Ayraçlar

You can choose among various bracket types to structure a LibreOffice Math formula. Bracket types are displayed in the lower part of the Elements pane. These brackets are also listed in the context menu of the Commands window. All brackets that are not contained in the Elements pane or in the context menu can be typed manually in the Commands window.

Bu komuta erişmek...

Komutlar penceresindeki içerik menüsünü açın ve Ayraçlar seçeneğini seçin.

Görünüm - Ögeler'i seçin; ardından Ögeler panelinden Ayraçlar'ı seçin.


Aşağıda kullanılabilir bütün ayraçların bir listesi bulunmaktadır. Ayraç türünün yanındaki simge Ögeler panelinden (Görünüm - Ögeler menüsünden) veya Komutlar penceresinin içerik menüsünden ulaşılabilir olduğunu göstermektedir.

Ayraç türleri

Icon

Yuvarlak köşeli ayraç (parantez)

Normal parantezler arasına bir yer tutucu ekler. Aynı şeyi (<?>) ifadesini Komutlar penceresine yazarak da yapabilirsiniz.

Icon

Köşeli parantezler

Köşeli parantezler arasına bir yer tutucu ekler. Aynı şeyi [<?>] ifadesini Komutlar penceresine yazarak da yapabilirsiniz.

Icon

Çift köşeli parantezler

Çift köşeli parantezler arasına bir yer tutucu ekler. Aynı şeyi ldbracket <?> rdbracket ifadesini Komutlar penceresine yazarak da yapabilirsiniz.

Icon

Süslü parantezler

Süslü parantezler arasına bir yer tutucu ekler. Aynı şeyi Komutlar penceresine lbrace<?>rbrace yazarak da yapabilirsiniz.

Icon

Tek dikey çubuklar

Tek dikey çubuklar arasına bir yer tutucu ekler. Aynı şeyi lline <?> rline ifadesini Komutlar penceresine yazarak da yapabilirsiniz.

Icon

Çiftli dikey çubuklar

Çiftli dikey çubuklar arasına bir yer tutucu ekler. Aynı şeyi ldline <?> rdline ifadesini Komutlar penceresine yazarak da yapabilirsiniz.

Icon

Açılı ayraçlar

Açılı ayraçlar arasına bir yer tutucu ekler. Aynı şeyi langle <?> rangle ifadesini Komutlar penceresine yazarak da yapabilirsiniz.

Icon

Operatör ayraçları

Operatör ayraçlar arasına bir dikey çubuk ve iki yer tutucu ekler. Aynı şeyi langle <?> mline <?> rangle ifadesini Komutlar penceresine yazarak da yapabilirsiniz.

Icon

Grup ayraçları

Grup ayraçları ekler. Aynı şeyi {<?>} ifadesini Komutlar penceresine yazarak da yapabilirsiniz.

Icon

Yuvarlak köşeli ayraç (ölçeklenebilir)

Ölçeklenebilir normal parantezler arasına bir yer tutucu ekler. Aynı şeyi left(<?> right) ifadesini Komutlar penceresine yazarak da yapabilirsiniz.

Icon

Köşeli parantezler (ölçeklenebilir)

Ölçeklenebilir köşeli parantezler arasına bir yer tutucu ekler. Aynı şeyi left[<?> right] ifadesini Komutlar penceresine yazarak da yapabilirsiniz. Parantezlerin boyutları otomatik olarak ayarlanacaktır.

Icon

Çift köşeli parantezler (ölçeklenebilir)

Ölçeklenebilir çift köşeli parantezler arasına bir yer tutucu ekler. Aynı şeyi left ldbracket <?> right rdbracket ifadesini Komutlar penceresine yazarak da yapabilirsiniz. Parantezlerin boyutları otomatik olarak ayarlanacaktır.

Braces (scalable) Icon

Süslü parantezler (ölçeklenebilir)

Ölçeklenebilir süslü parantezler arasına bir yer tutucu ekler. Aynı şeyi left lbrace <?> right rbrace ifadesini Komutlar penceresine yazarak da yapabilirsiniz. Parantezlerin boyutları otomatik olarak ayarlanacaktır.

Single vertical bars (scalable) Icon

Tek dikey çubuklar (ölçeklenebilir)

Ölçeklenebilir birer dikey çubuk arasına bir yer tutucu ekler. Aynı şeyi left lline <?> right rline ifadesini Komutlar penceresine yazarak da yapabilirsiniz. Ayraçların boyutları otomatik olarak ayarlanacaktır.

