Nápověda LibreOffice 24.8
Při vkládání hypertextových odkazů je třeba myslet na dvě věci: zda je odkaz relativní nebo absolutní a zda je nebo není soubor přítomen.
Zvolte Načítání/ukládání - Obecné a určete v poli Ukládat URL relativně k, zda se mají v LibreOffice vytvářet relativní nebo absolutní odkazy. Relativní odkazy je možné použít jen tehdy, jsou-li dokument, na kterém pracujete, a cíl odkazu na stejném disku.
-Na svém pevném disku byste měli vytvořit stejnou strukturu, jaká se nachází na webovém serveru u poskytovatele, kde máte své stránky. Pro domovskou stránku vytvořte na pevném disku například kořenový adresář "homepage". Hlavní stránka pak bude "index.html", s úplnou cestou "C:\homepage\index.html" (v operačním systému Windows). URL na serveru poskytovatele může vypadat následovně: "http://www.myprovider.com/mypage/index.html". Relativními adresami odkazujete relativně k umístění výstupního dokumentu. Pokud například uložíte všechny obrázky pro domovskou stránku do podsložky nazvané "C:\homepage\images", museli byste pro přístup k obrázku "picture.gif" zadat následující cestu: "images\picture.gif". To je relativní cesta, začínající tam, kde se nachází soubor "index.html". Na serveru poskytovatele byste umístili obrázek do složky "mypage/images". Pokud přemístíte dokument "index.html" na server pomocí dialogu Soubor - Uložit jako a pokud máte zaškrtnutu volbu Kopírovat lokální obrázky na Internet v - Načítání/ukládání - HTML kompatibilita, LibreOffice automaticky zkopíruje obrázky na server do správného adresáře.
Absolutní cesta, např. "C:\homepage\graphics\obrazek.gif", nebude na webovém serveru fungovat. Ani server, ani počítač čtenáře nemusí obsahovat pevný disk C: operační systémy jako Unix nebo macOS neoznačují disky písmeny. A i kdyby složka homepage\graphics existovala, pravděpodobně v ní nebude váš obrázek. Proto je lepší pro odkazy použít relativní adresy.
Odkaz na webovou stránku, například "www.example.com" nebo "www.myprovider.com/mypage/index.html", je absolutní odkaz.
LibreOffice také různě reaguje, pokud odkazovaný soubor existuje nebo ne a v kde je umístěn. LibreOffice kontroluje každý nový odkaz a automaticky nastavuje cíl a protokol. Výsledek si můžete zobrazit ve vygenerovaném HTML kódu po uložení dokumentu.
Platí následující pravidla: Relativní odkaz (obrazky/obrazek.gif) je možný, pouze pokud oba soubory existují na stejném disku. Jsou-li soubory na různých jednotkách lokálního systému, bude absolutní odkaz v protokolu file: (file:///data1/xyz/obrazek.gif). Jsou-li soubory na různých serverech nebo není-li cíl odkazu dostupný, použije se absolutní odkaz protokol http: (http://data2/abc/obrazek.gif).
Ujistěte se, že všechny soubory pro vaši stránku máte na stejném disku jako počáteční soubor. Tak může LibreOffice nastavit protokol a cíl, aby odkazy na serveru byly vždy správné.
Když umístíte kurzor myši na hypertextový odkaz, zobrazí se tip s absolutním odkazem, jelikož LibreOffice interně používá absolutní cesty. Kompletní cestu a adresu si můžete prohlédnout jen ve výsledku HTML exportu, když načtete HTML soubor jako "Text" nebo jej otevřete v textovém editoru.