Sekmeli araç çubuğunu kullanmak

The notebook bar is a new form of displaying commands icons for a quicker usage.

Varsayılan olarak LibreOffice komutları basamaklı menüler ve araç çubuklarında simgelerle doldurulmuş olarak gruplanırlar.

Sekmeli araç çubuğu kontrolleri ve simgeleri simgelerin düz satırlarından farklı bir şekilde organize etmenin bir yoludur, komutların ve içeriklerin anlamsal bir gruplamasıdır.

Sekmeli araç çubuğu ile sık kullanılan komutlar daha hızlı erişilebilir bir şekilde gruplanarak menülerdeki gezinme ve araç çubuklarında simgeleri arama zamanı azaltılır.

The notebook bar is available in Writer, Calc, Draw and Impress. The user interface has now several available layouts. To change the layout, choose View - User Interface and from the submenu select the layout which you want.

Bu komuta erişmek...

Choose menu View - User Interface


Kullanıcı arayüzü yerleşimleri

The User Interface entry defines which user interface elements are visible. The following three layouts are not of notebook bar type:

When user activates additional toolbars, they will be saved in the user profile. Therefore, on returning from the notebook bar mode, all toolbars set visible before will show again.

Kullanılabilir Sekmeli Araç Çubuğu kipleri

In a notebook bar mode, all toolbar and sidebar are hidden and the notebook bar is placed on the top.

note

In the tabbed mode the menu bar is hidden by default. To display the menu bar, select the Menubar icon at the top-left position of the window.


note

The Tabbed and Groupedbar modes are also available as compact variants.


tip

The notebook bar icon size is adjustable in - LibreOffice - View - Notebookbar icon size listbox.


note

Sekmeli araç çubuğu özelleştirilemez.


warning

The current implementation (LibreOffice 7.1) of the notebook bar is common to Writer, Calc, Draw and Impress modules. A change in the notebook bar in one module will affect the notebook bar of the other modules.


Please support us!