Навигация по

Полето за избор Навигация по позволява избиране на категория, по която да бъде обхождан документът, включително страници, заглавия, раздели, обекти, полета, коментари, последни резултати от търсене и скорошни позиции на курсора. След това можете да използвате иконите със стрелки Предишен и Следващ, за да позиционирате текстовия курсор в документа върху предишната или следващата цел.

За достъп до тази команда...

От лентата с менюта:

Изберете Изглед - Навигатор.

От лентите с инструменти:

Икона за превключване на навигатора

Навигатор - вкл./изкл.

От клавиатурата:

F5


Работа с „Навигация по“

По подразбиране, ако не сте избрали друга категория, е избрана категорията „Страница“ и стрелките са заместени от числово поле, което може да се използва за преминаване към предишната или следващата страница или към някоя точно определена.

След като изберете друга категория, можете да използвате бутоните със стрелки „Предишен“ и „Следващ“. Надписите на тези бутони отчитат типа обекти, който сте избрали. След това текстовият курсор се разполага върху избрания от вас обект.

Номер на страница

Въведете номера на страницата, към която искате да преминете, и натиснете Enter. Използвайте бутоните на брояча за навигация.

Предишен

Преминава към предишния елемент в документа. За да укажете типа на елемента цел, щракнете в списъка Навигация по, после щракнете върху категория елементи, например „Изображения“.

Икона за предишен обект

Предишен елемент

Следващ

Преминава към следващия елемент в документа. За да укажете типа на елемента цел, щракнете в списъка Навигация по, после щракнете върху категория елементи, например „Изображения“.

Икона за следващ обект

Следващ елемент

tip

Можете да конфигурирате LibreOffice според конкретните си предпочитания за навигация в документ. За тази цел изберете Инструменти - Персонализиране. Таблиците за адаптиране на менюта, клавишни комбинации или ленти с инструменти съдържат различни функции за навигация в документа в категорията „Навигация“. Например можете да добавите в лента с инструменти бутони за обхождане на етикетите за индекс в документа с командите „Преход към предишния/следващия елемент от указател“.


Наличните категории до голяма степен съответстват на тези от полето за избор в Навигатор. Можете обаче да избирате други местоназначения, които не са класически категории на навигатора, например „Напомняния“, „Повторно търсене“ или „Скорошност“.

Изберете една от следните възможности: „Показалци“, „Коментари“, „Контроли“, „Графични обекти“, „Полета по тип“, „Полета“, „Бележки под линия“, „Рамки“, „Заглавия“, „Изображения“, „Указатели“, „OLE обекти“, „Страница“, „Скорошност“, „Повторно търсене“, „Раздели“, „Селекция“, „Таблична формула“, „Неправилна таблична формула“.

Бележки под линия

Изберете категорията Бележки под линия, за да преминавате между бележките под линия и в края. Заедно с това може да се използва бутонът Котва ↔ Текст в навигатора за бързо преминаване между текста на бележката под линия/в края и котвата ѝ в основния текст.

Скорошност

Когато изберете категорията Скорошност, бутоните Назад и Напред могат да се използват за преминаване към скорошни позиции на курсора в документа.

Напомняния

Могат да се зададат до 5 напомняния (които не се записват при затваряне на документа) на различни места в документа. Това става чрез бутона Задаване на напомняне в навигатора.

note

Напомнянията се обхождат в реда, в който са зададени. Те не се записват, когато се затваря документ.


Повторно търсене

С категорията Повторно търсене можете да повторите търсене, което сте започнали с диалога Търсене и замяна или лентата Търсене. Ако сега щракнете върху някоя от стрелките, ще продължи търсенето на последния търсен израз.

Селекция

Ако е активна множествена селекция (например при използване на Ctrl + щракване и плъзгане или режима на избиране „Добавяне“ или след команда „Търсене на всички“), Селекция позволява преминаване от една подселекция към друга.

Таблични формули

За таблични формули можете да преминавате или между всички формули в документа с Таблична формула, или само между погрешните с Неправилна таблична формула. Във втория случай преминавате само между формули, чийто резултат е грешка. Програмата пропуска формулите с вторични грешки (тези, които на свой ред цитират погрешни формули).

Моля, подкрепете ни!