Kırp

Eklenmiş resmin kırpılmasına olanak sağlar. Sadece gösterim kırplır, eklenmiş resim değil. Kırpılamın etkinleştirilebilmesi için bir resim seçilmelidir.

Impress ve Draw'da simgeye tıklandığınızda iletişim penceresi gösterilmez, sekiz tane kırpışan tutamak görürsünüz. Eğer kırma için iletişim penceresi kullanmak istiyorsanız, seçilen bir resmin içerik menüsünü açın ve Görüntüyü Kırp'ı seçin.

Resmi kırpmak için sekiz kırpma tutacağından herhangi birini sürükleyin.

Simge

Kırp

Kırp

Bu alanı, seçilen grafiği kırpmak veya ölçeklendirmek ya da bu grafiğin çevresine beyaz boşluk eklemek için kullanın.

Ölçeği koru

Grafiğin boyutlarını değiştirirken aslının oranlarını korur.

Resim boyutunu koru

Kırpma sırasında grafiğin asıl boyutunu korur böylece sadece grafiğin ölçeği değişmiş olur. Grafiğin ölçeğini indirgemek için bu seçeneği seçin ve kırpma kutusuna negatif değerler girin. Kırpma kutusuna girilecek pozitif değerler grafiğin ölçeğini arttıracaktır.

Solda

Ölçeği Koru seçili ise girilecek pozitif değer grafiğin sol kenarını kırpacak, negatif değer ise grafiğin sol kenarına boşluk ekleyecektir. Resim boyutunu koru seçeneğinin seçilmesi durumunda girilen pozitif değerler grafiğin yatay ölçeğini arttıracak, negatif değerler ise azaltacaktır.

Sağa

Ölçeği Koru seçili ise girilecek pozitif değer grafiğin sağ kenarını kırpacak, negatif değer ise grafiğin sağ kenarına boşluk ekleyecektir. Resim boyutunu koru seçeneğinin seçilmesi durumunda girilen pozitif değerler grafiğin yatay ölçeğini arttıracak, negatif değerler ise azaltacaktır.

Yukarı

Ölçeği Koru seçili ise girilecek pozitif değer grafiğin üst kenarını kırpacak, negatif değer ise grafiğin üst kenarına boşluk ekleyecektir. Resim boyutunu koru seçeneğinin seçilmesi durumunda girilen pozitif değerler grafiğin dikey ölçeğini arttıracak, negatif değerler ise azaltacaktır.

Aşağı

Ölçeği Koru seçili ise girilecek pozitif değer grafiğin alt kenarını kırpacak, negatif değer ise grafiğin altına boşluk ekleyecektir. Resim boyutunu koru seçeneğinin seçilmesi durumunda girilen pozitif değerler grafiğin dikey ölçeğini arttıracak, negatif değerler ise azaltacaktır.

Ölçeklendirme

Seçilen grafiğin ölçeğini değiştirir.

Genişlik

Seçilen grafiğin genişliğini yüzde olarak girin.

Yükseklik

Seçilen grafiğin yüksekliğini yüzde olarak girin.

Resim boyutu

Seçilen grafiğin boyutunu değiştirir.

Genişlik

Seçilen grafik için genişlik girin.

Yükseklik

Seçilen grafik için yükseklik girin.

Önizleme Alanı

Mevcut seçimin bir önizlemesini gösterir.

Gerçek boyut

Seçilen grafiği asıl boyutuna döndürür.

Lütfen bizi destekleyin!