LibreOffice 25.2 Hjælp
Definerer sikkerhedsindstillingerne for at gemme dokumenter, for webforbindelser og for åbning af dokumenter, der indeholder makroer.
Åbner dialogboksen "Sikkerhedsindstillinger og advarsler".
Du kan indtaste en hovedadgangskode for at aktivere nem adgang til steder, som kræver et brugernavn og adgangskode.
Hvis aktiveret, vil LibreOffice på sikker vis lagre alle adgangskoder, som du bruger som adgang til filer fra webservere. Du kan hente adgangskoderne fra listen, efter du har indtastet hovedadgangskoden.
Gamle konfigurationer kan indeholde svagt krypterede adgangskoder. Når det er tilfældet, bliver en infolinje vist ved programstart, som beder om at hovedadgangskoden genindtastes for at blive gemt med stærkere kryptering.
Marker for at aktivere at alle forbindelsers kodeord beskyttes af et hovedadgangskode.
Åbner dialogen Indtast hovedadgangskode
Spørger om hovedadgangskoden. Hvis hovedadgangskoden er korrekt, vises dialogen Information om gemte webforbindelser.
Dialogen Information om gemte webforbindelser viser en liste over websteder og brugernavne, som du tidligere har indtastet. Du kan vælge et element og fjerne det fra listen. Du kan se adgangskoden for det valgte element.
Tilpas sikkerhedsniveauet for at udføre makroer og angiv betroede makroforfattere.
Åbner Macro-sikkerhed dialogboksen.