Kip

Seçili nesne(ler)in şeklini, yönelimini veya doluluğunu düzenler.

Simge

Transformations (LibreOffice Draw only)

To open the Transformations toolbar, choose View - Toolbars - Transformations. In LibreOffice Draw, you can also click the arrow next to the Transformations icon on the Standard bar.

Döndür

Seçili 2 boyutlu nesneyi eksen noktası etrafında döndürür veya eğriltir. Döndürmek için nesnenin köşe tutamağını döndürmek istediğiniz yönde sürükleyin. Bir nesneyi eğriltmek için, orta tutamağı eğriltmek istediğiniz yönde sürükleyin.

Her slaytın sadece bir tane eksen noktası vardır. Eksen noktasını nesnenin ortasına taşımak için nesneye çift tıklayın. Ayrıca eksen noktasını ekranda yeni bir yere de taşıyabilir, ve ardından nesneyi döndürebilirsiniz.

Not Simgesi

Eğer 3 boyutlu nesne içeren bir grup seçerseniz, sadece 3 boyutlu nesne döndürülecektir. 3 boyutlu bir nesneyi eğriltemezsiniz, bunun yerine, orta tutamağı sürükleyerek X ve Y eksenlerinde nesneyi döndürebilirsiniz.


Simge

Döndür

Yansıt

Seçili nesneyi slaytta herhangi bir yere sürükleyebileceğiniz yansıtma çizgisi etrafında yansıtır. Nesneyi yansıtmak için nesnenin bir tutamağını yansıtma çizgisi boyunca sürükleyin. Yansıtma çizgisinin yönelimini değiştirmek için, bitiş noktalarından birini yeni yerine sürükleyin.

Simge

Yansıt

3B döner cisme

Seçili 2B'lu nesneleri bir simetri ekseni etrafında döndürerek 3B'lu nesnelere dönüştürür.

Dönüştürülmüş nesnenin şeklini değiştirmek için simetri çizgisini yeni bir yere sürükleyin. Sİmetri çizgisinin yönelimini değiştirmek için, bitiş noktalarından birini sürükleyin. Nesneyi 3 boyutlu nesneye dönüştürmek için nesneye tıklayın.

Simge

3B döner cisme

Daire içine oturt (perspektif)

Seçili nesneyi sanal daireler etrafına sararak ve ardından derinlik ekleyerek çarpıtır. Seçili nesneyi çarpıtmak için tutamaklarından birini sürükleyin. Eğer seçili nesne bir çokgen veya Bézier eğrisi değilse, nesneyi çarpıtmadan önce bir eğriye değiştirmeniz için uyarılırsınız.

Simge

Daire içine oturt (perspektif)

Daire üzerine oturt (eğik)

Seçili nesneyi sanal daireler etrafına sararak çarpıtır. Seçili nesneyi çarpıtmak için tutamaklarından birini sürükleyin. Eğer seçili nesne bir çokgen veya Bézier eğrisi değilse, nesneyi çarpıtmadan önce bir eğriye değiştirmeniz için uyarılırsınız.

Simge

Daire üzerine oturt (eğik)

Çarpıt

Seçili nesnenin şeklini değiştirmek için tutamaklarından sürüklemenize izin verir. Eğer seçili nesne bir çokgen veya Bézier eğrisi değilse, nesneyi çarpıtmadan önce bir eğriye değiştirmeniz için uyarılırsınız.

Simge

Çarpıt

Şeffaflık

Seçili nesneye saydamlık geçişi uygular. Saydamlık çizgisi, siyah tutamağın %0 saydamlığa, beyaz tutamağın %100 saydamlığa karşılık geldiği gri ölçeği temsil eder.

Şeffaflık geçişinin yönünü değiştirmek için beyaz tutamağı sürükleyin. Geçişin uzunluğunu değiştirmek için siyah tutamağı sürükleyin. Ayrıca gri ölçeği değerlerini değiştirmek için Renk Çubuğundan renkleri tutamakların üstüne sürükleyip bırakabilirsiniz.

Not Simgesi

Renk Çubuğunu görüntülemek için Görünüm - Araç Çubukları - Renk Çubuğunu seçin.


Simge

Şeffaflık

Geçişli

Seçili nesnenin geçişli dolgusunu değiştirir. Bu komut sadece Biçem - Alan'da seçili nesneye geçiş uyguladıysanız kullanılabilirdir. Geçişin yönünü veya uzunluğunu değiştirmek için geçiş çizgisinin tutamaklarını sürükleyin. Ayrıca geçiş bitiş noktalarının renklerini değiştirmek için Renk Çubuğundan renkleri tutamakların üstüne sürükleyip bırakabilirsiniz.

Not Simgesi

Renk Çubuğunu görüntülemek için Görünüm - Araç Çubukları - Renk Çubuğunu seçin.


Simge

Geçişli

Please support us!