Uzak sunucudaki dosyaların açılması ve kaydedilmesi

Uzak Dosya Servisi Kullanıcı Kılavuzu

LibreOffice uzak sunucuda saklanan dosyaları açabilir ve kaydedebilir. Dosyaları uzak sunucuda saklamak belgelerinizle farklı bilgisayarlardan çalışma imkanı sunar. Örneğin iş yerinde bütün gün üzerinde çalıştığınız dosyalarda evinizde son dakika değişiklikleri yapabilirsiniz. Dosyaları uzak sunucuda saklamak aynı zamanda bilgisayarınızı kaybetmeniz veya disk hatasıyla karşılaşmanız durumları için yedekleme yapmanızı sağlar. Bazı sunucular dosyalarınızın kullanımı ve erişimi için kontroller de sunarlar.

LibreOffice çok bilinen FTP, WebDAV, Windows Paylaşımı ve SSH gibi protokolleri destekler. Google Drive gibi yaygın servisleri ve OASIS CMIS standartını destekleyen açık kaynak sunucularını da kullanabilirsiniz.

Uzak dosya servisi ile çalışmak için önce bir uzak dosya bağlantısı ayarlamalısınız.

Bir uzak dosya servisinden bir dosya açmak için

  1. Aşağıdakilerden birini yapın:

Uzak Dosyalar iletişim penceresi açılacaktır.

  1. Dosyayı seçtikten sonra 'a tıklayın veya Enter tuşuna basın.

Bir çok parçadan oluşan Uzak Dosyalar penceresi açılacaktır. Üstteki liste kutusu daha önceden tanımladığınız uzak dosya sunucularını içerir. Liste kutusunun altındaki satırda klasöre erişim yolu görüntülenir. Solda sunucu üzerindeki kullanıcı alanı klasör yapısıyla bulunur. Ana panel uzak klasördeki dosyaları barındırır.

Dosyaların kontrolü ve teslim edilmesi

Kontrol ve Teslim servisleri belgenin güncellemelerini denetler ve CMIS uzak sunucusuna istenmeyen yazma işlemlerini önler.

Bir belgenin teslimi onu kilitleyerek diğer kullanıcıların üzerine yazmasına engel olur. Bir seferde bir kullanıcının böyle (kilitli) sadece bir dosyası olabilir. Bir dosyanın kontrolü veya teslimin iptal edilmesi belgenin kilitli olması durumunu sonlandırır.

note

Windows Paylaşımı, WebDAV, FTP ve SSH servislerinde uzak dosyaların kontrolü yoktur.


Bir dosya bir CMIS uzak dosya servisinden açık olduğunda, LibreOffice üstteki ileti alanında bir Çıkış düğmesi görüntüler. Başka bir kullanıcı tarafından baskı yapılmasını önlemek için dosyayı sunucuya kilitlemek için Kontrol düğmesini tıklayın. Alternatif olarak, Dosya - Çıkış'ı seçin.

LibreOffice, dosyanın teslim alındığı sırada sunucudaki dosyanın çalışma kopyasını oluşturur (ve dosyanın ismine (Working Copy) dizesini ekler). Her düzenleme ve kaydetme işlemi, çalışma kopyasında yapılır. Dosyanızı istediğiniz kadar kaydedebilirsiniz. Değişikliklerinizi tamamladığınızda, dosyayı kontrol edin.

Dosyayı kontrol etmek için Dosya - Giriş'i seçin. Son sürüm hakkında yorum eklemek için bir iletişim kutusu açılır. Bu yorumlar sürüm denetimi için CMIS sunucusuna kaydedilir. Çalışma kopyası mevcut dosyanın yerini alır ve sürüm numarası güncellenir.

Bir çıkış işlemini iptal etmek için Dosya - İptal Et'i seçin. Bir uyarı mesajı en son sürümün göz ardı edileceğini bildirir. Onaylanırsa, hiçbir sürüm güncellemesi gerçekleşmez.

warning

Dosyayı kullanmanız bitince kontrol etmeyi unutmayın. Bunu yapmazsanız dosya kilitli kalacak ve diğer kullanıcıların düzenlemesine izin verilmeyecektir.


Bir dosyayı uzak bir sunucuya kaydetmek

  1. Aşağıdakilerden birini yapın

The Remote files dialog appears. Select the remote file server.

  1. Süzgeç liste kutusundan istediğiniz biçimi seçin.

  2. Dosya adı kutusuna bir ad girin ve Kaydet'e tıklayın.

  3. Bir dosya ile çalışmanız sona erdiğinde dosyadan Dosya - Ayrıl yoluyla ayrılın.

CMIS sunucularında saklanan dosyaların özellikleri

Dosyaların saklandığı CMIS sunucusunda yerelde bulunmayan dosya özellikleri ve üst verisi bulunur. Bu üst veriler kontrol ve CMIS bağlantısında hata ayıklama ve sunucu gerçekleştirimi açısından önemlidir. Görüntülenen tüm parametreler salt okunur durumdadır.

Dosya - Özellikler'den CMIS sekmesini seçin.

Lütfen bizi destekleyin!