LibreOffice Draw Özellikleri

LibreOffice Draw basit ve karmaşık çizimler yapmanızı, bunları bilinen biçimlerde dışarıya aktarmanızı sağlar. Aynı zamanda çizimlerinize tablolar, çizelgeler, formüller ve başka türlü LibreOffice öğeleri ekleyebilmenizi sağlar.

Vektör Grafik

LibreOffice Draw matematiksel olarak tanımlanmıl vektörleri çizgi ve eğriler kullanarak ile oluşturur. Vektörler geometrilerine bağlı olarak çizgi, elips veya çok kenarlı şekiller olabilirler.

3B nesneler yaratır

LibreOffice Draw ile küp, küre, silindir gibi basit 3B nesneler oluşturabilir ve hatta nesnelerin ışık kaynaklarını bile değiştirebilirsiniz.

Izgaralar ve Kavrama Çizgileri

Izgara ve kavrama çizgileri nesnelerin görsel olarak çizim içerisinde hizalanmasında yardımcı olurlar. Bir nesneyi kılavuz çizgilerine, kavrama çizgilerine veya başka bir nesnenin kenarına uydurmayı da seçebilirsiniz.

İlişkileri göstermek için nesnelerin araşına bağ koyar.

LibreOffice Draw içerisindeki nesneleri aralarındaki ilişkileri göstermek için, "Bağlayıcılar" denilen özel çizgilerle bağlayabilirsiniz.Bağlayıcılar yapışma noktalarına bağlanırlar ve nesne hareket ettirildiğinde beraber hareket ederler. Organizasyon şeması veya tekbik çizimlerde faydalıdırlar.

Eksenlerin Görüntülenmesi

Teknik çizimler genelde çizimler içerisindeki nesnelerin eksenlerini görüntülerler. LibreOffice Draw içerisinde eksen çizgilerini çizgisel eksenleri hesaplamak ve görüntülemek için kullanabilirsiniz.

Galeri

Galeri resim, canlandırma, ses diğer tür nesneler içerir. Bunları çizimlerinizde veya diğer LibreOffice programları içerisinde kullanabilirsiniz.

Resim Dosya Formatları

LibreOffice Draw BMP, GIF, JPG ve PNG gibi birçok resim dosyası biçiminde dışarı aktarım yapabilir.

Lütfen bizi destekleyin!