Sıralamak ve Gruplamak

Rapor Oluşturucunun Sıralama ve Gruplama iletişim penceresinde raporunuzda sıralanması gereken ve bir grup oluşturması için birarada tutulması gereken alanları tanımlayabilirsiniz. Eğer raporunuzu belli bir alana göre gruplarsanız, bu alandaki aynı değerdeği tüm kayıtlar bir grup içerisinde tutulacaktır.

Gruplar kutusu alanları yukarıdan aşağı bir sırada gösterir. Herhangi bir alanı seçebilirsiniz ve daha sonra Yukarı Taşı ve Aşağı Taşı düğmeleri ile alanı liste içerisinde yukarı veya aşağı taşıyabilirsiniz.

Sıralam ve gruplama işlemleri yukarıdan aşağı doğru uygulanacaktır.

Varayıslan olarak seçili alandan her bir kayıt değişiminde yeni bir grup oluşur. Bu özelliği alanın türüne göre değiştirebilirsiniz:

  1. Metin türündeki alanlar için, Önek Karakterlerini seçebilir ve alttaki metin kutuuna n tane karakter girebilirsiniz. İlk n karakter, aynı olanlar beraber gruplanacaktır.

  2. Tarih/Zaman türündeki alanlar için, kayıtları aynı yıl, çeyrek, ay, hafta, gün, saat veya dakikaya göre gruplayabilirsiniz. Ek olarak haftalar ve saatler için bir aralık belirleyebilirsiniz: iki haftada bir olan gruplar içinde 2 haftalık grup verii, yarım günlük gruplan içinde 12 saatlik grup verisi.

  3. Otomatik Numarandırma, Döviz veya Sayı türündeki alanlar için bir aralık belirtebilirsiniz.

Aynı sayfa üzerinde bazı kayıtları beraber tutacağınızı belirtiğinizde üç seçeneğiniz vardır:

  1. No - sayfa sınırları dikkate alınmaz.

  2. Tüm Grup grup başlığı, detay kızmı ve grup dipnotunu aynı sayfa üzerinde yazdırır.

  3. İlk Detay İle - Grup başlığını sayfaya, eğer ilk detaylı kayıt aynı sayfaya yazdırılabiliyorsa yazdırır.

Lütfen bizi destekleyin!