Uživatelské rozhraní

Otevře dialogové okno Vyberte upřednostňované uživatelské rozhraní, v němž můžete zvolit rozvržení uživatelského rozhraní pro LibreOffice.

Pro přístup k tomuto příkazu...

Z hlavní nabídky:

Zvolte v nabídce Zobrazit - Uživatelské rozhraní

Z rozhraní s kartami:

V nabídce v pravém horním rohu (☰) zvolte Uživatelské rozhraní.


Na liště karet jsou ovládací prvky a ikony uspořádány jinak než jako soubor rovných řádků ikon: zobrazují se kontextové skupiny s příkazy a dalším obsahem, které se rychleji a snadněji používají.

Rozvržení uživatelského rozhraní

Položka Uživatelské rozhraní určuje, jaké prvky rozhraní jsou zobrazeny.

Standardní nástrojové lišty

klasický režim se dvěma viditelnými nástrojovými lištami: Standardní a Formátování. Postranní lišta je částečně sbalená, zobrazují se pouze ikony karet. Určeno pro uživatele, kteří jsou zvyklí na klasické rozhraní.

Karty

V tomto režimu je lišta rozdělena na karty, z nichž každá zobrazuje sadu ikon seskupených podle kontextu. Kontext se může měnit v závislosti na objektech vybraných v dokumentu, například na tom, zda je vybrána tabulka nebo obrázek. Uživatelské rozhraní Karty se nejvíc podobá rozhraní Pás karet používanému v balíku Microsoft Office. Funkce jsou uspořádány v kartách, hlavní nabídka není potřeba.

Kompaktní karty

Varianta Kompaktní karty je vhodná pro ty, kdo jsou zvyklí na rozhraní Microsoft Office, a zároveň se díky upravené výšce lépe používá na menších obrazovkách.

Kompaktní skupiny

Rozhraní Kompaktní skupiny nabízí funkce sdružené ve skupinách, v nichž mají nejpoužívanější vlastnosti podobu ikon a méně používané jsou umístěny v rozbalovacích nabídkách. Kompaktní varianta zabírá na výšku méně místa.

Kontextová lišta

Rozhraní Kontextová lišta zobrazuje funkce v jediné nástrojové liště, jejíž obsah závisí na kontextu.

Jediná nástrojová lišta

Standardní uživatelské rozhraní, ale pouze s jednou nástrojovou lištou. Určeno pro použití na malých obrazovkách. Postranní lišta je sbalená.

Postranní lišta

Standardní uživatelské rozhraní s rozbalenou postranní lištou. Doporučeno expertům, kteří chtějí rychle měnit mnoho různých vlastností.

Jakmile uživatel zapne další nástrojové lišty, nastavení se uloží do jeho uživatelského profilu. Při návratu z režimu lišty karet se tak opět zobrazí všechny lišty, které byly předtím viditelné.

note

Režimy Karty a Skupiny jsou k dispozici také v kompaktních variantách.


tip

Velikost ikon na liště karet lze změnit v seznamu - LibreOffice - Zobrazení - Velikost ikon - Lišta karet.


note

Lištu karet nelze přizpůsobit.


warning

Aktuálně (LibreOffice 24.2) je lišta karet implementována pro moduly Writer, Calc, Draw a Impress společně. Změny lišty karet v jednom modulu se projeví také na lištách v dalších modulech.


Podpořte nás!