Помощ при форматиране

Управлява показването на определени знаци и функцията „свободен курсор“ в текстови документи и HTML документи на LibreOffice.

За достъп до тази команда...

Отворете текстов документ и изберете - LibreOffice Writer/LibreOffice Writer/Web - Помощ при форматиране.


Помощ при оформяне

Подравняване на формулите към шрифтовата линия

Указва дали обектите – формули на Math се подравняват спрямо шрифтовата линия на текста. За да можете да променяте вертикалната позиция на обектите на Math в абзаца, премахнете отметката от тази настройка.

Показване на форматирането

Определя кои форматиращи знаци ще се виждат на екрана. Включете иконата Форматиращи знацив лентата Стандартни. Ще се покажат всички знаци, които сте избрали в раздела Помощ при форматиране.

Край на абзац

Включва показването на разделителите на абзаци. Тези разделители съдържат и информация за формата на абзаците.

Меки тирета за пренос

Указва дали да се показват меките (незадължителни) тирета за пренос. Това са скрити разделители, които можете да въведете вътре в дума чрез комбинацията В края на реда думите с меки тирета за пренос се разделят в позициите, където са вмъкнати те, независимо дали е включено автоматичното сричкопренасяне.

Интервали

Указва дали всички интервали в текста да се обозначават с точки.

Непрекъсваеми интервали

Включва показването на непрекъсваемите интервали като сиви полета. Непрекъсваемите интервали не се прекъсват в края на ред и се въвеждат с клавишите .

Табулатори

Указва табулаторите да се показват като малки стрелки.

Знаци за прекъсване

Показва всички знаци за нов ред, въведени с Shift+Enter. Тези знаци предизвикват преминаване на нов ред без започване на нов абзац.

Скрити знаци

Показва текста, отбелязан със знаковия формат „скрит“, когато е отметнато Изглед - Форматиращи знаци.

Показалци

Включва визуализацията на показалците. | обозначава позицията на точков показалец. [ ] обозначават началото и края на показалец върху текстов диапазон.

warning

Долните контроли се показват само за документи на Writer, не за документи на HTML.


Защитени области

Разрешаване на курсора

Указва, че курсорът може да се поставя в защитени области, но там не могат да се нанасят промени.

Свободен курсор

Определя настройките на функцията „свободен курсор“.

Свободен курсор

Включва режима „свободен курсор“. Тази функция може да се задейства и чрез иконата Превключване на свободния курсор в лентата „Инструменти“ или командата Редактиране - Свободен курсор в текстов документ.

Вмъкване

Задава настройките за вмъкване на фунцията „свободен курсор“. Възможно е вмъкването на абзац в произволна позиция, върху която щракнете в документа. Свойствата на този абзац зависят от избраната настройка. Имате избор между следните възможности:

Знаци за табулация

Когато използвате свободен курсор, в новия абзац се вмъкват толкова знаци за табулация, колкото е необходимо, за да се достигне посочената при щракването позиция.

Табулация и интервали

Когато използвате свободен курсор, в новия абзац се вмъква необходимият брой знаци за табулация и интервали, за да се достигне посочената позиция.

Интервали

Когато използвате свободен курсор, в новия абзац се добавят интервали до достигане на посочената при щракването позиция.

Ляво поле на абзац

Когато използвате свободен курсор, се създава подравнен отляво абзац, чийто отстъп е точно на позицията, където сте щракнали с курсора.

Подравняване на абзаца

Когато използвате свободен курсор, се задава подравняване на абзац. Според това къде сте щракнали с мишката, абзацът се форматира като подравнен отляво, центриран или подравнен отдясно. Преди щракването курсорът показва с триъгълниче кое подравняване ще бъде използвано.

note

Всички настройки за вмъкване се отнасят само за текущия абзац, създаден чрез функцията „свободен курсор“.


Изображение

Закотвяне

Задава подразбираното закотвяне за вмъкнати изображения. Наличните възможности са:

Моля, подкрепете ни!