TAMİŞGÜNÜ.ULUSL

Başlangıç tarihi ile bitiş tarihi arasındaki işgününün sayısını döndürür. Haftasonu günlerini ve tatil günlerini tanımlama seçenekleri vardır. İsteğe bağlı haftasonu parametresi (veya bir dizi) haftasonu günlerini (veya her haftanın çalışma dışı günleri) tanımlamak için kullanılabilir. Ayrıca, isteğe bağlı olarak, kullanıcı bir tatil listesi tanımlayabilir. Haftasonu günleri ve kullanıcı tanımlı tatil günleri çalışma günleri olarak sayılmaz.

Sözdizimi

NETWORKDAYS.INTL(StartDate; EndDate [; [ Weekend ] [; Holidays ] ])

Başlangıç tarihi Hesaplamanın gerçekleştirilmeye başlandığı tarih. Başlangıç tarihi bir işgünüyse, hesaplamaya dahil edilir.

Bitiş tarihi Hesaplamanın gerçekleştirileceği bitiş tarihi. Bitiş tarihi işgünüyse, son gün de hesaplamaya dahil edilir.

Haftasonu isteğe bağlıdır – hangi günlerin haftasonu olduğunu ve çalışma günü olarak sayılmaması gerektiğini gösteren bir sayı veya karakter dizisidir. Haftasonu sayısı aşağıdaki gibi belirlenir:

1 ile 7 arasındaki sayılar iki günlük haftasonlarını, 11 ile 17 arasındaki sayılar ise tek günlük haftasonlarını gösterir.

Sayı

Hafta Sonu

1 veya atlanmış

Cumartesi ve Pazar

2

Pazar ve Pazartesi

3

Pazartesi ve Salı

4

Salı ve Çarşamba

5

Çarşamba ve Perşembe

6

Perşembe ve Cuma

7

Cuma ve Cumartesi

11

Sadece Pazar

12

Sadece Pazartesi

13

Sadece Salı

14

Sadece Çarşamba

15

Sadece Perşembe

16

Sadece Cuma

17

Sadece Cumartesi


Haftasonu karakter dizisi çalışılmayan günleri göstermenin bir başka yolunu sunar. Yedi (7) karakter içermelidir – sıfırlar (0) çalışma gününü, birler (1) çalışılmayan günleri gösterir. Her karakter haftanın bir gününü gösterir, Pazartesi ile başlar. Sadece 1 ve 0'a izin verilir. “1111111” geçersiz bir dizidir ve kullanılmamalıdır. Örneğin “0000011” Cumartesi ve Pazar günlerinin tatil olduğunu gösterir.

Tatiller çalışma gününden sayılmaması gereken tarihlerin isteğe bağlı bir listesidir. Liste bir hücre aralığında verilebilir.

note

Tarihleri formüllerin bir parçası olarak girerken kullanılan eksi ve bölü işaretleri aritmetik işlemler için ayrılmıştır. Bu nedenle bu biçimde girilen tarihler tarih olarak algılanmaz ve hatalı işlemler yapılmasına neden olur. Tarihleri formüllerde kullanabilmek için TARİH fonksiyonunu kullanın, örneğin TARİH(1954;7;20) veya ISO 8601 yazımını kullanarak "1954-07-20" gibi çift tırnak arasında yazın. Yerelinize bağlı "07/20/54" gibi tarih gösterimlerinden kaçının, dosyanız başka bir yerelde açıldığında hatalar oluşabilir.


tip

Unambiguous conversion is possible for ISO 8601 dates and times in their extended formats with separators. If a #VALUE! error occurs, then unselect Generate #VALUE! error in - LibreOffice Calc - Formula, button Details... in section "Detailed Calculation Settings", Conversion from text to number list box.


note

This function ignores any text or empty cell within a data range. If you suspect wrong results from this function, look for text in the data ranges. To highlight text contents in a data range, use the value highlighting feature.


Örnekler

15 Aralık 2016 ile 14 Ocak 2017 arasında kaç iş günü vardır? Başlangıç tarihinin C3'te ve bitiş tarihi de D3'te bulunsun. F3'ten J3'e kadar olan hücreler, Noel ve Yeni Yıl için beş (5) tatil gününü içerir: 24 Aralık 2016; 25 Aralık 2016; 26 Aralık 2016; 31 Aralık 2016; ve 1 Ocak 2017.

=NETWORKDAYS.INTL(C3;D3;;F3:J3) returns 21 workdays with default for weekend days.

=NETWORKDAYS.INTL(C3;D3;11;F3:J3) returns 24 workdays with Sunday only weekends.

Alternatif olarak, Pazar'ı haftanın çalışma dışı günü olarak tanımlamak için hafta sonu "0000001" ifadesini kullanın.

=NETWORKDAYS.INTL(C3;D3;“0000001”;F3:J3) returns 24 workdays with Sunday only weekend.

İşlev, iki isteğe bağlı parametre olan – hafta içi ve tatil günleri – olmadan kullanılabilir:

=NETWORKDAYS.INTL(C3;D3) gives 22 working days.

Technical information

tip

This function is available since LibreOffice 4.3.


This function is not part of the Open Document Format for Office Applications (OpenDocument) Version 1.3. Part 4: Recalculated Formula (OpenFormula) Format standard. The name space is

COM.MICROSOFT.NETWORKDAYS.INTL

Lütfen bizi destekleyin!