Menuer

Den følgende sektion viser hjælpeemner tilgængelig for menuer og dialoger.

Noteikon

Det vindue, som indeholder det dokument, du vil arbejde med, skal være valgt for at du kan bruge menukommandoerne. Tilsvarende skal du markere et objekt i dokumentet for at bruge de menukommandoer, der er knyttet til objektet.


Advarselsikon

Menuerne afhænger af sammenhængen. Det betyder, at de menupunkter er tilgængelige, som er relevante for det arbejde der for øjeblikket bliver udført. Hvis markøren er placeret i en tekst, så er alle disse menupunkter er tilgængelige, som er nødvendige for redigere teksten. Hvis du har markeret grafik i et dokument, kan du se alle de menupunkter, der kan bruges at redigere grafik.


Fil

Åbner Fil-menuen

Redigér

Denne menu indeholder kommandoer til at redigere indholdet i det aktuelle dokument.

Vis

Denne menu indeholder kommandoer til at kontrollere skærmvisningen af dokumentet, at ændre brugerfladen og at tilgå sidepanelerne.

Indsæt

Menuen Indsæt indeholder kommandoer til at indsætte nye elementer i dit dokument. Dette inkluderer billeder, medier, diagrammer, objekter fra andre programmer, hyperlinks, kommentarer, symboler, fodnoter og sektioner.

Formater

Indeholder kommandoer til formatering af udseendet og indholdet af dit dokument.

Dias

Denne menu indeholder kommandoer til diasadministration og navigation.

Præsentation

Indeholder kommandoer og indstillinger til at køre en præsentation.

Funktioner

Vindue

Indeholder kommandoer til at manipulere og vise dokumentvinduer.

Hjælp

Hjælpemenuen giver dig mulighed for at starte og styre hjælpesystemet i LibreOffice.

Støt os venligst!