LibreOffice 7.1 Help
Funkcjami pakietu LibreOffice można sterować bez użycia myszy - za pomocą klawiatury.
Na głównej stronie pomocy każdego modułu (na przykład na głównej stronie pomocy programu LibreOffice Writer lub LibreOffice Calc) dostępne jest łącze do informacji o skrótach klawiaturowych dostępnych dla tego modułu.
Ponadto pod hasłem "Ułatwienia dostępu" można znaleźć instrukcję objaśniającą krok po kroku sposób sterowania wybranym modułem bez użycia myszy.
Kolejne naciśnięcia klawisza F6 powodują przechodzenie do następujących obiektów:
pasek menu,
każdy pasek narzędzi od góry do dołu i od lewej do prawej,
każde wolne okno od lewej do prawej,
dokument
Aby przełączać się między obiektami w odwrotnym kierunku, naciskaj kombinację klawiszy Shift+F6.
Naciśnij klawisze CommandCtrl+F6, aby przejść do dokumentu.
Aby przejść do paska menu (lub z niego wyjść), naciśnij klawisz F10.
Klawisz Escape powoduje zamknięcie podmenu, paska narzędzi lub bieżącego wolnego okna.
Naciśnij klawisz OptionAlt, F6 lub F10, aby wybrać pierwsze menu (menu Plik). Naciśnięcie klawisza strzałki w prawo powoduje wybranie kolejnego menu na prawo od bieżącej pozycji. Naciśnięcie klawisza strzałki w lewo powoduje wybranie poprzedniego menu.
Naciśnięcie strzałki w dół powoduje otwarcie wybranego menu. Kolejne naciśnięcia strzałek w dół lub w górę powodują przechodzenie do kolejnych poleceń menu. Naciśnięcie strzałki w prawo powoduje otwarcie podmenu (o ile takie jest dostępne).
Naciśnięcie klawisza Enter powoduje wykonanie polecenia menu.
Naciskaj klawisz F6 aż do wybrania pierwszej ikony na pasku narzędzi. Za pomocą strzałek w prawo i w lewo wybierz ikonę na poziomym pasku narzędzi. Za pomocą strzałek w dół lub w górę można także wybrać ikonę na pasku pionowym. Klawisz Home powoduje wybranie pierwszej ikony paska narzędzi, a klawisz End - ostatniej.
Naciśnięcie klawisza Enter powoduje wywołanie zaznaczonej ikony. Jeżeli zaznaczona ikona standardowo wymaga wykonania kolejnej czynności za pomocą myszy, na przykład wstawienia prostokąta, wówczas naciśnięcie klawisza Enter nie wystarcza: w takim przypadku naciśnij kombinację klawiszy CommandCtrl+Enter.
Naciśnięcie klawiszy CommandCtrl+Enter na ikonie tworzenia obiektu rysunkowego. Obiekt rysunkowy o domyślnym rozmiarze zostanie umieszczony po środku widoku.
Naciśnij klawisze CommandCtrl+Enter na narzędziu wyboru, aby zaznaczyć pierwszy obiekt rysunkowy w dokumencie. Jeżeli chcesz edytować zaznaczony obiekt rysunkowy, zmieniać jego rozmiar lub go przenosić, najpierw naciśnij klawisze CommandCtrl+F6, aby ustawić fokus na dokumencie.
Jeśli pasek narzędzi nie mieści się na ekranie, na jego prawym lub dolnym końcu jest widoczna specjalna ikona. Aby zobaczyć pozostałe ikony, należy wybrać pasek narzędzi i nacisnąć klawisz PageUp lub PageDown.
Naciśnięcie strzałki w dół lub w prawo otwiera wybrany pasek narzędzi. Ta czynność odpowiada kliknięciu myszą. Wewnątrz paska narzędzi można poruszać się za pomocą klawiszy strzałek w prawo lub w lewo. Klawisze Home i End powodują wybranie odpowiednio pierwszej i ostatniej ikony paska narzędzi.
Naciśnięcie klawisza Esc zamyka pasek narzędzi. Przeniesienie paska narzędzi bez użycia myszy nie jest możliwe.
Wybierz pole kombi. Naciśnij klawisz Enter.
Za pomocą klawisza strzałki w dół lub w górę albo Page Down lub Page Up przewiń zawartość listy pola kombi w dół lub w górę. Naciśnięcie klawisza Home powoduje zaznaczenie pierwszej pozycji, a klawisza End - ostatniej.
