Linijki

Linijki znajdujące się w lewej i górnej części obszaru roboczego LibreOffice Impress pomagają w tworzeniu slajdów. Część linijki odpowiadająca obszarowi slajdu jest biała.

Ikona wskazówki

Wymiary zaznaczonego obiektu są zaznaczone na linijkach za pomocą podwójnych szarych linii. W celu dokładnej zmiany rozmiaru obiektu możesz przeciągnąć podwójne szare linie do wybranego miejsca na linijce.


Wcięcia i tabulatory zaznaczonego obiektu tekstowego wyświetlane są na poziomej linijce. Aby zmienić ustawienia wcięcia i tabulatorów obiektu tekstowego przesuń ich wskaźniki do wybranego miejsca na linijce.

Możesz również przeciągnąć z linijki linie przyciągania pomocne przy wyrównywaniu obiektów slajdu. Aby wstawić linię przyciągania przy użyciu linijki przeciągnij jej brzeg na slajd.

Aby wyświetlić lub ukryć linijki wybierz Widok - Linijka.

Aby wybrać jednostki miary linijek kliknij prawym przyciskiem myszy na linijkę i wybierz nową jednostkę z listy.

Aby zmienić punkt przecięcia się linijek (punkt [0,0]) przeciągnij symbol przecięcia linijek z górnego lewego rogu w wybrane miejsce przestrzeni roboczej. W trakcie przeciągania pojawią się pionowe i poziome prowadnice ułatwiające wybranie właściwego miejsca. Aby przywrócić domyślne położenie punktu przecięcia kliknij dwa razy symbol przecięcia linijek.

Aby zmienić marginesy slajdów przeciągnij brzeg białego obszaru linijki w nowe położenie.

Prosimy o wsparcie!