Gelişmiş Süzgeç

Bir gelişmiş süzgeç belirler.

Bu komuta erişmek...

Choose Data - More Filters - Advanced Filter... .


Süzgeç ölçütlerinin bulunduğu yer

Adlandırılmış bir aralığı seçin, veya kullanmak istediğiniz süzgeç kriterlerini de içinde bulunduran bir hücre aralığını seçin.

Daralt / Genişlet

Click the Shrink icon to reduce the dialog to the size of the input field. It is then easier to mark the required reference in the sheet. The icons then automatically convert to the Expand icon. Click it to restore the dialog to its original size.

İletişim penceresi siz çalışma sayfasında fareyle bir yere tıkladığınızda otomatik küçülür. Fare düğmesini bırakır bırakmaz iletişim tekrar eski haline döner ve sayfada işaretlediğiniz alan bir mavi çerçeve içinde gösterilir.

Icon shrink

Küçült

Icon Expand

Genişlet

Options

Ek süzgeç seçeneklerini gösterir.

Büyük/küçük harf duyarlı

Verileri süzerken, büyük küçük harf duyarlı filitrelenir.

Sütun etiketleri aralığın içindedir

Sütun etiketleri hücre aralığının ilk satırında bulunmaktadır.

Sonuçların Gösterileceği (kopyalanacağı) yer

Onay kutusunu seçin, ve süzülmüş verinin gösterilmesini istediğiniz hücre aralığını seçin. Listeden adlandırılmış bir aralığı da seçebilirsiniz.

Düzenli ifade

Süzgeç tanımlamalarında genel arama karakterleri kullanmanıza olanak verir. LibreOffice'un desteklediği düzenli ifadelerin bir listesini görmek için, buraya tıklayın.

Eğer Düzenli İfadeler onay kutusu seçilmiş ise, ve eğer koşul liste kutusu '=' EŞİTTİR or '<>' EŞİT DEĞİLDİR olarak ayarlanmış ise, değer alanında düzenli ifadeleri kullanabilirsiniz. Bu ayrıca bir gelişmiş süzgeçte başvurduğunuz karşılık gelen hücrelere de uygulanır.

Aynı sonuçları ayıkla

Süzülmüş verinin listesinde eş satırlar bulunmaz.

Süzgeç ölçütlerini koru

Sonuçları Kopyala onay kutusunu işaretleyerek, süzülmüş verinin kopyalanacağı hedef aralığını belirleyin. Bu onay kutusu işaretli ise hedef aralığı kaynak aralığına bağlı kalır. Veri - Aralık tanımla yoluyla kaynak aralığını bir veritabanı alanı olarak belirlemelisiniz. Bunu takiben, süzme işlemini herhangi bir zamanda takip eden şekilde yenileyebilirsiniz: Kaynak aralığına tıkladıktan sonra, Veri - Aralığı Yenile menüsünü seçin.

Applying Advanced Filters

  1. Çalışma sayfasındaki süzülecek aralıkların başlık sütunlarını (alan isimleri) boş bir alana kopyalayın, ve sonra süzgeç için koşulu başlıkların altındaki sütuna girin. Bir satırda yatay olarak düzenlenmiş veriler mantıksal olarak VE koşuluyla bağlanır, ve sütunlarda yatay düzenlenmiş veriler mantıksal olarak YADA koşulu ile bağlanır.

  2. Once you have created a filter matrix, select the sheet ranges to be filtered. Open the Advanced Filter dialog by choosing Data - More Filters - Advanced Filter, and define the filter conditions.

  3. Then click OK, and you will see that only the rows from the original sheet whose contents have met the search criteria are still visible. All other rows are temporarily hidden and can be made to reappear with the Format - Rows - Show command.

Example

Çok miktarda kayıt bulunan bir hesap tablosunu açın. Biz taslak Bütçe belgesini kullanıyoruz, fakat siz bu anda kolaylıkla başka bir belgeyi kullanabilirsiniz. Belge aşağıdaki gibidir:

A

B

C

D

E

1

Ay

Standart

İş

Taşıma

Kira

2

Ocak

125600

200500

240000

170000

3

Şubat

160000

180300

362000

220000

4

Mart

170000

ve böyle gider...


Satırda bulunan satır başlıklarını (alan isimleri), 20.nci satıra kopyalayın. VEYA ile bağlanmış süzgeç koşullarını 21 ve 22.nci satırlara ve bu sırayla devam ederek girin.

A

B

C

D

E

20

Ay

Standart

İş

Taşıma

Kira

21

Ocak

22

<160000


Specify that only rows which either have the value January in the Month cells OR a value of under 160000 in the Standard cells will be displayed.

Choose Data - More Filters - Advanced Filter, and then select the range A20:E22. After you click OK, only the filtered rows will be displayed. The other rows will be hidden from view.

Lütfen bizi destekleyin!