Pomoc LibreOffice 24.8
Pasek narzędzi Edycja punktów pojawia się po wybraniu obiektu wielokąta i kliknięciu Edycja punktów.
Dostępne funkcje umożliwiają edycję punktów krzywej lub obiektu przekształconego na krzywą. Dostępne są następujące ikony:
Edycja punktów
Aktywuje tryb, w którym jest możliwe przesuwanie punktów. Po umieszczeniu wskaźnika myszy na punkcie zostaje wyświetlony pusty kwadracik. Przeciągnij punkt w nowe położenie. Krzywe znajdujące się po obu stronach punktu również zostaną przemieszczone, a część krzywej między dalszymi punktami zmienia kształt.
Wskaż krzywą między dwoma punktami lub wewnątrz zamkniętej krzywej i przeciągnij myszką, aby przesunąć całą krzywą bez zniekształcania jej.
Przesuń punkty
Aktywuje tryb wstawiania. Ten tryb umożliwia wstawianie punktów. Możliwe jest również przesuwanie punktów tak samo, jak w trybie przesuwania. Jednak w tym trybie kliknięcie krzywej na odcinku między dwoma punktami, a następnie poruszenie myszą, trzymając naciśnięty przycisk myszy, powoduje wstawienie nowego punktu. Ten punkt będzie punktem gładkim, a linie biegnące do punktów kontrolnych będą równoległe i pozostaną takie po przesunięciu.
Aby utworzyć punkt narożny, należy najpierw wstawić punkt gładki lub symetryczny, który następnie zostanie przekształcony w narożny za pomocą polecenia Punkt narożny.
Wstaw punkty
Naciśnięcie ikony Usuń punkty umożliwia usunięcie jednego lub kilku zaznaczonych punktów. Aby zaznaczyć kilka punktów, należy nacisnąć i przytrzymać klawisz Shift, a następnie kliknąć wybrane punkty.
Po zaznaczeniu punktów do usunięcia należy kliknąć tę ikonę lub nacisnąć klawisz Delete.
Usuń punkty
Ikona Podziel krzywą umożliwia podział krzywej. Należy wybrać punkty, gdzie krzywa ma zostać podzielona, a następnie kliknąć tę ikonę.
Podziel krzywą
Przekształca krzywą w linię prostą lub linię prostą w krzywą. Wybranie pojedynczego punktu powoduje, że konwersji jest poddawany fragment krzywej przed tym punktem. Wybranie dwóch punktów powoduje konwersję fragmentu krzywej położonego miedzy nimi. W przypadku wybrania więcej niż dwóch punktów każde kliknięcie ikony powoduje przekształcenie innego fragmentu krzywej. W razie potrzeby punkty gładkie można przekształcić w punkty narożne i na odwrót.
Jeśli jeden z fragmentów krzywej jest linią prostą, na jego każdym końcu może znajdować się najwyżej jeden punkt kontrolny. Nie mogą być one przekształcone z powrotem w punkty gładkie, chyba że linia zostanie z powrotem zamieniona w krzywą.
Konwertuj na krzywą
Przekształca zaznaczone punkty w punkty narożne. Punkty narożne posiadają dwa ruchome, niezależne od siebie punkty kontrolne. Krzywa nie przechodzi więc bezpośrednio przez punkt narożny, lecz tworzy narożnik.
Punkt narożny
Przekształca punkt narożny lub symetryczny w punkt gładki. Oba punkty kontrolne punktu narożnego zostają ułożone równolegle i mogą być przesuwane tylko razem. Punkty kontrolne mogą znajdować się w różnej odległości od punktu gładkiego, co umożliwia zmianę krzywizny.
Przejście płynne
Przekształca punkt narożny lub gładki w punkt symetryczny. Oba punkty kontrolne punktu narożnego zostają ułożone równolegle i w tej samej odległości od punktu symetrycznego. Mogą być poruszane tyko razem, a stopień krzywizny będzie taki sam po obu stronach punktu symetrycznego.
Przejście symetryczne
Zamyka linię lub krzywą. Zamknięcie linii odbywa się przez połączenie ostatniego punktu z pierwszym, oznaczonym powiększonym kwadratem.
Zamknij krzywą Béziera
Zredukuj punkty