Slideshow Remote Control – Impress Remote User Guide

LibreOffice Impress Remote, LibreOffice slayt gösterilerini bir mobil cihazla kontrol etmenizi sağlayan Android ve iOS işletim sistemleri için kullanılabilen açık kaynaklı bir uygulamadır.

Impress Uzaktan Kumanda Simgesi

Impress Uzaktan Kumanda, slayt küçük resimlerini ilgili notları aşağıda göstererek cihaz ekranında görüntüler. Sunumda ileriye veya geriye gitmek için parmağınızı ekrana getirin. Daha kolay sunum dinamiği için istediğiniz bir slayta doğrudan atlamak için bir mozaik slayt da görüntüleyebilirsiniz.

Mobil aygıt ile LibreOffice Impress sunumu çalıştıran bilgisayar arasındaki bağlantı Bluetooth veya ağ bağlantısı ile yapılabilir.

Impress Uzaktan Kumanda Özellikleri

Impress Uzaktan Kumanda sunum sırasında dolaşırken slaytlarınızı kontrol etmenize imkan veren çok yararlı bir uygulamadır. Ana özellikleri şöyle sayılabilir:

Gereksinimler:

Bilgisayar

Taşınabilir cihaz:

Impress Remote uygulaması mobil cihazınıza indiriliyor ve kuruluyor.

Impress Remote Uygulamasını Google Play Mağazası veya Apple Uygulama Mağazası'nda “Impress Remote” olarak arayın ve gelen sonuçlardan The Document Foundation (TDF) tarafından yüklenmiş olan uygulamayı indirin. İndirme işlemi bittikten sonra mobil cihazlarınıza diğer uygulamalar gibi kurulum yapabilirsiniz.

Impress Remote Ayarları

Impress Remote'ı mobil cihazda ve bilgisayar sayfasında etkinleştirildiğinde, ekranın sağ köşesine dokunarak Ayar sayfasına erişin. Aşağıdaki ayarlar kullanılabilir:

Bilgisayar mobil cihaza bağlanıyor.

Bluetooth'u hem aygıtta hem de bilgisayarda etkinleştirin ve eşleştirin. Bluetooth'u nasıl etkinleştireceğinizi bir Bluetooth tanımlayıcıyı ayarlamayı ve cihazları eşleştirmeyi öğrenmek için cihazınızın ve bilgisayarınızın işletim sisteminin talimat kılavuzlarına bakın. Eşleştirme yapıldıktan sonra, mobil cihaz sunumu kontrol etmeye hazırdır.

Alternatif olarak bilgisayar ve mobil cihazınız aynı ağ bağlantısı içerisinde olmak koşuluyla kablosuz ağ (Wi-Fi) üzerinden de bağlanabilirsiniz.

LibreOffice Impress içinden Impress Uzaktan Kumanda'yı etkinleştirmek

Impress Slayt gösterisini çalıştırmak için Impress uygulamasının mobil cihaz tarafından kontrolüne izin vermeniz gerekmektedir. Adımları takip ediniz:

  1. LibreOffice Impress'i açın.

  2. Araçlar – Seçenekler – LibreOffice Impress – Genel menüsüne gidin. Aşağıdaki şekilde gösterilen ekranı görmelisiniz.

  3. Sunum ayarlarından Uzaktan kontrol etkin onay kutusunu işaretleyin ve TAMAM'a tıklayın.

LibreOffice Impress'i kapatın ve yeniden başlatın.

Impress General Options Dialog

Sunum kontrolü:

tip

Bir slayt gösterisi yürütmeden önce yukarıda belirtildiği gibi mobil cihazdan ekran tasarrufu ve ekran kilidini devre dışı bırakın. Ekranı açıkken şovun süresi için mobil cihazın yeterli batarya gücüne sahip olduğundan emin olun.


  1. Hem cihazın, hem de bilgisayarın Bluetooth veya ağ bağlantısı ile eşleştirildiğinden emin olun.

  2. Göstermek istediğiniz sunuyu LibreOffice Impress ile açın.

  3. Impress Uzaktan Kumanda uygulamasını mobil cihazda açın ve bilgisayarın Bluetooth Kimliğini seçin.

  4. Bilgisayarın adını tıkladığınızda, sunum slaytlarını Impress Uzaktan Kumanda notlar bölümüyle otomatik olarak yükleyecektir.

  5. Slaytları değiştirmek için parmağınızı mobil ekranda sola veya sağa kaydırın. Slayt notları mobil ekranın alt kısmındadır.

  6. İsteğe bağlı olarak, mobil uygulamadan her slaytın görüntüleme süresini tanımlamak için zamanlayıcıyı ayarlayın.

  7. Slaytlar, mobil cihazdaki ses seviyesi tuşlarıyla da değiştirilebilir. Etkinleştirmek için, Impress Uzaktan Kumanda'da ayarları açın ve ses seviyesi tuş eylemlerini etkinleştirin.

Bazı Impress Uzaktan Kumanda mobil ekran görüntüleri:

Impress Remote: initial thumbnail shown

Alternate mode: all slide thumbnails for direct selection or jumping. The current slide has a red selection cursor

Lütfen bizi destekleyin!