Pomoc LibreOffice 24.8
Definiuje ogólne ustawienia arkuszy kalkulacyjnych.
Definiuje jednostkę miary stosowaną w arkuszach kalkulacyjnych.
Definiuje odległość między tabulatorami.
Określa kierunek ruchu kursora w arkuszu kalkulacyjnym po naciśnięciu klawisza Enter.
Określa zachowanie klawisza Enter w arkuszu kalkulacyjnym. Zaznaczenie tej opcji powoduje, że Enter otwiera zawartość komórki do edycji.
Usuń zaznaczenie tej opcji, aby klawisz Enter wybrał komórkę poniżej bieżącej komórki.
Jeśli zaznaczono jest zakres komórek, każde naciśnięcie klawisza Enter spowoduje zaznaczenie następnej komórki w zakresie, zgodnie z kierunkiem wybranym w Naciśnij Enter, aby przenieść zaznaczenie. Dlatego włączenie obu opcji jest przydatne podczas sekwencyjnego wprowadzania wartości do zakresu komórek.
Określa, czy atrybuty formatowania wybranej komórki mają być automatycznie przenoszone na puste komórki sąsiadujące. Na przykład jeśli zawartość wybranej komórki ma atrybut "pogrubienie", atrybut ten będzie stosowany również do komórek sąsiadujących. Komórki z określonym formatem specjalnym nie podlegają modyfikacji w wyniku zastosowania tej funkcji. Zakres komórek objętych zmianą można wyświetlić, naciskając kombinację klawiszy + * (znak mnożenia na klawiaturze numerycznej). Format ma zastosowanie również do wszystkich nowych wartości wstawionych w tym zakresie. Dla komórek poza tym zakresem stosowane są zwykłe, domyślne ustawienia.
Określa, czy odwołania mają być rozszerzane podczas wstawiania kolumn lub wierszy sąsiadujących z zakresem, dla którego już zdefiniowano odwołanie. Ta funkcja jest dostępna tylko dla zakresów odwołań, w których wstawiana jest kolumna lub wiersz, oryginalnie rozciągających się przynajmniej na odległość dwóch komórek w żądanym kierunku.
Przykład: Jeśli formuła odwołuje się do zakresu A1:B1, a użytkownik wstawia nową kolumnę po kolumnie B, odwołanie zostaje rozszerzone na zakres A1:C1. Jeśli formuła odwołuje się do zakresu A1:B1, a po wierszu 1 wstawiany jest nowy wiersz, odwołanie nie zostaje rozszerzone, ponieważ w kierunku pionowym zakres ma wysokość tylko jednej komórki.
Wstawienie wierszy lub kolumn wewnątrz zakresu, do którego odwołuje się kolumna, zawsze powoduje rozszerzenie odwołania.
Określa, czy główki kolumn i wierszy mają być wyróżniane po zaznaczeniu tych kolumn lub wierszy.
Określa, że podczas wklejania komórek ze schowka do niepustego zakresu komórek jest wyświetlane ostrzeżenie.
Z ustawioną opcją, rozszerzenie zaznaczenia (za pomocą Shift+w górę/w dół) przeskakuje na koniec zakresu w kolumnie, która została dodana jako ostatnia do początkowego zaznaczenia. Gdy opcja nie jest ustawiona, rozwijanie zaznaczenia (za pomocą +Shift +W dół/W górę) przeskakuje na koniec zakresu w kolumnie, w której rozpoczęto zaznaczanie zakresu komórek. To samo dotyczy oczywiście rozszerzania zaznaczenia w wierszach za pomocą +Shift+w lewo/w prawo. +