Manage Templates

The Template Manager dialog makes it easy to manage templates and allows you to start new documents using templates.

Bu komuta erişmek...

Dosya - Yeni – Şablonlar'ı seçin.

Dosya – Şablon – Şablonları Yönet'i seçin.

+Shift+N girişini herhangi bir LibreOffice modülünde yapın.

Başlatma Merkezinde Şablonlar düğmesine tıklayın.

Başlatma Merkezinde Şablonlar düğmesinden bir şablon türü seçin.


Şablonlar önceden doldurulmuş içerik ve biçimlendirme ile yeni belgenin düzenlenme zamanını kısaltırlar. Şablon Yöneticisi LibreOffice şablonlarına erişiminize ve düzenlemenize imkan verir.

LibreOffice belgeler, çalışma sayfaları ve çizimler oluşturmakta kullanabileceğiniz bir şablonlar kümesiyle gelir. Şablon yöneticisindeki şablonları kullanabileceğiniz gibi yeni şablonları çevrim içi olarak da elde edebilirsiniz.

Ana Pencere – Şablon Seçenekleri

Kullanılabilir şablonların ön izlemeleri arama ve süzgeç tercihlerinize bağlı olarak ana pencerede gösterilir. Bir şablonun içeriği ve biçimlendirmesiyle yeni bir dosya oluşturmak için simgesine çift tıklayın.

Choose Thumbnail View or List View, at the top right, to change how the templates are displayed.

Thumbnail View Icon

Thumbnail View

List View Icon

Listview

note

To show templates from another folder in the My Templates category, choose LibreOffice - Paths, select Templates, press Edit, then press Add to open the file dialog for selecting the folder to add.


Ara

You may search for a template by entering text in the search box at the top left. The Main window shows the templates found.

Süzgeç

You may filter for: All Applications, Text Documents, Spreadsheets, Presentations or Drawings by choosing an option from the dropdown box at the top-center. The main window displays the filtered templates.

Kategoriler

Categories are folders where you place your templates. You may choose from the default categories: All Categories, My Templates, Business Correspondence, MediaWiki, Other Business Documents, Personal Correspondence and Documents, Presentations or Styles. You may also create new categories for your personal use. Use the Tools icon of the Template Manager to create a new category.

note

Kategorilerin altında kategoriye izin verilmemektedir.


Tools

Click on the Tools icon at the bottom left to open the Tools menu. The options are: New Category, Rename Category, Delete Category, and Refresh. If the default template for an application is changed from the initial default setting, then an additional option, Reset Default Template, is available, which allows you to reset the default template for an application back to its initial default.

Tools Icon

Tools icon

Taşı

If you want to move templates to a different category, then choose a template, or use +click to select additional templates, then press the Move button at the bottom right to open a dialog box, where you can choose to move your selection to a different category or to a new category. Default templates cannot be moved, but copies can be created in other categories.

Dışa Aktar

Choose a template in the main window, or use +click to select additional templates, and then press the Export button at the bottom right to export your selection to a folder on your computer.

Export Icon

Export button

tip

To move or export all templates in a Category, press +A, then choose Move or Export.


İçe Aktar

If you want to import one or more templates into the Template Manager, then press the Import button at the bottom right, choose the Category where the imported templates should be placed, then select the files to be imported.

Import Icon

Import button

Extensions

To browse for more templates online, click on the Extensions icon at the bottom right to open a search window. You can also search for templates at https://extensions.libreoffice.org.

Extensions Icon

Extensions icon

Actions with Individual Templates

Ana pencerede bir şablonu seçerek sağ tıklayın ve Aç'ı seçtikten sonra Enter tuşuna basarak veya çift tıklayarak bu şablonu kullanan yeni bir belge açın.

You can also use the Open button on the bottom left to open a new document using the selected template.

Düzenle

Bir şablonu düzenlemek için ana sayfada bir şablon seçin ve sağ tıklayarak Düzenle'yi seçin. Bu işlev sadece tümleşik gelmeyen şablonlar için geçerlidir.

Varsayılan Olarak Ata

Bir şablonu varsayılan olarak atamak için ana pencerede bir şablonu seçin ve sağ tıklayarak Varsayılan Olarak Ata'yı seçin. Bu şablonun üzerinde yeşil renkte bir onay simgesinin görünmesine neden olacak ve ilgili uygulamayla yeni bir belge oluşturulurken bu şablon otomatik olarak yüklenecektir.

Yeniden Adlandır

Bir şablonu yeniden adlandırmak için ana pencerede bir şablonu seçin ve sağ tıklayarak Yeniden Adlandır'ı seçin. Bunun ardından şablona yeni bir isim girebileceğiniz bir iletişim penceresi açılacaktır. Yeni ismi girdikten sonra Tamam'a veya eski isme geri dönmek için İptal düğmesine tıklayın.

Sil

Select one or more templates to delete in the main window and press the Delete key, or right-click then choose Delete to delete the selected template(s). A dialog box will appear requesting confirmation. Choose Yes to delete or No to cancel.

note

Built-in templates cannot be edited, renamed or deleted.


Örnekler

Örnek 1 – Bir İş Mektubu Oluşturmak

 1. LibreOffice Writer'ı Açın

 2. Şablon Yöneticisini açmak için +Shift+N veya Dosya – Yeni Şablon'u kullanın

 3. Arama kutusuna “iş mektubu” yazın

 4. Choose one of the templates from the main window by double-clicking on it or select and press Enter.

 5. Bu şablonu kullan yeni bir belge yeni bir LibreOffice Writer ile açılacaktır

 6. Metin ve logoyu gerektiği gibi değiştirin

Örnek 2 – Şablonu İçe Aktar – Kişisel Bütçe Çalışma Sayfası

 1. LibreOffice Calc'ı açın

 2. Şablon Yöneticisini açmak için +Shift+N veya Dosya – Yeni Şablon'u kullanın

 3. Click on the Extensions icon to browse for online templates.

 4. Kişisel Bütçe Şablonunu arayın ve indirin

 5. Şablon Yöneticisini açın ve İçe Aktar düğmesine tıklayın

 6. Select a category to save the new template in, for example, My Templates, and press OK.

 7. Şablonu indirdiğiniz klasöre giderek seçin ve Aç'a tıklayın

 8. Şablon artık seçtiğiniz kategoride kullanılabilir durumda.

Örnek 3 – LibreOffice Impress – Sunum Şablonu

 1. LibreOffice Impress'i açın

 2. LibreOffice Impress'i açtığınızda Şablon Yöneticisi otomatik olarak açılır

 3. Sunumunuz için bir şablon seçin, kategorilere göre süzün veya arayın

 4. You may also use the context menu, import a template, or search online for a template.

 5. A few features in the Template Manager are not available when first opened automatically. After starting LibreOffice Impress you may run the Template Manager again to access all features.

tip

Kategorilerin amacı şablonlarınızı organize etmenizdir. Yeni şablonlar oluşturun veya şablonlar indirin ve Şablon Yöneticisinde organize edin. Benzer belgelerle çalışırken zaman kazanmak için şablonları kullanın.


Refer to https://extensions.libreoffice.org for templates to download.

See Chapter 3 – Using Styles and Templates in the Getting Started Guide.

See Creating a Document Template for related information.

Benzer bir konu olan Şablonlar ve Biçemler'e de bakın.

Lütfen bizi destekleyin!