Pomoc LibreOffice 24.8
Możesz wybierać spośród różnych opcji formatowania formuły LibreOffice Math. Opcje formatu są wyświetlane w dolnej części panelu Elementy. Te opcje są również wymienione w menu kontekstowym okna Polecenia.
Poniżej znajduje się lista wszystkich opcji formatowania dostępnych w programie LibreOffice Math. Ikona obok opcji formatowania oznacza, że opcja jest dostępna w panelu Elementy (Widok – Elementy) lub w menu kontekstowym w oknie Polecenia.
Litera "a" oznacza symbol zastępczy znajdujący się w formule, który ma być przypisany do odpowiedniego formatowania. Literę tę można zastąpić dowolnym wybranym znakiem.
Indeks górny z lewej
Wstawia indeks górny z lewej strony symbolu zastępczego. Można także wpisać <?>lsup{<?>} w oknie Polecenia.
Indeks górny w górze
Wstawia indeks górny nad symbolem zastępczym. Można także wpisać <?>csup<?> bezpośrednio w oknie Polecenia.
Indeks górny z prawej
Wstawia indeks górny z prawej strony symbolu zastępczego. Można także wpisać <?>^{<?>} bezpośrednio w oknie Polecenia albo użyć polecenia rsup lub sup.
Rozmieszczenie pionowe (2 elementy)
Wstawia znak rozmieszczenia pionowego (dwumian) z dwoma symbolami zastępczymi. Można także wpisać binom<?><?> bezpośrednio w oknie Polecenia.
Nowy wiersz
Wstawia nowy wiersz w dokumencie. Można także wpisać newline bezpośrednio w oknie Polecenia.
Indeks dolny z lewej
Wstawia indeks dolny z lewej strony symbolu zastępczego. Można także wpisać <?>lsub{<?>} w oknie Polecenia.
Indeks dolny w dole
Wstawia indeks dolny bezpośrednio pod symbolem zastępczym. Można także wpisać <?>csub<?> bezpośrednio w oknie Polecenia.
Indeks dolny z prawej
Wstawia indeks dolny z prawej strony symbolu zastępczego. Można także wpisać <?>_{<?>} w oknie Polecenia, a daszek indeksu dolnego można zastąpić poleceniem rsub lub sub.
Rozmieszczenie pionowe (3 elementy)
Wstawia znak rozmieszczenia pionowego z trzema symbolami zastępczymi. Można także wpisać stack {<?>#<?>#<?>} w oknie Polecenia.
Mały odstęp
Wstawia mały odstęp między symbolem zastępczym a następnym elementem. Można także wpisać ` w oknie Polecenia. Polecenie musi być wyświetlane po lewej lub po prawej stronie symbolu, zmiennej, liczby lub pełnego polecenia.
Wyrównaj do lewej
Ta ikona przypisuje wyrównanie do lewej znakowi "a" i wstawia symbol zastępczy. Można wpisać polecenie alignl<?> bezpośrednio w oknie Polecenia.
Wyrównaj do środka w poziomie
Przypisuje wyśrodkowanie w poziomie znakowi "a" i wstawia symbol zastępczy. Można wpisać polecenie alignc<?> bezpośrednio w oknie Polecenia.
Wyrównaj do prawej
Wstawia polecenie wyrównania do prawej i symbol zastępczy. Można także wpisać polecenie alignr<?> w oknie Polecenia.
Rozmieszczenie macierzy
Ta ikona wstawia macierz z czterema symbolami zastępczymi. Można także wpisać matrix{<?>#<?>##<?>#<?>} bezpośrednio w oknie Polecenia. Położenie elementu na tym schemacie określają dwie współrzędne; pierwsza określa numer linii, a druga numer kolumny. Macierz tę można rozwinąć w dowolnym kierunku w oknie Polecenia, dodając znaki.
Odstęp
Ta ikona wstawia przerwę między symbolami zastępczymi. Można także wpisać ~ bezpośrednio w oknie Polecenia. Polecenie musi być wyświetlane po lewej lub po prawej stronie symbolu, zmiennej, liczby lub pełnego polecenia.
W przypadku wyrównywania szczególnie skuteczne są polecenia alignl, alignc i alignr, jeśli
wyrównywanie liczników i mianowników, na przykład {alignl a}over{b+c}
tworzy się dwumiany lub stosy, np. binom{2*n}{alignr k}
wyrównuje się elementy macierzy, np. matrix{alignr a#b+2##c+1/3#alignl d} i
rozpoczyna się nową linię, np. a+b-c newline alignr x/y
Korzystając z poleceń wyrównywania, należy pamiętać,
że można je umieszczać tylko na początku wyrażeń i tylko jeden raz. Dlatego można wpisać a+b alignr c, ale nie a+alignr b
ponieważ mają one na siebie wzajemny wpływ, co znaczy, że wpisanie polecenia {alignl{alignr a}}over{b+c} powoduje wyrównanie znaku a do prawej.
matrix{
alignr sin^2 x + cos^2 x#{}={}#alignl 1 ##
alignr cos^2 x #{}={} #alignl 1 - sin^2 x
}
Jeśli linia lub wyrażenie rozpoczyna się od tekstu, jest wyrównywana domyślnie do lewej. Można to zmienić za pomocą dowolnego polecenia align. Przykładem może być polecenie stack{a+b-c*d#alignr "tekst"}, gdzie wyrażenie "tekst" jest wyrównywane do prawej. Należy pamiętać, że tekst musi zawsze znajdować się w cudzysłowach.
Standardowe scentralizowane formuły można wyrównać do lewej bez użycia menu Format - Wyrównanie. Aby to zrobić, umieść pusty ciąg znaków, czyli cudzysłów otaczający dowolny tekst "", przed sekcją formuły, którą chcesz wyrównać. Na przykład wpisanie "" a + b newline "" c + d powoduje wyrównanie obu równań do lewej zamiast wyśrodkowania.
Wprowadzając informacje w oknie Polecenia, należy pamiętać, że niektóre formaty wymagają spacji, aby ich struktura była prawidłowa. Dotyczy to szczególnie przypadków, gdy wprowadza się wartości (np. lsup{3}), a nie symbole zastępcze.
Kliknij Nawiasy i grupowanie, aby uzyskać więcej informacji o formatowaniu w LibreOffice Math.
Informacje w tematach Indeksy i wykładniki oraz Skalowanie są pomocne w organizowaniu dokumentu w najlepszy możliwy sposób.