Yapışma Noktalarını Kullanma

Impress ve Draw kullanarak, herhangi iki şekli bağlayıcı adı verilen bir çizgi ile bağlayabilirsiniz. Şekiller arasına bir bağlayıcı çizdiğiniz zaman, bağlayıcı her şekil üstünde bir yapışkan noktaya tutturulacaktır. Her şeklin bazı varsayılan yapışkan noktaları vardır, ve varsayılan yapışkan noktaların konumu şekle göre değişmektedir. Bir şekle kendi özel yapışkan noktalarınızı ekleyebilir ve ardından bu özel yapışkan noktalara bağlayıcılar tutturabilirsiniz.

Yapışma noktalarını ekleme ve düzenleme

  1. Do one of the following to get existing gluepoints visible for all elements:

  1. Click the Insert Gluepoint icon on the Gluepoints toolbar.

  2. Select element on slide where you want to add gluepoints.

  3. Yeni yapışma noktası eklemek istediğiniz şeklin içine tıklayın.

    If the shape is filled, you can click anywhere inside the shape. If the shape is unfilled, you can click the border to insert a gluepoint. Once inserted, you can drag the gluepoint to another position inside the shape.

With the four icons next to the Insert Gluepoint icon, you choose the directions which will be permitted for a connector at this gluepoint. You can choose one or more directions for a particular gluepoint.

If the Gluepoint Relative icon is active, the gluepoint moves when you resize the object to keep its position relative to the object borders.

If the Gluepoint Relative icon is not active, the icons next to it are no longer grayed out. With these icons you can decide where a gluepoint will be placed when the size of the object is changed.

Lütfen bizi destekleyin!