öğeler eklemek, belge açmak ve ana belgeyi düzenlemek için de kullanabilirsiniz. Kılavuzdaki bir öğeyi düzenlemek için, öğeye sağ tıklayın ve içerik menüsünden bir komutu seçin. Eğer isterseniz Gezgin'i çalışma alanınızın kenarına sabitleyebilirsiniz.

Bu komuta erişmek...

Choose View - Navigator.

On the Standard bar, click

Icon

Navigator On/Off


Gezgin'i açmak için, Görünüm - Gezgin'i seçin. Gezgin'i taşımak için, başlık çubuğunu sürükleyin. Gezgin'i sabitlemek için, başlık çubuğunu çalışma alanının soluna veya sağına sürükleyin. Kılavuzun sabitliğini kaldırmak için, Ctrl tuşuna basılı tutun ve Kılavuzun gri alanına çift tıklayın.

Kategorilerdeki öğeleri görmek için Gezgin içerisindeki kategorilerin yanlarındaki (+) işaretine tıklayın. Kategorilerdeki öğe sayılarını görmek için, Gezgin içerisindeki kategori üzerinde imleci bekletin. Belgedeki bir öğeye atlamak için, Gezgin içindeki öğeye iki kere tıklayın.

Belge içerisindeki sonraki veya önceki öğeye atlamak için, Gezgin simgesine Gezgin araç çubuğunu açmak için tıklayın, sonrasında öğe katerosine tıklayıp aşağı yukarı ok tuşlarına basın.

note

A hidden section in a document appears gray in the Navigator, and displays the text "hidden" when you rest the mouse pointer over it. The same applies to header and footer contents of Page Styles that are not used in a document, and hidden contents in tables, frames, graphics, OLE objects, and indexes.


Ana Görünüme Geç

Ana görünüm ve normal görünüm arasında geçişin sağlanması için ana belge açık olmalıdır.

Simge

Ana Görünüme Geç

Gezinme

Seçtiğiniz kategori içerisindeki öğeye kolayca atlamanızı sağlayan Gezgin araç çubuğunu açar. Kategoriyi seçip "Önceki" ve "Sonraki" oklarına tıklayın.

Aramaya devam etmek için Gezinti araç çubuğu üzerindeki Aramayı Tekrarla simgesine tıklayın.

Simge

Gezinme

Önceki

Belge içerisindeki önceki ögeye atlar. Atlanacak öge tipini belirtmek için Gezgin simgesine tıklayın ve sonra öge kategorisini seçin - örneğin, "Resimler".

Simge

Önceki Nesne

Sonraki

Belge içerisindek bir sonraki ögeye atlar. Atlanmak istenen öge tipini belirtmek için Gezgin simgesine tıklayın ve daha sonra bir öge kategorisi seçin - örneğin "Resimler".

Simge

Sonraki Nesne

Sayfa numarası

Geçiş yapmak istediğiniz sayfanın numarasını yazın ve Enter tuşuna basın.

Öneri Simgesi

Belge içerisindeyken başka bir sayfaya hızlıca geçmek için, Shift++F5,tuş kombinasyonuna basılı tutup gitmek istediğiniz sayfa numarasını tuşlayın ve bir süre bekleyin.


Liste Kutusu

Gezinti listesini görüntüler veya gizler.

Simge

Liste kutusu açık/kapalı

İçerik Görünümü

Gezintinin tüm kategorilerinin görüntülenmesiyle seçilen kategorinin görüntülenmesi arasında geçiş yapar.

Simge

İçerik Görünümünü Değiştir

tip

Hızlı bir şekilde başlıkları ve ilişkili oldukları metinleri yeniden sıralamak için, kategori listesinden "Başlıklar" kısmını seçin ve İçerik Görünümü simgesine tıklayın. Artık sürükle bırak ile içeriği yeniden sıralayabilirsiniz.


Anımsatıcı Belirle

Buraya tıklayarak imlecin konumu hakkında bir hatırlatıcı atayın. 5 hatırlatıcıya kadar tanımlama yapabilirsiniz. Hatırlatıcıya atlamak için, Gezgin simgesine tıklayın, Gezgin penceresi içerisinde Anımsatıcı simgesine tıklayın ve Önceki veya Sonraki düğmelerini kullanın.