Naciśnięcie klawisza Enter powoduje wykonanie wybranej pozycji.
W niektórych oknach, oknach dialogowych oraz w polu formantu tabeli dane można wybierać z tabel. Tak jest na przykład w prawej części widoku źródła danych. Do wybierania elementów tych tabel służą następujące klawisze:
Spacja: zaznacza wiersz lub anuluje zaznaczenie z wyjątkiem sytuacji, gdy bieżąca komórka znajduje się w trybie edycji.
CommandCtrl+spacja: powoduje przełączenie między zaznaczeniem bieżącego wiersza i anulowaniem tego zaznaczenia.
CommandCtrl+Shift+spacja: powoduje przełączenie między zaznaczeniem bieżącej kolumny i anulowaniem tego zaznaczenia.
OptionAlt+strzałka w górę lub OptionAlt+strzałka w dół: powoduje przeniesienie separatora podziału okna między tabelą i formularzem (na przykład w bibliograficznej bazie danych).
W formancie tabeli lub w widoku źródła danych klawisz Tab służy do przechodzenia do następnej kolumny. Aby przejść do kolejnego formantu, naciśnij kombinację klawiszy CommandCtrl+Tab. Aby przejść do poprzedniego formantu, naciśnij kombinację klawiszy Shift+CommandCtrl+Tab.
Najpierw naciśnij kombinację klawiszy OptionAlt+spacja.
Zostanie otwarte menu systemowe zawierające takie polecenia, jak Przenieś, Rozmiar i Zamknij.
Wybierz polecenie (strzałka w dół, a następnie Enter).
Za pomocą strzałek przenieś lub zmień rozmiar okna dialogowego lub okna.
Zatwierdź zmianę, naciskając klawisz Enter. Naciśnięcie klawisza Esc anuluje wprowadzone zmiany.
Naciskaj klawisz F6 aż do zaznaczenia okna lub paska narzędzi.
Naciśnij kombinację klawiszy CommandCtrl+Shift+F10.
Aby zaznaczyć pierwszy obiekt w bieżącym dokumencie, naciśnij kombinację klawiszy Shift+F4. Gdy obiekt zostanie zaznaczony, naciśnij klawisz Tab, aby zaznaczyć następny lub naciśnij klawisz Esc, aby powrócić do edycji tekstu.
Wybrany obiekt OLE można uaktywnić klawiszem Enter.
Naciśnięcie klawisza strzałki powoduje przesunięcie zaznaczonego obiektu o jedną pozycję na siatce.
Aby ustawić jednostki rozdzielczości siatki, wybierz polecenie LibreOffice – PreferencjeNarzędzia – Opcje – LibreOffice Writer – Siatka w sekcji Rozdzielczość. Wpisanie wartości większej od 1 w sekcji Podział powoduje, że przesunięcie wybranego obiektu o jedną pozycję na siatce wymaga naciśnięcia klawisza strzałki tyle razy, ile wynosi wprowadzona wartość.
Aby przemieszczać obiekt po jednym pikselu, użyj klawisza OptionAlt i klawiszy strzałek.
Naciśnij kombinację klawiszy CommandCtrl+Tab, aby przejść do trybu edycji uchwytu. Lewy górny uchwyt jest uchwytem aktywnym i zacznie migać. Użyj kombinacji klawiszy CommandCtrl+Tab, aby wybrać następny uchwyt. Aby wyjść z trybu edycji uchwytu, naciśnij klawisz Esc.
W trybie edycji uchwytów naciśnięcie klawisza strzałki powoduje przesunięcie uchwytu, a tym samym zmianę rozmiaru obiektu.
Za pomocą klawiszy strzałek można przesuwać kotwice obiektów. Najpierw należy przejść do trybu edycji uchwytów i wybrać kotwicę. W zależności od typów kotwic można je przesuwać w różnych kierunkach.
Wybierz obiekt.
Za pomocą kombinacji klawiszy CommandCtrl+Tab wywołaj tryb edycji uchwytu.
Lewy górny uchwyt zacznie migać. Naciskaj kombinację klawiszy CommandCtrl+Tab do momentu, aż żaden z uchwytów nie będzie migać. Będzie to oznaczało, że aktywny jest punkt kotwiczenia obiektu. W dokumentach tekstowych można od razu aktywować punkt kotwiczenia, naciskając w tym celu kombinację klawiszy Shift+CommandCtrl+A.
