Elementy

Jest to lista operatorów, funkcji, symboli i opcji formatowania, które można wstawiać do formuły.

Kilka przykładów przedstawia zakres działań.

Okno zaznaczenia jest podzielone na dwie części. Kliknięcie symbolu w górnej części okna powoduje wyświetlenie symboli podrzędnych w dolnej połowie okna.

Dostęp do tych samych funkcji można uzyskać za pomocą podmenu w odpowiednim menu kontekstowym w oknie Polecenia.

Aby wykonać tę operację...

Wybierz Widok - Elementy


Operatory jedno- i dwuargumentowe

Możesz wybrać różne operatory jednoargumentowe i binarne, aby utworzyć formułę matematyczną LibreOffice Math. Jednoargumentowe odnoszą się do operatorów, które wpływają na jeden symbol zastępczy. Binarne odnoszą się do operatorów łączących dwa symbole zastępcze. W dolnym obszarze panelu Elementy wyświetlane są poszczególne operatory. Menu kontekstowe okna Polecenia zawiera również listę tych operatorów, jak również operatorów dodatkowych. Jeśli potrzebujesz operator, którego nie ma w panelu Elementy, użyj menu kontekstowego lub wpisz go bezpośrednio w oknie Polecenia.

Relacje

Możesz wybierać spośród różnych relacji, aby uporządkować swoją formułę LibreOffice Math. Funkcje relacji są wyświetlane w dolnej części panelu Elementy. Lista znajduje się również w menu kontekstowym okna Polecenia. Wszystkie relacje, które nie są zawarte w panelu Elementy lub w menu kontekstowym, można wpisać ręcznie w oknie Polecenia.

Operacje na zbiorach

Przypisz różne operatory zbiorów do znaków w formule LibreOffice Math. Poszczególne operatory są pokazane w dolnej części panelu Elementy. Wywołaj menu kontekstowe w oknie Polecenia, aby zobaczyć identyczną listę poszczególnych funkcji. Wszystkie operatory, których nie ma w panelu Elementy, należy wprowadzić bezpośrednio w oknie Polecenia. Możesz także bezpośrednio wstawiać inne części formuły, nawet jeśli dla nich istnieją już symbole.

Funkcje

Wybierz funkcję w dolnej części panelu Elementy. Te funkcje są również wymienione w menu kontekstowym okna Polecenia. Wszelkie funkcje, których nie ma w panelu Elementy, należy wpisać ręcznie w oknie Polecenia.

Operatory

Możesz wybierać spośród różnych operatorów, aby uporządkować formułę LibreOffice Math. Wszyskie dostępne operatory pojawiają się w dolnej części panelu Elementy. Są one również wymienione w menu kontekstowym okna Polecenia. Wszystkie operatory, których nie ma w panelu Elementy ani w menu kontekstowym, należy wpisać ręcznie w oknie Polecenia.

Atrybuty

Możesz wybierać spośród różnych atrybutów formuł LibreOffice Math. Niektóre atrybuty są wyświetlane w dolnej części panelu Elementy. Te atrybuty są również wymienione w menu kontekstowym okna Polecenia. Wszystkie atrybuty, których nie ma w panelu Elementy ani w menu kontekstowym, należy wpisać ręcznie w oknie Polecenia.

Nawiasy

Możesz wybierać spośród różnych typów nawiasów, aby stworzyć formułę LibreOffice Math. Typy nawiasów są wyświetlane w dolnej części panelu Elementy. Nawiasy te są również wymienione w menu kontekstowym okna Polecenia. Wszystkie nawiasy, których nie ma w panelu Elementy ani w menu kontekstowym, można wpisać ręcznie w oknie Polecenia.

Format

Możesz wybierać spośród różnych opcji formatowania formuły LibreOffice Math. Opcje formatu są wyświetlane w dolnej części panelu Elementy. Te opcje są również wymienione w menu kontekstowym okna Polecenia.

Inne symbole

Pokazuje różne symbole matematyczne.

LibreOffice Math - przykłady

Poniżej przedstawiono listę przykładowych formuł utworzonych w programie LibreOffice Math.

Tabela referencji formuły

W tej części znajdują się informacje o wszystkich operatorach, funkcjach, symbolach i funkcjach formatowania dostępnych w programie LibreOffice Math. Wiele z wyświetlanych poleceń można wstawić za pomocą ikon w oknie Elementy lub w menu kontekstowym okna Polecenia.

Prosimy o wsparcie!