Double vertical bars (scalable) Icon

Çift dikey çubuklar (ölçeklenebilir)

Ölçeklenebilir çift dikey çubuklar arasına bir yer tutucu ekler. Aynı şeyi left ldline <?> right rdline ifadesini Komutlar penceresine yazarak da yapabilirsiniz. Ayraçların boyutları otomatik olarak ayarlanacaktır.

Angle brackets (scalable) Icon

Açılı ayraçlar (ölçeklenebilir)

Ölçeklenebilir açılı ayraçlar arasına bir yer tutucu ekler. Aynı şeyi left langle <?> right rangle ifadesini Komutlar penceresine yazarak da yapabilirsiniz. Ayraçların boyutları otomatik olarak ayarlanacaktır.

Operator brackets (scalable) Icon

Operatör ayraçları (ölçeklenebilir)

Ölçeklenebilir operatör ayraçları arasına bir dikey çubuk ve iki yer tutucu ekler. Aynı şeyi left langle <?> mline <?> right rangle ifadesini Komutlar penceresine yazarak da yapabilirsiniz. Ayraçların boyutları otomatik olarak ayarlanacaktır.

Brace top (scalable) Icon

Yukarı süslü parantez (ölçeklenebilir)

Bir yer tutucu ve üzerine ölçeklenebilir bir süslü parantez ekler. Aynı şeyi <?> overbrace <?> ifadesini Komutlar penceresine yazarak da yapabilirsiniz. Ayracın boyutu otomatik olarak ayarlanacaktır.

Brace bottom (scalable) Icon

Aşağı süslü parantez (ölçeklenebilir)

Bir yer tutucu ve altına ölçeklenebilir bir süslü parantez ekler. Aynı şeyi <?> underbrace <?> ifadesini Komutlar penceresine yazarak da yapabilirsiniz. Ayracın boyutu otomatik olarak ayarlanacaktır.

Alt tam değer ayracı eklemek için lfloor<?>rfloor ifadesini Komutlar penceresine yazın.

Üst tam değer ayracı eklemek için, lceil<?>rceil ifadesini Komutlar penceresine yazın.

Ölçeklenebilir alt tam değer ayracı eklemek için, left lfloor<?>right rfloor ifadesini Komutlar penceresine yazın.

Ölçeklenebilir üst tam değer ayracı eklemek için, left lceil<?>right rceil ifadesini Komutlar penceresine yazın.

Öneri Simgesi

Ayraç komutunun önüne left veya right eklediğinizde ayraçlar otomatik olarak boyutlandırılacaklardır, örneğin, left(a over b right). Ayraçların boyutlarını ve aralamalarını Biçimlendir - Aralama - Sınıflandırma - Ayraçları seçerek ve istediğiniz oranları girerek de ayarlayabilirsiniz. Değişikliklerin formüldeki tüm ayraçlara uygulanması için Tüm ayraçları ölçekle onay kutusunu işaretleyin.


Ayraçları tekli olarak da kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için komutun önüne ters bölü işareti \ koyun. Örneğin, eğer \[ yazarsanız sol köşeli parantez eşi olmadan görünür. Bu ters ayraçları oluşturmak veya aralık belirtmek için kullanışlıdır. Sadece ölçeklenmeyen parantezlerin tek kullanılabildiğini unutmayın. Boyutu değiştirmek için size komutunu kullanın.

Tekli ayraç örnekleri

Ölçeklenmeyen ayraçlar için:

a = \{ \( \[ b newline

{} + c \] \) \ }

For scaled brackets use none as the bracket name

a = left ( a over b right none newline

left none phantom {a over b} + c right )

Not Simgesi

The phantom statement ensures that the last bracket is the correct size.


Uyarı Simgesi

Komutlar penceresine doğrudan yazarken öğeler arasına boşluklar (aralık) koymayı unutmayın. Bu doğru yapının kurulması için gereklidir.


Formüllerinizi verimli bir şekilde yapılandırabilmeniz için yararlı bilgileri İndisler ve üstler ile ölçeklemek bağlantılarında bulabilirsiniz. Ayraçlar hakkında daha fazla bilgi için Ayraçlar ve Gruplamak bağlantısına bakabilirsiniz.

Lütfen bizi destekleyin!