Pomoč LibreOffice 7.5
Odpre pogovorno okno Reševalec. Reševalec omogoča reševanje matematičnih enačb z več neznankami z uporabo metod iskanja cilja z omejevanjem spremenljivk.
Nastavitve reševalca LibreOffice Calc ne shrani v datoteko. S tem, ko zaprete in ponovno odprete datoteko, se pogovorno okno reševalca ponastavi na privzete nastavitve.
Vnesite ali kliknite sklic celice na ciljno celico. To polje hrani naslov celice, katere vrednost želite optimizirati.
Največ: poskusi rešiti enačbo ob največji vrednosti ciljne celice.
Najmanj: poskusi rešiti enačbo ob najmanjši vrednosti ciljne celice.
Vrednost: poskusi rešiti enačbo ob čim bolj podobni vrednosti podani vrednosti ciljne celice.
V besedilno polje nesite vrednost ali sklic na celico.
Vnesite obseg celic, ki jih je mogoče spreminjati. To so spremenljivke v enačbah.
Dodajte nabor omejitev za matematični problem. Vsako omejitev predstavlja sklic na celico (spremenljivka), operator in vrednost.
Sklic na celico: vnesite sklic na celico za spremenljivko.
Kliknite gumb Skrči, če želite skrčiti ali obnoviti pogovorno okno. Celice na delovnem listu lahko kliknete ali izberete. Sklic na celico lahko ročno vnesete v vnosno polje.
Operator: izberite operatorja s seznama. Uporabite binarni operator, da omejite spremenljivko na 0 in 1. Uporabite celoštevilski operator, da omejite spremenljivko le na cela števila (brez decimalk).
Vrednost. Vnesite vrednost ali sklic na celico. To polje je prezrto, če je operator binaren ali celo število.
Gumb Odstrani. Vrstico odstranite s seznama s klikom. Vse vrstice pod to vrstico se pomaknejo navzgor.
Spremenljivki lahko določite več pogojev. Primer: spremenljivka v celici A1, ki mora biti celo število, manjše od 10. V tem primeru določite za A1 dva omejevalna pogoja.
Odpre pogovorno okno Možnosti reševalca.
Pogovorno okno Možnosti reševalca omogoča izbor različnih algoritmov reševalca za linearne oz. nelinearne probleme in določitev njihovih parametrov reševanja.
Kliknite, če želite reševati problem s trenutnimi nastavitvami. Nastavitve pogovornega okna so shranjene, dokler ne zaprete trenutnega dokumenta.
Cilj postopka reševanja je najti tiste vrednosti spremenljivk v enačbi, ki dajejo optimalno vrednost v ciljni celici, imenovani tudi »cilj«. Izberete lahko tudi, ali naj bo vrednost v ciljni celici največja, najmanjša ali čim bližja podani vrednosti.
Začetne vrednosti spremenljivk so vstavljene v pravokotni obseg celic, ki ga vnesete v polje S spreminjanjem celic.
Določite lahko niz omejitvenih pogojev, ki določajo omejitve za posamezne celice. Določite lahko npr. omejitev, da ena od spremenljivk oz. celic ne sme biti večja od druge spremenljivke ali pa ne sme presegati podane vrednosti. Določite lahko tudi omejitev, da mora biti ena ali več spremenljivk celo število (vrednost brez decimalk) ali dvojiško število (kjer so dovoljene le 0 in 1).
Ne glede na to, ali uporabljate DEPS ali SCO, začnite z ukazom Orodja – Reševalec in določite celico, ki naj bo optimizirana, smer (minimizacija, maksimizacija) in celice, ki naj se spreminjajo, da bo cilj dosežen. Nato pojdite v Možnosti in določite reševalca, ki ga želite uporabiti, in, če je potrebno, prilagodite ustrezne parametre.
Uporabite lahko tudi seznam omejitev, in sicer za omejitev možnega obsega rešitev ali za kaznovanje nekaterih pogojev. Vendar pa se v primeru evolucijskih reševalcev DEPS in SCO te omejitve uporabljajo tudi za določitev meja na spremenljivkah problema. Zaradi naključnostne narave algoritmov je toplo priporočeno, da to storite in podate zgornjo (ter v primeru izključene možnosti »Domnevaj nenegativne spremenljivke« tudi spodnjo) mejo za vse spremenljivke. Ni potrebno, da so blizu dejanske rešitve (ki je običajno neznana), vendar podajajo grobo oceno pričakovane velikosti (0 ≤ var ≤ 1 ali morda -1000000 ≤ var ≤ 1000000).
Meje so določene z izborom ene ali več spremenljivk (kot obseg) na levi strani in z vnosom številske vrednosti (ne celice ali formule) na desni strani. Na ta način lahko izberete tudi eno ali več spremenljivk, da so le Integer (celoštevilske) ali Binary (dvojiške).