Pomoc LibreOffice 24.8
Określ dzielenie wyrazów i opcje stronicowania.
Określa opcje dzielenia wyrazów w dokumentach tekstowych.
Automatycznie wstawia w akapicie łączniki tam, gdzie są potrzebne.
Określa minimalną liczbę znaków, jaka ma zostać pozostawiona na końcu wiersza przed wstawieniem łącznika.
Określa minimalną liczbę znaków, które muszą się znaleźć na początku wiersza po wstawionym łączniku.
Ustaw 3 (lub więcej) znaków, aby poprawić dzielenie wyrazów w językach: duńskim, holenderskim, niemieckim, węgierskim, norweskim i szwedzkim, preferując dzielenie wyrazów między składnikami słowa złożonego zamiast dzielenia drugiego (trzeciego itd.) składnika zaraz po pierwszych 2 znakach.
Określa maksymalną liczbę kolejnych wierszy, w których może znajdować się podzielony wyraz.
Wprowadź minimalną długość wyrazu w znakach, które można podzielić.
Aby zmniejszyć dzielenie wyrazów, wprowadź długość strefy dzielenia wyrazów. Zamiast ewentualnego dzielenia wyrazów, wiersz zostanie przerwany między wyrazami, jeśli pozostała przestrzeń pozioma nie przekroczy strefy dzielenia wyrazów. Strefa dzielenia wyrazów skutkuje powiększonymi odstępami między wyrazami w tekście wyjustowanym i większą odległością od marginesów akapitu w tekście bez wyjustowania.
Dziel wyrazy zapisane w całości wielkimi literami, np. inicjały.
Dziel ostatni wyraz akapitu. Wyłączenie tej funkcji zapobiega tworzeniu prawie pustych wierszy zawierających tylko połowę wyrazu.
Kontroluj dzielenie wyrazów w ostatnim wierszu kolumny, strony lub rozkładówki oraz w ostatnim pełnym wierszu akapitu, zgodnie z pewnymi zasadami typograficznymi, aby poprawić czytelność.
Usuń zaznaczenie tego pola wyboru, aby zapobiec dzieleniu ostatniego pełnego wiersza akapitu. Wyraz z łącznikiem jest przenoszony do następnego wiersza, jeśli jest na to wystarczająco dużo miejsca. W rezultacie ostatni wiersz akapitu staje się dłuższy, zmniejszając odstęp między akapitami.
Usuń zaznaczenie tego pola wyboru, aby zapobiec dzieleniu słów w kolumnie, połączonej ramce lub na stronie. Łączony wiersz jest przenoszony do następnej kolumny, ramki lub strony.
Usuń zaznaczenie tego pola wyboru, aby zapobiec dzieleniu wyrazów na stronie. Łączony wiersz zostanie przeniesiona na następną stronę.
Usuń zaznaczenie tego pola wyboru, aby zapobiec dzieleniu wyrazów na rozkładówce (rozkładówka to zestaw dwóch stron, które są jednocześnie widoczne dla czytelnika).
Określa opcje podziałów stron lub kolumn.
Zaznacz to pole wyboru, a następnie wybierz żądany typ podziału.
Określa typ podziału, który zostanie wstawiony.
Określa miejsce wstawienia podziału.
Zaznacz to pole wyboru, a następnie wybierz styl strony, który chcesz zastosować do strony następującej bezpośrednio po podziale.
Określa styl formatowania pierwszej strony po podziale.
Wprowadź numer strony dla pierwszej strony następującej po przerwie. Jeśli chcesz kontynuować bieżącą numerację stron, pozostaw to pole niezaznaczone.
Określa opcje przepływu tekstu dla akapitów przed i za podziałem strony.
Po wstawieniu podziału strony przesuwa cały akapit na następną stronę lub do następnej kolumny.
Po wstawieniu podziału strony lub kolumny nie rozdziela bieżącego akapitu i akapitu, który następuje po nim.
Określa minimalną liczbę wierszy, jaka musi się znaleźć w akapicie przed podziałem strony. Zaznacz to pole wyboru, a następnie wprowadź odpowiednią liczbę w polu Wiersze. Jeśli liczba wierszy na końcu strony będzie mniejsza od ilości podanej w polu Wiersze, akapit zostanie przeniesiony na następną stronę.
Określa minimalną liczbę wierszy akapitu, jak musi znaleźć się na stronie bezpośrednio za wstawionym podziałem. Zaznacz to pole wyboru, a następnie wprowadź odpowiednią liczbę w polu Wiersze. Jeśli liczba wierszy u góry strony będzie mniejsza od ilości podanej w polu Wiersze, pozycja podziału zostanie odpowiednio dostosowana.