Add-in Functions, List of Analysis Functions Part Two

note

The Add-in functions are supplied by the UNO com.sun.star.sheet.addin.Analysis service.


Tene hajajo injeesate...

Surki - Assishsha - Fuula Ledi-Giddo


IMABS

Gumu xurqa kiirora coitte hornyooti.

Syntax

IMABS("XurqaKiiro")

XurqaKiiro xurqa kiiro ikkite"x+yi" woy "x+yj"suusdishshinni einote.

Example

=ABS(12) 12 qolanno.

[text/scalc/01/func_imcos.xhp#imcos_head not found].

Returns the cosine of a complex number.

[text/scalc/01/func_imcosh.xhp#imcosh_head not found].

Returns the hyperbolic cosine of a complex number.

[text/scalc/01/func_imcot.xhp#imcot_head not found].

Returns the cotangent of a complex number.

[text/scalc/01/func_imcsc.xhp#imcsc_head not found].

Returns the cosecant of a complex number.

[text/scalc/01/func_imcsch.xhp#imcsch_head not found].

Returns the hyperbolic cosecant of a complex number.

[text/scalc/01/func_imsec.xhp#imsec_head not found].

Returns the secant of a complex number.

[text/scalc/01/func_imsech.xhp#imsech_head not found].

Returns the hyperbolic secant of a complex number.

[text/scalc/01/func_imsin.xhp#imsin_head not found].

Returns the sine of a complex number.

[text/scalc/01/func_imsinh.xhp#imsinh_head not found].

Returns the hyperbolic sine of a complex number.

[text/scalc/01/func_imtan.xhp#imtan_head not found].

Returns the tangent of a complex number.

OCT2HEX

Gumu sette kiiro eora leetonnishshu kiirooti.

Syntax

OCT2HEX(Number [; Places])

Kiiro tonnimmate kiirooti. Kiiro jawunni 10 darguwa afidhino. Roore hasiissanno biite malaatu biiteeti, aantanno bituwa hornyo qoltanno. Negaatiive kiiro lamu xaadoshshi gede eino.

Darguwa guma ikkitanno darguwa kiirooti.

Example

=DEC2HEX(100;4) 0064 qolanno.

CONVERT

CHornyo mittu uduunnichi bikkonniwole uduunnichi giddo xaaddanno hornyora soorranno. Uduunnichu bikkuwaBicammete malaati giddo borrote gede woy maqishshu gede suwashshu garinni ei. Bisiccote gidd uduunnichu bikko eittoro fidalete borgara ikkitino anaantanno dirto ledo garunni xaada noose: Lawishshaho, shimmadda fidalla eate l (Litirete) bisiccote giddo, apostrophe' e'e aantete l ei.

Akata

Safarubba

Ayirra

g, sg, lbm, u, ozm, kincho, toone, gide, payirra, hayirra, shayirra, brtoone

Seendille

m, mi, Nmi, in, ft, yd, ang, Pica, ell, parsec, Xawaabbudiro, xinxallo_mi

Yanna

diro, barra, saate, daqiiqa, sekonde, sekonde

Xiiwo

Pa, atm, at, mmHg, Torr, psi

Wolqa

N, dyn, dy, lbf, pond

Wolqa

J, e, c, cal, eV, ev, HPh, Wh, wh, flb, BTU, btu

Wolqa

W, w, HP, PS

Barete kaajjille

T, ga

Tempireechere

C, F, K, kel, Reau, Deerra

Voluume

l, L, lt, tsp, tbs, oz, cup, pt, us_pt, qt, gal, m3, mi3, Nmi3, in3, ft3, yd3, ang3, Pica3, barrel, bushel, regton, Schooner, Middy, Glass

Qarqara

m2, mi2, Nmi2, in2, ft2, yd2, ang2, Pica2, Morgen, ar, acre, ha

Ranke

m/s, m/sec, m/h, mph, kn, admkn

Taje

biite, bayiite


Safarote bikko bold giddo aananno dirtonni kaimu kali fikiima sa"a dandaanno:

Kaimu kala

Batisaancho

Y (yootta)

10^24

Z (zeetta)

10^21

E (eexa)

10^18

P (peeta)

10^15

T (teera)

10^12

G (giiga)

10^9

M (meega)

10^6

k (kiilo)

