Microsoft Office ve LibreOffice Kullanmak

LibreOffice, Microsoft Office Open XML biçimlerini de içeren Microsoft Office dosya biçimlerini açabilir ve bu dosya biçimlerinde kaydedebilir.

Microsoft Office dosyalarını açmak

  1. Dosya - Aç'ı seçin. LibreOffice dosya açma iletişim penceresinde bir Microsoft Office belgesi seçin.

MS Office dosyası...

... LibreOffice biriminde açılacaktır

Microsoft Word, *.doc, *.docx

LibreOffice Writer

Microsoft Excel, *.xls, *.xlsx

LibreOffice Calc

Microsoft PowerPoint, *.ppt, *.pps, *.pptx

LibreOffice Impress


Microsoft Office Dosyası olarak kaydetmek

  1. Dosya - Farklı Kaydet'i seçin.

  2. Dosya Türü kutusunda, bir Microsoft Office dosya biçimi seçiniz.

Belgeleri Öntanımlı Olarak Microsoft Office Biçimlerinde Kaydetmek

  1. - Yükle/Kaydet - Genel seçeneğini seçin.

  2. Varsayılan dosya biçimi ve ODF ayarları alanında, ilk önce bir belge türü ardından da bu belgeyi kaydetmek için dosya türünü seçiniz.

Bundan sonra, bir belge kaydetmek istediğinizde Dosya türü seçiminize göre gelecektir. Tabi ki, yine dosya kaydetme iletişim kutucuğundan dilediğiniz dosya biçimini seçebileceksiniz.

Birçok Microsoft Office Dosyasını OpenDocument biçimine dönüştürmek

Belge Dönüştürme Sihirbazı bir klasördeki tüm Microsoft Office dosyalarını OpenDocument dosya biçimindeki LibreOffice belgelerine kopyalayıp dönüştürür. Okunacak klasörü ve dönüştürülen dosyaların kaydedileceği klasörü belirtebilirsiniz.

  1. Dosya - Sihirbazlar - Belge Dönüştürücü'yü seçerek sihirbazı başlatabilirsiniz.

Microsoft Office ve LibreOffice'de Makrolar

Birkaç istisna dışında, Microsoft Office ve LibreOffice aynı makro kodunu çalıştıramamaktadır. Microsoft Office VBA (Visual Basic for Applications) kodu kullanmakta, LibreOffice LibreOffice API (Application Program Interface) ortamındanı temel alan Basic kodunu kullanmaktadır. Programlama dili aynı olsa da, nesneler ve yöntemler farklıdır.

note

LibreOffice'in son sürümleri bazı Excel Visual Basic betiklerini çalıştırabilmektedir, bu özelliği - Yükle/Kaydet - VBA Özellikleri yoluyla açmanız gerekmektedir.


Eğer uygulamaların birinde makro kullanıyorsanız ve bu işlevleri diğer uygulamada da kullanmak istiyorsanız, makroları düzenlemelisiniz. LibreOffice, Microsoft Office dosyalarının içerdiği makroları yükleyebilir ve bu makroları LibreOffice Temel IDE ile görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

VBA makrolarını muhafaza etmeyi veya silmeyi seçebilirsiniz

VBA makro kodu içeren bir Microsoft Office belgesini açın. Sadece normal içeriği değiştirin(metin, hücre, grafik) ve makroları düzenlemeyin. Belgeyi Microsoft Office dosya tipinde kaydedin. Belgeyi Microsoft Office'de açın, VBA makroları önceki gibi çalışmaya devam edecektir.

VBA makrolarını Microsoft Office dosyalarından yükleme veya kaydetme esnasında silebilirsiniz.

  1. LibreOffice'in VBA makrolarını işlemesini ayarlamak için - Yükle/Kaydet - VBA Özellikleri yoluyla ayarlayabilirsiniz.

Lütfen bizi destekleyin!