Yazım Yardımları

Kullanıcı tanımlı sözlükleri seçin ve imla denetimi kurallarını ayarlayın.

Bu komuta erişmek...

Choose Tools - Spelling, then click Options.


Kullanıcı tanımlı sözlükler

Lists the available user dictionaries. Mark the user dictionaries that you want to use for spelling and hyphenation.

Yeni

Yeni bir kullanıcı tanımlı sözlüğü ya da istisnalar sözlüğünü isimlendirebileceğiniz ve dil belirleyebileceğiniz Yeni Sözlük iletişim penceresini açar.

Yeni Sözlük

Sözlük bölümünde yeni bir kullanıcı tanımlı sözlüğü ya da istisnalar sözlüğünü isimlendirebilir ve dil belirleyebilirsiniz.

İsim

Özel sözlüğün adını belirler. "*.DIC" dosya uzantısı otomatik olarak eklenir.

Dil

Özel bir dili seçerek özel sözlüklerin kullanımını kısıtlayabilirsiniz. Tümü seçildiğinde, özel sözlük mevcut dilden bağımsız olarak kullanılır.

İstisnalar (-)

Belgenizde belirli kelimeleri engelleyip engellemek istemediğinizi belirler. Bu durumda, tüm engellenecek kelimeleri içeren bir özel sözlük oluşturabilirsiniz. Eğer bu istisna sözlüğü etkinleştirilirse, yazım kontrolü sırasında engellenmesi gereken kelimeler hakkında bir bilgi notu alacaksınız.

Düzenle

>Özel sözlüğünüzü ya da var olan girdileri düzenleyebileceğiniz Özel sözlüğü düzenle iletişim penceresini açar.

Özel sözlüğü düzenle iletişim penceresinde yeni terimler girme ya da mevcut girdileri düzenleme seçeneğiniz vardır. Eğer bir istisnalar sözlüğü eklerseniz, iletişim penceresi bir kelime için istisna tanımla özelliğine de sahip olur. Yazım denetimi sırasında bu istisna öneri olarak listelenir.

Bir sözlük düzenlendiğinde, dosyanın durumuna bir onay işareti konur. Eğer dosya yazma korumalı ise, değiştirilemez. Yeni ve Sil düğmeleri kullanılamaz olur.

Kitap

Düzenlenecek kitabı belirtir.

The List of Ignored Words (All) includes all words that have been marked with Ignore during spellcheck. This list is valid only for the current spellcheck.

note

TümünüYoksayListesi girdisi seçilemez ve silinemez. Ssadece içerik olan bulunan kelimeler silinebilir. Bu LibreOffice her kapatıldığında otomatik olarak gerçekleşir.


Dil

Mevcut özel sözlüğe yeni bir dil atar.

Kelime

Sözlüğe eklemek için yeni bir kelime yazabilirsiniz. Aşağıdaki listede mevcut özel sözlüğün içeriğini görebilirsiniz. Eğer bu listeden bir kelime seçerseniz metin alanında görüntülenir. Eğer = karakteri ile biten bir kelime yazarsanız, örneğin "OtomatikTamamla=", kelime hiçbir zaman otomatik olarak hecelenmeyecektir ve heceleme önerilmeyecektir. "Otomatik=Tamamla" şeklinde yazılması kelimenin hecelenmesine sebep olacaktır, ya da = işaretini eklediğiniz yerde bir heceleme önerilecektir.

Heceleme aralığından önce karakter değişikliklerini belirtmek için = yerine [] blok işareti kullanabilirsiniz. Mümkün olan karakter değişiklikleri: (1) Ek karakterler; örneğin tug[g]gumi ifadesi İsveççe “tuggummi” kelimesini “tugg- gummi” olarak doğru şekilde heceleyecektir. (2) Belirtilen sayı kadar karakter çıkarmak; örneğin paral·[1]lel ifadesi Katalanca “paral·lel” kelimesinin hecelemesini bir karakter çıkartarak doğru bir şekilde “paral- lel” yapar. (3) Karakter çıkarma ve ekleme; örneğin cafee[2é]tje ifadesi Hollanda dilindeki “cafeetje” kelimesinin doğru hecelemesini kesme noktasından önce iki karakteri çıkartıp bir tane ekleyerek “café- tje” olarak yapar.

Değiştirme ile veya Dilbilgisi ile

Bu girdi alanı sadece bir istisna sözlüğü veya dile bağlı bir özel sözlük düzenliyorsanız kullanılabilir. Özel durum sözlüklerinde, alan "Kelime" metin kutusundaki mevcut kelime için alternatif öneriyi gösterir. Dile bağlı özel sözlüklerde, alan, yeni sözcüğün bir ekleme modeli veya bileşik sözcüklerdeki kullanımı olarak bilinen bir kök sözcük içerir. Örneğin, bir Alman özel sözlüğünde, “Gummi” (sakız) kelimesi ile “Litschi” (lychee) kelimesi “Litschis” (lychees), “Litschibaum” (lychee ağacı), “Litschifrucht” un tanınmasıyla sonuçlanacaktır. (lychee meyvesi) vb.

Yeni

Kelime metin alanındaki kelimeyi sizin özel sözlüğünüze ekler. İstisna sözlükleri ile çalışırken, kelime ayrıca Öneriler alanına da eklenir.

Seçenekler

Sözcük denetimi ve tireleme seçeneklerini tanımlar.

Düzenle

Eğer bir değeri değiştirmek istiyorsanız, girdiyi seçin ve daha sonra Düzenle'ye tıklayın. Yeni bir değer girmek için bir iletişim penceresi görecekseniz.

Büyük harfli sözcükleri denetle

Sözcük denetimi sırasında büyük harf kontrolünün yapıldığını belirtir.

Kelimeleri numara ile kontrol et.

Harflerin yanı sıra rakamlar da içeren kelimelerin kontrol edileceğini belirtir.

Özel bölümleri denetle

Çizim metni gibi özel alanların yazım denetiminde denetlenmesini belirler.

Yazarken yazım denetimi yapar

Siz yazarken yazım denetimini otomatik yapar, hataların altını çizer.

Belgedeki yazım hataları altı kırmızı çizgili olarak vurgulanacaktır. İmleci bu şekilde işaretlenmiş bir kelimenin üstüne getirirseniz, bir düzeltme listesi görmek için içerik listesini açabilirsiniz. Belgeyi düzenlerken aynı hatayı tekrar yaparsanız, bu tekrar hata olarak işaretlenecektir.

Kelime ikilisini Otomatik Düzeltme değişim tablosu'na eklemek için, Otomatik Düzeltme içerik menüsü'nü açın ve Otomatik Düzeltme'yi seçin. Seçiminizi alt menüden yapın. Kelime değiştirilir ve aynı zamanda kelime ikilisi değişim tablosuna eklenir.

Heceleme için en az karakter sayısı

Otomatik tireleme için uygulanacak minimum karakter sayısını belirtir.

Satır kesmesinden önceki karakterler

Hecelenecek kelimenin satır sonunda kalacak asgari karakter sayısını ayarlar.

Satır kesmesinden sonraki karakterler

Hecelenecek kelimenin bir sonraki satıra taşacak asgari karakter sayısını belirler.

Sorgulama olmadan hecele

Elle hecelemenin size hiçbir zaman sorulmayacağını belirtir. Eğer alan işaretlenmemişse, bir kelime anımsanmadığında size, tire girmeniz istenen bir iletişim penceresi sunulacaktır.

Özel bölümleri hecele

Hecelemenin dipnotlar, üst bilgi ve alt bilgide de kullanılmasını belirler.

Lütfen bizi destekleyin!