Przesuń kotwicę za pomocą klawiszy strzałek. Obiekt podąża za kotwicą odpowiednio do ustawień.
Kotwicę zaznaczonego obiektu można zmienić na przykład za pomocą menu kontekstowego obiektu.
Jeśli obiekt jest zakotwiczony Do akapitu, naciskanie klawiszy strzałek powoduje przenoszenie obiektu do następnego lub poprzedniego akapitu.
Jeśli obiekt jest zakotwiczony Do strony, naciskanie klawiszy Page Up lub Page Down powoduje przenoszenie obiektu do następnej lub poprzedniej strony.
Jeśli obiekt jest zakotwiczony Do znaku, naciskanie klawiszy strzałek powoduje przenoszenie obiektu wewnątrz bieżącego akapitu.
Jeśli obiekt jest zakotwiczony Jako znak, ikona zakotwiczenia nie jest dostępna. Obiektu nie można przenieść.
Jeśli obiekt jest zakotwiczony Do ramki, naciskanie klawiszy strzałek powoduje przenoszenie obiektu do kolejnej ramki w odpowiednim kierunku.
Dokumenty programów LibreOffice Calc, LibreOffice Draw oraz LibreOffice Impress można podzielić w poziomie lub pionie na niezależne widoki. W każdym z nich może być widoczna inna część dokumentu. Linię podziału można przeciągnąć z paska przewijania do dokumentu za pomocą myszy.
Shift+CommandCtrl+F6: wyświetlenie linii podziału w pozycjach domyślnych i ustawienie fokusu na linii.
Klawisze strzałek: przesuwają bieżącą linię podziału o jeden duży krok w odpowiednim kierunku.
Shift + klawisze strzałek: przesuwają bieżącą linię podziału o jeden mały krok w odpowiednim kierunku.
Delete: usuwa bieżącą linię podziału
Shift + Delete: usuwa obie linie podziału
Enter: ustawia linie podziału na bieżących pozycjach
Escape: przywraca domyślną pozycję bieżącej linii podziału
CommandCtrl + Shift + F4 opens and closes the data source view.
F6: przełącza między dokumentem a paskami narzędzi.
+ (klawisz "plus"): rozwija zaznaczoną pozycję w eksploratorze źródła danych.
- (klawisz "minus"): zwija zaznaczoną pozycję w eksploratorze źródła danych.
CommandCtrl+Shift+E: przełączanie między eksploratorem źródła danych i tabelą.
F6: przełącza między paskiem obiektów, widokiem tabeli i obszarem wyboru.
OptionAlt+strzałka w górę lub OptionAlt+strzałka w dół: przesuwanie w górę lub w dół granicy między widokiem tabeli i obszarem zaznaczenia.
CommandCtrl+strzałki: przesuwanie zaznaczonej tabeli w kierunku wskazywanym przez strzałkę.
CommandCtrl+Shift+strzałka: zmienianie w widoku tabeli rozmiaru zaznaczonej tabeli.
Del: usuwa wybraną tabelę lub powiązanie z widoku tabeli.
Tab: przełącza między tabelami i powiązaniami w widoku tabeli.
Enter: przy zaznaczonym połączeniu naciśnięcie klawisza Enter otwiera okno dialogowe Właściwości połączenia.
Enter: przy zaznaczonej tabeli naciśnięcie klawisza Enter powoduje wprowadzenie pierwszego pola danych z pola listy do obszaru wyboru.
CommandCtrl+strzałka w lewo lub strzałka w prawo: przemieszczanie kursora o jedną kolumnę w lewo lub w prawo.
F6: przełącza między paskiem narzędzi, widokiem kolumny i obszarem właściwości.
Naciśnij klawisz Tab, aby zaznaczyć ikonę. Jeżeli zaznaczysz jedną z ikon między ikonami Prostokąt a Wielokąt odręczny, po czym naciśniesz kombinację klawiszy CommandCtrl+Enter, zostanie utworzony obiekt wybranego typu o domyślnym rozmiarze.
Naciśnięcie klawisza Enter przy wybranej ikonie Wybierz powoduje ustawienie fokusu w oknie obrazu edytora mapy obrazkowej. Naciśnięcie klawisza Escape powoduje ustawienie fokusu ponownie na ikonach i polach wprowadzania danych.
Zaznaczenie ikony Wybierz i naciśnięcie klawiszy Ctrl+Enter spowoduje zaznaczenie pierwszego obiektu w oknie obrazu.