Simge

Anımsatıcı Belirle

note

Reminders are navigated in the order in which they are set. Reminders are not saved when a document is closed.


Başlık

İmleci üst bilgiye veya üst bilgiden metin alanına taşır.

Simge

Başlık

Alt bilgi

İmleci alt bilgiye veya alt bilgiden metin alanına taşır.

Simge

Alt bilgi

Sabitleyici <-> Metin

Alt bilgi metni ile alt bilgi sabitleyicisi arasında geçiş yapar.

Simge

Sabitleyici <-> Metin

Sürükleme Kipi

Gezgin içerisinden öğeleri belgeye eklemek için sürükle bırak özelliklerini, örneğin köprü olarak ayarlar. Bu simgeye tıklayın ve daha sonra kullanmak istediğiniz seçeneği seçin.

Simge

Sürükleme kipi

Köprü Olarak Ekle

Bir öğeyi belge içine sürükleyip bıraktığınızda bir köprü oluşturur. Köprünün işaret ettiği öğeye sıçramak için belgedeki köprüye tıklayın.

Bağlantı Olarak Ekle

Sürükle bırak yaptığınız mevcut belge içerisine seçili öğeyi bir bağlantı olarak ekler. Metin korumalı bir bölüm olarak eklenir. Bağlantıların içerikleri kaynak güncellendiğinde otomatik olarak güncellenir. Belge içerisindeki bağlantıları elle güncellemek için, Araçlar - Güncelle - Bağlantılar'ı seçin. Grafikler, OLE nesneleri, referans ve dizinler için bağlantı oluşturamazsınız.

Kopya Olarak Ekle

Sürükle belge yaptığınız belge içerisine seçili öğenin bir kopyasını ekler. Grafiklerin, OLE nesnelerinin, referans ve dizinlerin kopyasını sürüyleyip bırakamazsınız.

Anahat düzeyleri

Bu simgeye tıklayın ve gezgin penceresinde görmek istediğiniz başlık anahat düzeylerinin sayısını seçin Gezgin penceresindeki bir başlığa sağ tıklayarak da bu komuta erişebilirsiniz.

1-10

Gezgin penceresinde sadece en üst seviyedeki başlıkları (bölüm başlıklarını) görmek için 1 , tüm başlıkları görmek için 10 'a tıklayın.

Simge

Anahat düzeyi

Bölüm Yukarı

Seçili başlık ve altındaki metni, belge ve Gezgin içerisinde bir seviye yukarı taşır. Sadece seçili başlığı altındaki metin olmadan taşımak için, Ctrl tuşu basılıyken bu simgeye tıklayın.

Simge

Bölüm Yukarı

Bölüm Aşağı

Seçili başlığı ve bu başlık altındaki metni belgede ve gezgindeki başlık konumundan bir seviye aşağıya taşır. Sadece seçili başlığı taşımak ve altındaki metni taşımamak için, Ctrl'ye basılı tutun ve bu simgeye tıklayın.

Simge

Bölüm aşağı

Düzeyi yukarı al

Seçili başlığın ve altındaki başlıkların anahat düzeyini bir arttırır. Sadece seçili başlığın anahat düzeyini arttırmak için Ctrl tuşuna basılı iken bu simgeye tıklayın.

Simge

Düzeyi yukarı al

Düzeyi Aşağı Al

Seçili başlığın ve altındaki başlıkların anahat düzeyini bir azaltır. Sadece seçili başlığın anahat düzeyini azaltmak için, Ctrl tuşuna basılı iken bu simgeye tıklayın.

Simge

Düzeyi aşağı al

Belgeleri Aç

Açık tüm metin belgelerini listeler. Gezgin penceresi içerisinde belge içeriklerini görmek için, listeden belge adını seçiniz. Gezgin içerisinde gösterilen mevcut belge listedeki adından sonraki "etkin" kelimesi ile belirtilir.

Aynı zamanda Gezgin içerisindeki bir öğeye sağ tıklayarak Göster'i seçip görmek istediğiniz belgeye tıklayabilirsiniz.

Please support us!