Yazı Tipleri

Formül elemanlarına uygulanabilen yazı tiplerini tanımlar.

Bu komuta erişmek...

Biçim - Yazıtipleri seçeneğini seçin


Yazı Tipi Türü Penceresi

Formül Yazı Tipleri

Formülünüzü oluşturan elemanlardan değişkenler, fonksiyonlar, sayılar ve eklenen yazılar için yazı tipi belirleyebilirsiniz.

Yazı Tipleri penceresindeki liste kutuları, tüm elemanların varsayılan yazı tipini gösterir. Farklı bir yazı tipi seçmek için Değiştiri tıklayın, sonra elemanın türünü seçin.Yeni bir pencere açılacaktır. İstediğiniz yazı tipini seçin ve istenilen özellikleri kontrol edin, Sonra TAMAMı tıklayın. Değişiklikleri varsayılan yazı tipi olarak kaydetmek için Varsayılan butonunu tıklayın.

note

Özel yazı bölümlerini işaretlemek için tüm metinde kullanılan yazı tipinden başka bir yazı tipi kullanmak istiyorsanız, Yazı Tipi komutunu Komutlar penceresine yazın.


Değişkenler

Formülünüzdeki değişkenler için yazı tipini seçebilirsiniz. Örneğin, x=SIN(y) formülünde, x ve y değişkendir ve atanan yazı tipini yansıtacaktır.

İşlevler

Fonksiyonların isimleri ve özellikleri için yazı tipi seçin. Örneğin fonksiyondaki formül, x=SIN(y) =SIN( ).

Sayılar

Formülünüzdeki sayıların yazı tipini seçebilirsiniz.

Metin

Formülünüzdeki yazı tipini buraya tanımlayın.

Özel Yazı tipleri

Yazı tipleri penceresinin bu bölümde formüldeki diğer metin bileşenlerini biçimlendirebileceğiniz yazı tiplerini tanımlayabilirsiniz. Üç temel yazı tipi olarak Serif, Sans ve Sabit kullanılabilir. Yüklenmiş başka yazı tiplerini de ekleyebilirsiniz. Sisteminize kurulmuş tüm yazı tiplerini kullanabilirsiniz. Liste kutusunda önerilen seçimi genişletmek için Düzenle düğmesini seçin.

Özel yazı tipleri Komutlar penceresinde FONT komutu ile farklı bir yazı tipi ayarlarmak için kullanılır.

Serif

Serif yazı tipi biçimi için kullanılacak yazı tipini belirtebilirsiniz. Serif'ler görülebilen küçük çizgi taşmalarıdır, örneğin, Times serif yazı tipi kullanıldığında büyük A harfinin alt kısmındaki gibi. Serif kullanmak okuyucunun gözünü düz bir çizgide tutmasını sağladığı ve okumayı hızlandırdığı için oldukça faydalıdır.

Sans

Sans yazı biçimlendirme için kullanılacak yazı tipini belirleyebilirsiniz.

Sabit

Sabit yazı biçimlendirme için kullanılacak yazı tipini belirleyebilirsiniz.

Değiştir

Özel yazı tipleri ve formüller için yazı tiplerini ve öznitelikleri tanımlayabileceğiniz Yazı Tipleri iletişim penceresine erişmek için bu açılır menünün seçeneklerinden birine tıklayın.

Varsayılan

Tüm yeni formüllerin varsayılanı olarak değişiklikleri kaydetmek için bu butona basınız . Değişiklikler onaylandıktan sonra Evet butonuna basınız.

Varsayılan Kaydetme Penceresi

Lütfen bizi destekleyin!