Aby włączyć lub wyłączyć tryb edycji punktów wielokątów, należy wybrać ikonę Edycja punktów.
Aby wybrać następny punkt, w oknie obrazu należy nacisnąć kombinację klawiszy Ctrl+Tab. Aby wybrać poprzedni punkt, naciśnij kombinację klawiszy Shift+Ctrl+Tab.
Aby usunąć zaznaczony obiekt, naciśnij klawisz Delete, gdy fokus znajduje się w oknie obrazu.
Aby wyświetlić rozszerzone wskazówki dla zaznaczonego polecenia, ikony lub formantu, należy nacisnąć kombinację klawiszy Shift+F1.
Na głównych stronach pomocy za pomocą klawisza Tab można przejść do następnego hiperłącza, a za pomocą kombinacji klawiszy Shift+Tab - do poprzedniego.
Naciśnięcie klawisza Enter powoduje wykonanie zaznaczonego hiperłącza.
Aby powrócić do poprzedniej strony pomocy, należy nacisnąć klawisz Backspace znajdujący się nad klawiszem Enter.
Strzałka w lewo lub w prawo: przejście o jedną pozycję w lewo lub w prawo
Ctrl+strzałka w lewo lub Ctrl+strzałka w prawo: przejście do poprzedniego lub następnego podziału
Ctrl+Shift+ strzałka w lewo lub Ctrl+Shift + strzałka w prawo: przejście o jeden podział w lewo lub w prawo
Home lub End: przejście do pierwszej lub ostatniej wolnej pozycji
Ctrl+Home lub Ctrl+End: przejście do pierwszego lub ostatniego podziału
Shift+Ctrl+Home lub Shift+Ctrl+End: przenosi podział na pierwszą lub ostatnią pozycję
Spacja: wstawia lub usuwa podział
Klawisz Insert: wstawia podział (istniejące podziały pozostają niezmienione)
Klawisz Delete: usuwa podział
Shift+Delete: usuwa wszystkie podziały
Strzałka w górę lub w dół: przewija tabelę w dół lub w górę o jeden wiersz
Page Up lub Page Down: przewija tabelę w dół lub w górę o jedną stronę
Klawisz Escape (podczas przeciągania myszą): anuluje przeciąganie, przenosi podział na poprzednią pozycję
Strzałka w lewo lub w prawo: wybiera kolumnę po lewej lub prawej stronie i anuluje dotychczasowe zaznaczenie
Ctrl+strzałka w lewo lub Ctrl+strzałka w prawo: przenosi fokus na kolumnę po lewej lub prawej stronie (nie zmieniając zaznaczonego obszaru)
Shift+strzałka w lewo lub Shift+strzałka w prawo: rozszerza lub zmniejsza zaznaczony obszar
Ctrl+Shift+strzałka w lewo lub Ctrl+Shift+strzałka w prawo: rozszerza lub zmniejsza zaznaczony obszar (nie zmieniając dotychczas wybranych obszarów)
Home lub End: wybiera pierwszą lub ostatnią kolumnę (klawisze Shift lub Ctrl działają tak, jak w przypadku klawiszy strzałek)
Shift+Spacja: wybiera zakres kolumn od ostatnio wybranej do bieżącej
Ctrl+Shift+Spacja: wybiera zakres kolumn od ostatnio wybranej do bieżącej (nie zmieniając dotychczas wybranych obszarów)
Ctrl+A: zaznacza wszystkie kolumny
Shift+F10: otwiera menu kontekstowe
Ctrl+1 ... Ctrl+7: ustawia typ kolumny 1-7 dla zaznaczonych kolumn
Strzałka w górę lub w dół: przewija tabelę w dół lub w górę o jeden wiersz
Page Up lub Page Down: przewija tabelę w dół lub w górę o jedną stronę
Ctrl+Home lub Ctrl+End: przejście do pierwszej lub ostatniej pozycji tabeli
Naciskanie klawisza Tab powoduje przechodzenie do kolejnych formantów okna dialogowego.
Naciśnięcie kombinacji klawiszy OptionAlt+strzałka w dół powoduje rozwinięcie pola kombi. Klawisz Enter służy do wybierania bieżącego wpisu w polu kombi.
Za pomocą klawiszy strzałek można poruszać się po głównym obszarze wyboru. Naciśnięcie spacji dodaje bieżący znak do listy znaków do wstawienia.