LibreOffice 24.8 žinynas
You can choose among various options for formatting a LibreOffice Math formula. The format options are displayed in the lower part of the Elements pane. These options are also listed in the context menu of the Commands window.
Toliau išvardintos visos formulių rengyklėje galimos simbolių padėčių parinktys. Norimas parinktis formulei pritaikyti galima spustelėjus prie aprašymo pavaizduotą mygtuką ženklų polangyje (atveriamas pasirinkus Rodymas → Ženklai) arba iš komandų polangio kontekstinio meniu.
Šio skyriaus simbolių padėčių aprašymuose raidė „a“ bus naudojama kaip vietaženklis – rašmuo, kuriam norima pritaikyti padėtį. Formulės tekste vietaženklį reikia pakeisti bet kuriuo reikiamu rašmeniu.
Viršutinis indeksas kairėje
Įterpiamas viršutinis indeksas kairėje vietaženklio pusėje. Taip pat galima surinkti <?>lsup{<?>} komandų polangyje.
Viršutinis indeksas centre
Įterpiamas viršutinis indeksas virš vietaženklio. Taip pat galima surinkti <?>csup<?> komandų polangyje.
Laipsnis
Įterpiamas laipsnio rodiklis (viršutinis indeksas dešinėje vietaženklio pusėje). Taip pat galima surinkti <?>^{<?>}, rsup arba sup komandų polangyje.
Vertikalusis dėklas (2 elementai)
Įterpiamas dviejų elementų vertikalusis dėklas ir du vietaženkliai. Taip pat galima surinkti binom<?><?> komandų polangyje.
Apatinis indeksas kairėje
Įterpiamas apatinis indeksas kairėje vietaženklio pusėje. Taip pat galima surinkti <?>lsub{<?>} komandų polangyje.
Apatinis indeksas centre
Įterpiamas apatinis indeksas po vietaženkliu. Taip pat galima surinkti <?>csub<?> komandų polangyje.
Apatinis indeksas dešinėje
Įterpiamas apatinis indeksas dešinėje vietaženklio pusėje. Taip pat galima surinkti <?>_{<?>}, <?>rsub{<?>} arba <?>sub{<?>} komandų polangyje.
Vertikalusis dėklas
Įterpiamas vertikalusis dėklas su trimis vietaženkliais. Taip pat galima surinkti stack {<?>#<?>#<?>} komandų polangyje.
Siauras tarpas
Įterpiamas siauras tarpas tarp vietaženklio ir kito formulės elemento. Taip pat galima surinkti ` komandų polangyje.
Kairinė lygiuotė
Formulės elementui pritaikoma kairinė lygiuotė ir įterpiamas vietaženklis. Taip pat galima surinkti alignl<?> komandų polangyje.
Centrinė lygiuotė
Formulės elementui pritaikoma centrinė lygiuotė ir įterpiamas vietaženklis. Taip pat galima surinkti alignc<?> komandų polangyje.
Dešininė lygiuotė
Formulės elementui pritaikoma dešininė lygiuotė ir įterpiamas vietaženklis. Taip pat galima surinkti alignr<?> komandų polangyje.
Matricinis dėklas
Įterpiamas matricinis dėklas su keturiais vietaženkliais. Taip pat galima surinkti matrix{<?>#<?>##<?>#<?>} komandų polangyje. Elemento padėtis dėkle nurodoma dviem koordinatėmis; pirmoji žymi eilutę, antroji – stulpelį. Šį matricinį dėklą galima plėsti bet kuria kryptimi, komandų polangyje prirašant reikiamų rašmenų.
Lygiavimo komandos alignl, alignc ir alignr ypač naudingos, kai:
reikia sulygiuoti skaitiklį ir vardiklį, pavyzdžiui, {alignl a}over{b+c}
konstruojate binomus ar dėklus, pavyzdžiui, binom{2*n}{alignr k}
reikia sulygiuoti elementus matricoje, pavyzdžiui, matrix{alignr a#b+2##c+1/3#alignl d}
pradedate naują eilutę, pavyzdžiui, a+b-c newline alignr x/y
Kai naudosite lygiavimo komandas, atminkite, kad:
jas galima rašyti tik reiškinio pradžioje ir tik vieną kartą – galima užrašyti a+b alignr c, bet ne a+alignr b
jos veikia viena kitą, tad jei užrašysite {alignl{alignr a}}over{b+c}, raidė a bus lygiuojama dešinėje.
matrix{
alignr sin^2 x + cos^2 x#{}={}#alignl 1 ##
alignr cos^2 x #{}={} #alignl 1 - sin^2 x
}
Jei eilutė ar reiškinys prasideda tekstu, savaime bus taikoma kairinė lygiuotė. Lygiuotę galima pakeisti bet kuria lygiavimo komanda. Pavyzdžiui, surinkus stack{a+b-c*d#alignr "tekstas"}, „tekstas“ bus lygiuojamas dešinėje pusėje. Nepamirškite, kad tekstas visada turi būti rašomas paprastosiose kabutėse.
Formules, kurioms pagal numatytąsias nuostatas taikoma centrinė lygiuotė, pagal kairįjį kraštą galima sulygiuoti ir nenaudojant meniu komandos Formatas → Lygiuotė. Surinkite tuščią teksto eilutę, t. y. paprastąsias kabutes be jokio turinio, prieš tą formulės fragmentą, kurį norite lygiuoti. Pavyzdžiui, surinkus "" a+b newline "" c+d abu reiškiniai bus lygiuojami pagal kairįjį kraštą, o ne centre.
Kai formulės tekstą renkate tiesiogiai komandų polangyje, atminkite, kad kai kurios simbolių padėčių komandos nuo kitų formulės elementų turi būti atskirtos tarpais. Tai ypač taikytina, kai iškart įvedate reikšmes, o ne vietaženklius, pavyzdžiui, a lsup{3}.
Daugiau apie formatavimo galimybes LibreOffice Math rengyklėje galima sužinoti skyriuje Skliaustai ir grupavimas.
Spartesniam formulių rinkimui bus naudinga ir informacija apie indeksus ir laipsnių rodiklius ar formulės elementų dydžio keitimą.