10^3

h (hekto)

10^2

e (dekka)

10^1

d (desi)

10^-1

c (senti)

10^-2

m (milii)

10^-3

u (mikiro)

10^-6

n (naano)

10^-9

p (piko)

10^-12

f (feemto)

10^-15

a (aatto)

10^-18

z (zeepto)

10^-21

y (yokto)

10^-24


Tajete safaro "biite" nna "bayiite" aantinori giddo kaimu kalubba giddo IEC 60027-2 / IEEE 1541 kalantino:

ki kiibi 1024

Mi meebi 1048576

Gi giibi 1073741824

Ti teebi 1099511627776

Pi peebi 1125899906842620

Ei ekisibi 1152921504606850000

Zi zeebi 1180591620717410000000

Yi yoobi 1208925819614630000000000

note

The functions whose names end with _ADD or _EXCEL2003 return the same results as the corresponding Microsoft Excel 2003 functions without the suffix. Use the functions without suffix to get results based on international standards.


Syntax

CONVERT(Number; "FromUnit"; "ToUnit")

Kiiro buuxama noose kiirooti.

FromUnit is the unit from which conversion is taking place.

ToUnit is the unit to which conversion is taking place. Both units must be of the same type.

Example

=CONVERT(10;"HP";"PS") returns, rounded to two decimal places, 10.14. 10 HP equal 10.14 PS.

=CONVERT(10;"km";"mi") returns, rounded to two decimal places, 6.21. 10 kilometers equal 6.21 miles. The k is the permitted prefix character for the factor 10^3.

COMPLEX

Gumu addi hanqafaanchiwiinni nna hedote hanqafawaanchiwiinni qolantino xurqa kiirooti.

Syntax

COMPLEX(RealNum; INum [; Suffix])

RealNum is the real coefficient of the complex number.

INum is the imaginary coefficient of the complex number.

Jeefotekala doorshu dirtooti, "i" woy "j".

Example

=Xurqa(3;4;"j") 3+4jqolanno.

IMEXP

Gumu e wolqa nna xurqa kiirooti. Soorrantannokki e hedotenni 2.71828182845904 hornyo afidhino.

Syntax

IMEXP("ComplexNumber")

XurqaKiiro xurqa kiiro ikkite"x+yi" woy "x+yj"suusdishshinni einote.

Example

=IMEXP("1+j") returns 1.47+2.29j (rounded).

IMLOG10

Gumu gutu logaartizime (kaima 10) xurqa kiirora.

Syntax

IMLOG10("ComplexNumber")

XurqaKiiro xurqa kiiro ikkite"x+yi" woy "x+yj"suusdishshinni einote.

Example

=IMLOG10("1+j") returns 0.15+0.34j (rounded).

IMAGINARY

Gumu hedote xurqa kiiro hanqafaanchooti.

Syntax

HEDOTENNI("ComplexNumber")

XurqaKiiro xurqa kiiro ikkite"x+yi" woy "x+yj"suusdishshinni einote.

Example

=Hedotenni("4+3j") 3 qolanno.

IMLN

Gumu kalaqamu logartizime (kaimu e) xurqa kiirora. Sorrantannokki e hedotenni 2.71828182845904 hornyo afidhino.

Syntax

IMLN("ComplexNumber")

XurqaKiiro xurqa kiiro ikkite"x+yi" woy "x+yj"suusdishshinni einote.

Example

=IMLN("1+j") returns 0.35+0.79j (rounded).

IMDIV

Gumu lame xurqa kiiro beehaacheeti.

Syntax

IMDIV("Kiiraamaancho"; "Kiiraancho")

Numerator, Denominator are complex numbers that are entered in the form "x+yi" or "x+yj".

Example

=IMDIV("-238+240i";"10+24i") returns 5+12i.

IMSUB

Gumu lame xurqa kiirra xeishshaati.

Syntax

IMSUB("XurqaKiirora1"; "XurqaKiirora2")

XurqaKiiro xurqa kiiro ikkite"x+yi" woy "x+yj"suusdishshinni einote.

Example

=IMREAL("1+3j") 1qolanno.

OCT2BIN

Gumu sette midaadda eora lamooshshe kiirooti.

