LibreOffice 24.8 Súgó
You can choose among various options for formatting a LibreOffice Math formula. The format options are displayed in the lower part of the Elements pane. These options are also listed in the context menu of the Commands window.
A következő, egy teljes lista a LibreOffice Math összes elérhető formázási beállításáról. A formázási lehetőség melletti ikon jelzi, hogy a Képletelemek panelről (válassza a Nézet - Képletelemek menüparancsot) vagy a Parancsok ablak helyi menüjéből egyaránt elérhető.
A képletekben az „a” betű azt a helykitöltőt jelöli, amelyhez az adott formázást hozzá kívánja rendelni. Ezt a karaktert bármi másra lecserélheti.
Bal oldali felső index
A helykitöltőtől balra felső indexet szúr be. A Parancsok ablakba közvetlenül beírható forma: <?>lsup{<?>}.
Középső felső index
Felső indexet szúr be közvetlenül a helykitöltő fölé. A Parancsok ablakba közvetlenül beírható forma: <?>csup<?>.
Jobb oldali felső index
A helykitöltőtől jobbra felső indexet szúr be. A Parancsok ablakba közvetlenül beírható forma: <?>^{<?>}, vagy használható az rsup vagy a sup parancs.
Függőleges elhelyezés (2 elem)
Függőleges halmot (binomiálist) szúr be, két helykitöltővel. A Parancsok ablakba közvetlenül beírható forma: binom<?><?>.
Bal oldali alsó index
A helykitöltőtől balra alsó indexet szúr be. A Parancsok ablakba közvetlenül beírható forma: <?>lsub{<?>}.
Középső alsó index
Alsó indexet szúr be közvetlenül a helykitöltő alá. A Parancsok ablakba közvetlenül beírható forma: <?>csub<?>.
Jobb oldali alsó index
A helykitöltőtől jobbra alsó indexet szúr be. A Parancsok ablakba közvetlenül beírható forma: <?>_{<?>}, és az alsó indexbeli vonal helyettesíthető az rsup vagy a sup paranccsal.
Függőleges elhelyezés (3 elem)
Három helykitöltővel rendelkező függőleges halmot szúr be. A Parancsok ablakba közvetlenül beírható forma: stack {<?>#<?>#<?>}.
Kis hézag
Beszúr egy kis térközt a helykitöltő és a következő elem közé. A Parancsok ablakba közvetlenül beírható forma: `. Ennek a parancsnak egy szimbólum, változó, szám vagy teljes parancs bal vagy jobb oldalán kell szerepelnie.
Balra igazítás
Ez az ikon „a”-hoz vízszintes balra igazítást rendel, és beszúr egy helykitöltőt. A Parancsok ablakba közvetlenül beírható forma: alignl<?>.
Vízszintesen középre igazítás
Az „a”-hoz vízszintes középre igazítást rendel, és beszúr egy helykitöltőt. A Parancsok ablakba közvetlenül beírható forma: alignc<?>.
Jobbra igazítás
A jobbra rendezés parancsát szúrja be, egy helykitöltővel. A Parancsok ablakba közvetlenül beírható forma: alignr<?>.
Mátrix-elhelyezés
Az ikon beszúr egy négy helykitöltős mátrixot. A Parancsok ablakba közvetlenül beírható forma: matrix{<?>#<?>##<?>#<?>}. Az alakzatban az elemek helyzetét két koordináta írja le: az első a sor, a második pedig az oszlop számát határozza meg. A mátrix tetszőleges irányba kiterjesztéséhez írjon be további karaktereket a Parancsok ablakba.
Hézag
Az ikon beszúr egy hézagot vagy helyközt a helykitöltők közé. A Parancsok ablakba közvetlenül beírható forma: ~. Ennek a parancsnak egy szimbólum, változó, szám vagy teljes parancs bal vagy jobb oldalán kell szerepelnie.
Igazítás során az alignl, alignc, illetve alignr parancsok különösen akkor hatékonyak, ha
számlálók és nevezők igazítása, például {alignl a}over{b+c}
binomiálisokat vagy halmokat létrehozása, például binom{2*n}{alignr k}
elemek mátrixba rendezése, példáulmatrix{alignr a#b+2##c+1/3#alignl d}, vagy
új sor kezdése, például a+b-c newline alignr x/y
Amikor az igazítási útmutatásokat használjuk, vegye figyelembe, hogy
Az igazító utasítások csak a kifejezések elején állhatnak, és csak egyszer szerepelhetnek. Ezért az a+b alignr c forma helyes, de az a+alignr b nem.
Az igazító parancsok hatással vannak egymásra, ami azt jelenti, hogy az {alignl{alignr a}}over{b+c} parancs a-t jobbra igazítja.
matrix{
alignr sin^2 x + cos^2 x#{}={}#alignl 1 ##
alignr cos^2 x #{}={} #alignl 1 - sin^2 x
}
Ha egy sor vagy kifejezés szöveggel kezdődik, akkor alapértelmezés szerint balra lesz igazítva. Ezt valamelyik align paranccsal módosíthatja. Például: stack{a+b-c*d#alignr "szöveg"}, ahol a „szöveg” jobbra igazítva jelenik meg. Ne feledje, hogy a szövegnek mindenképpen idézőjelek között kell szerepelnie.
A szabványos központosított képletek balra igazíthatóak a Formátum - Igazítás menü használata nélkül. Ehhez helyezzen egy üres karaktersorozatot, azaz a bármely szöveget körülvevő idézőjelet "" a képlet azon szakasza elé, amelyet igazítani szeretne. Például a "" a+b newline "" c+d beírása azt eredményezi, hogy mindkét egyenlet balra igazított lesz, nem pedig középre.
A Parancsok ablak használata során tartsa szem előtt, hogy bizonyos formázásoknál szükség van szóközökre a helyes szerkezet eléréséhez. Ez különösen akkor fontos, ha helykitöltők helyett értékeket (például a lsup{3}) ad meg.
A LibreOffice Math-képletek formázásával kapcsolatban további információkat talál a Zárójelek és csoportosítás résznél.
Az Indexek és kitevők, illetve a Méretezés részekben található hasznos információk segítenek a dokumentum optimális szervezésében.