X.WYSZUKAJ

Wyszukuje wartość w macierzy i zwraca odwołanie do komórki lub zakresu komórek.

Funkcja X.WYSZUKAJ to nowoczesny i elastyczny zamiennik starszych funkcji, takich jak WYSZUKAJ.PIONOWO, WYSZUKAJ.POZIOMO i WYSZUKAJ. X.WYSZUKAJ obsługuje dopasowanie przybliżone i dokładne, symbole wieloznaczne (* ?) lub wyrażenia regularne dla dopasowań częściowych oraz wyszukiwania w zakresach pionowych i poziomych. X.WYSZUKAJ może przeprowadzić wyszukiwanie wsteczne i oferuje opcję szybkiego wyszukiwania binarnego podczas pracy z dużymi zbiorami danych.

Składnia

X.WYSZUKAJ( [Kryterium wyszukiwania]; Macierz wyszukiwania; Macierz wyników [; [Wynik, jeśli nie znaleziono] [; [Tryb dopasowania] [; Tryb wyszukiwania]]]])

Kryterium wyszukiwania: (opcjonalne) wartość dowolnego typu do wyszukania w Macierz. Jeśli zostanie pominięty, funkcja X.WYSZUKAJ zwraca puste komórki znalezione w Macierz wyszukiwania.

Macierz wyszukiwania: jest odniesieniem do macierzy do przeszukania. Macierz musi być jednowymiarową i musi być zawarta tylko w jednym arkuszu.

Macierz wyników: jest odniesieniem do macierzy lub zakresu do zwrócenia.

note

Jeśli Macierz wyników jest zakresem komórek, funkcję X.WYSZUKAJ należy wprowadzić jako formułę macierzy.


Wynik, jeśli nie znaleziono: tekst lub treść komórki, która ma zostać zwrócona, jeśli nie zostanie znaleziona wartość Wyszukaj. Jeśli nie znaleziono prawidłowego dopasowania i pominięto Wynik, jeśli nie znaleziono, funkcja zwraca błąd #N/D.

Tryb dopasowania: (opcjonalnie) określa typ dopasowania. Wartości mogą być:

Tryb wyszukiwania: (opcjonalnie) określa używany tryb wyszukiwania.

warning

Wartości 2 i 3 w Trybie dopasowania nie można łączyć z wyszukiwaniem binarnym (wartość Trybu wyszukiwania 2 lub -2).


note

Można pominąć dowolny z opcjonalnych argumentów. Opcjonalny argument wymaga obecności wszystkich poprzedzających separatorów.


Przykłady

Załóżmy, że zbudowaliśmy małą tabelę bazy danych zajmującą zakres komórek A1:DO4 i zawierającą podstawowe informacje o 118 pierwiastkach chemicznych. Pierwsza kolumna zawiera nagłówki wierszy „Pierwiastek”, „Symbol”, „Liczba atomowa” i „Względna masa atomowa”. Kolejne kolumny zawierają odpowiednie informacje dla każdego z pierwiastków, uporządkowane od lewej do prawej według liczby atomowej. Na przykład komórki B1:B4 zawierają „wodór”, „H”, „1” i „1,008”, podczas gdy komórki DO1:DO4 zawierają „Oganeson”, „Og”, „118” i „294”.

A

B

C

D

...

DO

1

Pierwiastek

Wodór

Hel

Lit

...

Oganeson

2

Symbol

H

He

Li

...

Og

3

Liczba atomowa

1

2

3

...

118

4

Względna masa atomowa

1.008

4.0026

6.94

...

294


{=X.WYSZUKAJ("Liczba atomowa";A2:A4;A2:DO4)} zwraca macierz

Atomic Number

1

2

3

...

118


{=X.WYSZUKAJ("Hel";B1:DO1;B1:DO4)} zwraca macierz

Hel

He

2

4.0026


{=X.WYSZUKAJ("Kryptonit";B1:DO1;B1:DO4;"Nieznany element") zwraca macierz {"Nieznany element","Nieznany element","Nieznany element","Nieznany element"}.

Szczegóły techniczne

tip

Ta funkcja jest dostępna od wersji 24.8 LibreOffice.


Ta funkcja nie jest częścią standardu Open Document Format for Office Applications (OpenDocument) Version 1.3. Part 4: Recalculated Formula (OpenFormula) Format. Przestrzeń nazw to

COM.MICROSOFT.XLOOKUP

Prosimy o wsparcie!