Tarih ve Zaman ile Hesaplama Yapmak

LibreOffice Calc'de, şu andaki tarih ve zaman değerleriyle hesaplamalar yapabilirsiniz. Bir örnek olarak, tam olarak saniyeler veya saatler cinsinden kaç yaşında olduğunuzu aşağıdaki basamaklara göre öğrenebilirsiniz:

  1. Bir çalışma sayfasında, A1 hücresine doğum gününüzü girin.

  2. Bu formülü A3 hücresine girin: =NOW()-A1

  3. Enter tuşuna basıldıktan sonra sonucu tarih biçiminde göreceksiniz. Sonuç iki tarih arasındaki günlerin farkı olarak hesaplanmış olduğu için, A3 hücresini sayı olarak biçimlemelisiniz.

  4. İmleci A3 hücresine yerleştirip, sağ tıklamayla açılan kısayol menüsünde Hücreleri Biçimlendir öğesini seçin.

  5. Hücreleri Biçimlendir iletişim penceresi görüntülenir. Sayı sekmesinde, Kategori listesinde "Sayı" vurgulanmış olarak görülür. Biçim “Standart” olarak ayarlanması, tarih girdileriyle hesaplama sonucunun tarih olarak görüntülenmesini sağlar. Sonucu sayı olarak görüntülemek için, bir sayı biçimini ayarlayın "-1,234” olarak ayarlayın ve iletişimi Tamam düğmesine basarak kapatın.

  6. Bugün'ün tarihi ile verilmiş tarih arasındaki günlerin sayısı A3 hücresinde görüntülenir.

  7. Bazı ek formüllerle denemeler: A4 hücresine saatleri hesaplamak için =A3*24 formülünü girin, dakikalar için A5 hücresine =A4*60 formülünü, ve saniyeler için A6 hücresine =A5*60 formülünü girin. Her formülden sonra Enter tuşuna basın.

Doğum gününüzden bugüne geçmiş zaman hesaplanacak ve çok çeşitli birimler ile gösterilecektir. Değerler formülü yazıp Enter tuşuna bastığınız an için hesaplanır. "Şimdi" devamlı değişmesine rağmen girilen değer otomatik olarak güncellenmez, Veri menüsünde, Hesapla - Otomatik Hesapla menü ögesi normal olarak seçili olmasına rağmen güncelleme yapılmaz; ŞİMDİ işlevine otomatik hesaplama özelliğinin uygulanmaması sayesinde, bilgisayarınızın sürekli olarak hesap tablosundaki formülünüzü güncellemekle vakit kaybetmemesi sağlanır.

Lütfen bizi destekleyin!