Pomoc LibreOffice 24.8
Wybierz nazwany zakres lub wprowadź zakres komórek zawierający kryteria filtrowania, które mają zostać użyte.
Odwołanie do pustej komórki jest interpretowane jako wartość liczbowa 0.
Pasującym wyrażeniem może być:
Liczba lub wartość logiczna. Pasująca zawartość komórki jest równa liczbie lub wartości logicznej.
Wartość rozpoczynająca się od komparatora (<, <=, =, >, >=, <>).
W przypadku =, jeśli wartość jest pusta, dopasowuje puste komórki.
W przypadku <>, jeśli wartość jest pusta, dopasowuje niepuste komórki.
W przypadku <>, jeśli wartość nie jest pusta, dopasowuje dowolną zawartość komórki z wyjątkiem wartości, łącznie z pustymi komórkami.
Uwaga: "=0" nie pasuje do pustych komórek.
W przypadku = i <>, jeśli wartość nie jest pusta i nie może być interpretowana jako typ liczbowy lub jeden z jego podtypów oraz właściwość Kryteria wyszukiwania = i <> muszą się odnosić do całych komórek jest zaznaczona, porównanie dotyczy całej zawartości komórki, jeśli niezaznaczona, porównanie dotyczy dowolnej podczęści pola spełniającej kryteria. W przypadku = i <>, jeśli wartość nie jest pusta i nie może być interpretowana jako typ liczbowy lub jeden z jego podtypów.
Inna wartość tekstowa. Jeśli właściwość Kryteria wyszukiwania = i <> muszą się odnosić do całych komórek jest prawdziwa, porównanie dotyczy całej zawartości komórki, jeśli fałszywe, porównanie dotyczy dowolnej podczęści pola spełniającej kryteria. Wyrażenie może zawierać tekst, liczby, wyrażenia regularne lub symbole wieloznaczne (jeśli włączono je w opcjach obliczeń).
Kliknij ikonę Zmniejsz, aby zredukować okno dialogowe do rozmiaru pola wprowadzania. Łatwiej jest wtedy zaznaczyć w arkuszu wymaganą referencję. Ikony są następnie automatycznie przekształcane w ikonę Rozszerz. Kliknij, aby przywrócić okno dialogowe do jego oryginalnego rozmiaru.
Kliknięcie arkusza powoduje automatyczne zminimalizowanie okna dialogowego. Okno jest przywracane natychmiast po zwolnieniu przycisku myszy, a określony za pomocą myszy zakres odniesienia jest wyróżniany w dokumencie niebieską ramką.
Zmniejsz
Rozszerz
Wyświetla dodatkowe opcje filtrowania.
Włącza funkcję rozróżniania małych i wielkich liter podczas filtrowania danych.
Dołącza etykiety kolumn w pierwszym wierszu zakresu komórek.
Zaznacz to pole wyboru, a następnie zaznacz zakres komórek, w którym mają zostać wyświetlone wyniki filtrowania. Istnieje także możliwość wyboru nazwanego zakresu z listy.
Pozwala korzystać z wyrażeń regularnych podczas definiowania filtru. Lista symboli wieloznacznych obsługiwanych przez LibreOffice znajduje się tutaj.
Jeśli pole wyboru Wyrażenie regularne zostało zaznaczone, podczas definiowania filtru istnieje także możliwość korzystania z operatorów RÓWNE ('=') i NIE RÓWNE ('<>') oraz następujących funkcji: BD.ILE.REKORDÓW.A, BD.POLE, PODAJ.POZYCJĘ, LICZ.JEŻELI, SUMA.JEŻELI, WYSZUKAJ, WYSZUKAJ.PIONOWO i WYSZUKAJ.POZIOMO.
Wyklucza duplikaty wierszy na liście filtrowanych danych.
Zaznacz pole wyboru Kopiuj wyniki do, a następnie określ zakres docelowy, gdzie mają zostać wyświetlone filtrowane dane. Jeśli pole zostało zaznaczone, zakres docelowy zostanie połączony z zakresem źródłowym. Zakres źródła należy zdefiniować jako zakres bazy danych, korzystając z polecenia Dane - Określ zakres. Po tej operacji w dowolnym czasie można ponownie zastosować zdefiniowany filtr w następujący sposób: Kliknij komórkę w zakresie źródłowym, a następnie wybierz Dane - Odśwież zakres.