Seçenekler

Ek sıralama ölçütleri ayarlanır.

Bu komuta erişmek...

Choose Data - Sort - Options tab.


Case sensitive

Sorts first by uppercase letters and then by lowercase letters. For Asian languages, special handling applies.

note

For Asian languages: Check Case Sensitive to apply multi-level collation. With multi-level collation, entries are first compared in their primitive forms with their cases and diacritics ignored. If they evaluate as the same, their diacritics are taken into account for the second-level comparison. If they still evaluate as the same, their cases, character widths, and Japanese Kana difference are considered for the third-level comparison.


Range contains row/column labels

Seçimdeki ilk satır veya sütunu sıralama yapılırken dikkate almaz. En alttaki Yön ayarları seçimine göre, bu onay kutusunun işlevi ve adı değişir.

Biçimleri de dikkate al

Geçerli hücre biçemleri korunur ve yeni yerine aktarılır.

Doğal sıralamayı etkinleştir

Doğal sıralama, onları sıradan karakter dizileri gibi sıralamak yerine, sıralanmış her bir sayı değerine bağlı olarak önlerinde karakter dizisi olan sayıları sıralayan bir sıralama algoritmasıdır. Örneğin, A1, A2, A3, A4, A5, A6, ..., A19, A20, A21 gibi bir dizi değere sahip olduğunu varsayalım. Bunları bir hücre aralığına koyup sıralamayı çalıştırdığınızda, A1, A11, A12, A13, ..., A19, A2, A20, A21, A3, A4, A5, ..., A9 haline dönüşür. Sıralama mantığını anlayan birisi için bu sıralama anlamlı olsa da, nüfusun geri kalanı için eğer düpedüz rahatsız edici değilse tamamen tuhaftır, Doğal sıralama özelliğinin etkinleştirilmes ile, yukarıdaki gibi değerler düzgün olarak sıralanır, bu da genel olarak sıralama işlemlerinin uygunluğunu arttırır.

Include boundary column(s)/row(s) containing only comments

Range boundary columns (for sorting rows) or boundary rows (for sorting columns) of a sorting range are not sorted by default if they are empty. Check this option if boundary columns or boundary rows containing comments are also to be sorted.

Include boundary column(s)/row(s) containing only images

Border columns (for sorting rows) or border rows (for sorting columns) of a sorting area are not sorted by default if they are empty. Check this option if boundary columns or boundary rows containing images are also to be sorted.

Sıralama sonuçlarının kopyalanacağı yer:

Sıralanmış listeyi belirlediğiniz hücre aralığına kopyalar.

Sort results (named ranges list)

Select a named cell range where you want to display the sorted list.

Sort results (input box)

Enter the cell range where you want to display the sorted list.

Kullanıcı tanımlı sıralama düzeni

Buraya tıklayarak onay kutusunu işaretledikten sonra, istediğiniz kullanıcı tanımlı sıralama düzenini seçin.

Custom sort order list

Select the custom sort order that you want to apply. To define a custom sort order, choose - LibreOffice Calc - Sort Lists.

Dil

Dil

Sıralama kuralları için dil seçin.

Seçenekler

Dil için bir sıralama seçeneği seçin. Örneğin, Almanca için "Telefon defteri" seçeneği ile sıralama algoritmasına alman umlaut özel karakteri de eklenir.

Yön

Yukardan aşağı (Satırları Sırala)

Seçili alandaki satırları aktif sütunlardaki değerlere göre sıralar.

Soldan Sağa (Sütunları Sıralama)

Seçilmiş alanlardaki aktif satırlardaki değerlere göre sütunlar sıralanır.

Lütfen bizi destekleyin!