Syntax

OCT2BIN(Number [; Places])

Kiiro tonnimmate kiirooti. Kiiro jawunni 10 darguwa afidhino. Roore hasiissanno biite malaatu biiteeti, aantanno bituwa hornyo qoltanno. Negaatiive kiiro lamu xaadoshshi gede eino.

Darguwa guma ikkitanno darguwa kiirooti.

Example

=COMBIN(3;2) 3. qolanno.

OCT2DEC

Gumu tonnishshu kiiro eora tonnimmate kiirooti.

Syntax

OCT2DEC(Kiiro)

Kiiro tonnimmate kiirooti. Kiiro jawunni 10 darguwa afidhino. Roore hasiissanno biite malaatu biiteeti, aantanno bituwa hornyo qoltanno. Negaatiive kiiro lamu xaadoshshi gede eino.

Example

=HEX2DEC(64) 100 qolanno.

IMSQRT

Gumu xurqa kiiro lamu wolqaati.

Syntax

IMSQRT("XurqaKiiro")

XurqaKiiro xurqa kiiro ikkite"x+yi" woy "x+yj"suusdishshinni einote.

Example

=IMSQRT("3+4i") 2+1i qolanno.

IMARGUMENT

Gumu xurqa kiiro tidhooti (phi angile).

Syntax

IMARGUMENT("ComplexNumber")

XurqaKiiro xurqa kiiro ikkite"x+yi" woy "x+yj"suusdishshinni einote.

Example

=IMSQRT("3+4i") 2+1i qolanno.

IMREAL

Gumu xurqa kiirora addi kiirote hanqafaanchooti.

Syntax

IMREAL("ComplexNumber")

XurqaKiiro xurqa kiiro ikkite"x+yi" woy "x+yj"suusdishshinni einote.

Example

=IMREAL("1+3j") 1qolanno.

IMLOG2

Gumu xurqakiirora lamu logaartizimeeti.

Syntax

IMLOG2("ComplexNumber")

XurqaKiiro xurqa kiiro ikkite"x+yi" woy "x+yj"suusdishshinni einote.

Example

=IMLOG2("1+j") returns 0.50+1.13j (rounded).

FACTDOUBLE

Lame fakitoriaale kiiro qolanno.

Syntax

FACTDOUBLE(Kiiro)

Kiiro !!, KiiroLame fakitoriaale qolanno, Kiiro Zerotenni taaltino woy roortino intigereeti.

Wo'ma kiirrara FACTDOUBLE(n) qolanno:

2*4*6*8* ... *n

Xea kiirrara FACTDOUBLE(n) qolanno:

1*3*5*7* ... *n

FACTDOUBLE(0) tirotenni 1 qolanno.

Example

=FACT(0) 1 qolanno.

=FACT(3) 6 qolanno.

=FACT(0) 1 qolanno.

IMCONJUGATE

TGumu xurqa kiirora ledote xaaddino xurqa kiirooti.

Syntax

IMCONJUGATE("ComplexNumber")

XurqaKiiro xurqa kiiro ikkite"x+yi" woy "x+yj"suusdishshinni einote.

Example

=IMCONJUGATE("1+j") 1-j qolanno.

IMPOWER

The result is the ComplexNumber raised to the power of Number.

Syntax

IMPOWER("ComplexNumber"; Kiiro)

XurqaKiiro xurqa kiiro ikkite"x+yi" woy "x+yj"suusdishshinni einote.

Kiiro wolqate kiirooti.

Example

=IMSQRT("3+4i") 2+1i qolanno.

IMPRODUCT

The result is the product of a set of complex numbers.

Syntax

IMPRODUCT(Complex 1 [; Complex 2 [; … [; Complex 255]]])

Complex 1, Complex 2, … ,Complex 255 are complex numbers, references to cells or to cell ranges of complex numbers. Complex numbers are entered in the form "x+yi" or "x+yj".

Example

=IMREAL("1+3j") 1qolanno.

IMSUM

The result is the sum of a set of complex numbers.

Syntax

IMSUM(Complex 1 [; Complex 2 [; … [; Complex 255]]])

Complex 1, Complex 2, … ,Complex 255 are complex numbers, references to cells or to cell ranges of complex numbers. Complex numbers are entered in the form "x+yi" or "x+yj".

Example

=IMREAL("1+3j") 1qolanno.

Please support us!