LibreOffice 24.8 Súgó
A kétdimenziós (síkbeli) objektumok átalakításával különböző alakzatok hozhatók létre. A LibreOffice a síkbeli objektumokat a következő objektumtípusokká tudja átalakítani:
Bézier-görbén alapuló görbített objektum
Egyenes szakaszokat tartalmazó sokszögobjektum
Árnyalással és egy fényforrással rendelkező térbeli objektum
Árnyalással és egy fényforrással rendelkező térbeli forgástest objektum
Az állapotsoron az jelenik meg, hogy „Térbeli szcéna kijelölve”. A térbeli szcénák olyan objektumokból épülnek fel, amelyeknek x, y és z koordináták irányában is van kiterjedésük. Ilyenek például a Térbeli objektumok eszköztár által beszúrt objektumok, valamint a téglalapok, ellipszisek vagy szövegek, amelyeket a Rajz eszköztár Téglalap, Ellipszis vagy Szöveg ikonjaival hoztak létre, vagy bármilyen egyéni alakzat, amelyet a helyi menü „Átalakítás - Térbelivé” menüparancsával alakítottak át. Ezek a térbeli szcénák bevihetők (például az F3 megnyomásával), és az objektumok térben elforgathatók. A Microsoft Office nem ismeri ezeket a valódi térbeli objektumokat. Amikor ezeket a térbeli szcénákat Microsoft Office formátumokba exportálja, az aktuális nézet kerül bitképként exportálásra. A grafikonok térbeli oszlopai szintén ilyenek.
Az állapotsoron az jelenik meg, hogy „Alakzat kijelölve”. Az egyéni alakzatok síkban és térben és megtekinthetők. Bármikor átválthatja e két mód között a nézetet. Az egyéni alakzatok létrehozására az Egyszerű alakzatok, Szimbolikus alakzatok és a Rajz eszköztár ezt követő ikonjai használhatók. Az egyéni alakzatok módosíthatók a Térbeli beállítások eszköztár segítségével. Nem alkotnak térbeli szcénát, nem világíthatók meg egynél több fényforrással, a felületük em veri vissza a fényt, és van még egy pár korlátozás. Átalakíthatók térbeli szcénává, de akkor megszűnnek egyéni alakzatok lenni. Az egyéni alakzatok síkbeli és térbeli módban egyaránt exportálhatók Microsoft Office formátumba, és importálhatók Microsoft Office formátumból.
Jelölje ki a síkbeli objektumot a dián vagy az oldalon.
Kattintson a jobb egérgombbal az objektumra, majd válassza a helyi menü Átalakítás - Görbévé menüparancsát.
Az objektum alakjának módosításához kattintson a Pontok ikonra a Rajz eszköztáron, és húzza arrébb az objektum fogantyúit. A vezérlőpontok elhúzásával is módosíthatja a görbe alakját.
Jelölje ki a síkbeli objektumot a dián vagy az oldalon.
Kattintson a jobb egérgombbal az objektumra, majd válassza a helyi menü Átalakítás - Sokszöggé menüparancsát.
Az objektum alakjának módosításához kattintson a Pontok ikonra a Rajz eszköztáron, és húzza arrébb az objektum fogantyúit.
Jelölje ki a síkbeli objektumot a dián vagy az oldalon.
Kattintson a Kihúzás be/ki ikonra a Rajz eszköztáron, majd kattintson a jobb egérgombbal az objektumra, és válassza az Átalakítás - Térbelivé menüparancsot.
A térbeli objektum tulajdonságainak szerkesztéséhez használja a Vonal és kitöltés eszköztárat és a Térbeli beállítások eszköztárat.
Szövegobjektum térbelivé alakításához használja a Betűbűvész ikont a Rajz eszköztáron.
Egy térbeli forgástest a kiválasztott objektum egy függőleges tengely körül megforgatásával jön létre.
Jelölje ki a síkbeli objektumot a dián vagy az oldalon.
Kattintson a jobb egérgombbal az objektumra, majd válassza a helyi menü Átalakítás - Térbeli forgástestté menüparancsát.
A térbeli objektum tulajdonságainak szerkesztéséhez használja a Vonal és kitöltés eszköztárat és a Térbeli beállítások eszköztárat.
A síkbeli objektumot átalakítás előtt elforgathatja bonyolultabb alakzat létrehozása céljából.