Bir Adres Defterini Kaydetmek

LibreOffice'de farklı veri kaynaklarını kaydedebilirsiniz. Veri alanının içeriği değişik alan ve kontrollerde kullanabilmeniz için erişilebilir olacaktır. Sistem adres defteriniz bu kaynaklardan birisidir.

LibreOffice şablon ve sihirbazları adres defteri içerikleri için alanlar kullanır. Etkinleştirildiğinde, şablonlardaki genel alanlar adres defterinizin veri kaynağındaki alanlarla otomatik olarak değiştirilir.

Yer değiştirmenin gerçekleşebilmesi için, LibreOffice'a hangi adres defterini kullandığınızı söylemelisiniz. Sihirbaz, bir şablonu ilk etkinleştirdiğinizde, örneğin iş mektubu şablonunu, bu bilgiyi otomatik olarak soracaktır. Sihirbazı aşağıdaki adımları izleyerek de çağırabilirsiniz.

Not Simgesi

Adres defteri verisi LibreOffice Base'de salt-okunurdur. Base içerisinden adres verisini düzenlemek, silmek ya da eklemek mümkün değildir.


Adres Veri Kaynağı Sihirbazı

Adres Veri Kaynağı sihirbazını çağırmak için Dosya - Sihirbazlar - Adres Veri Kaynağı seçeneğini seçiniz.

Var Olan Bir Adres Defterini Elle Kaydetmek

  1. Araçlar - Adres Defteri Kaynağını seçin. Şablonlar: Adres Defteri Ataması penceresi açılacaktır.

  2. Veri Kaynağı açılır kutusunda, sistem adres defterini veya adres defteri olarak kullanmak istediğiniz veri kaynağını seçiniz.

  3. LibreOffice'deki sistem adres defterini hala veri kaynağı olarak kaydetmediyseniz, Adres Veri Kaynağı ... düğmesine tıklayın. Bu sizi, LibreOffice'de adres defterinizi yeni bir veri kaynağı olarak kaydedebileceğiniz Adres Defteri Veri Kaynağı Sihirbazı'na götürür.

  4. Tablo açılır kutusunda, adres defteri olarak kullanmak istediğiniz veritabanı tablosunu seçin.

  5. Alan atama altında, ilk ad, şirket, departman ve diğerlerini adres defterinizde kullanılan mevcut alan isimleriyle eşleştirin.

  6. Bitirdiğinizde, iletişim öğesini Tamam seçeneği ile kapatın.

Şimdi veri kaynağınız LibreOffice'de adres defteri olarak kaydedildi. Eğer şimdi İş Yazışmaları kategorisinden bir taslak açarsanız, LibreOffice bir form mrktubu için doğru alanları otomatik olarak ekleyecektir.

Lütfen bizi destekleyin!