Помощ за LibreOffice 7.4
Определя типа на публикацията
Можете да укажете дали желаете да включите рамки, заглавие и бележки за презентацията.
Определя основните настройки за експортирането.
Създава стандартни страници на HTML от експортираните страници.
Създава стандартни страници на HTML с рамки. Експортираната страница ще бъде разположена в главната рамка, а рамката отляво ще показва таблица на съдържанието във вид на хипервръзки.
Създава заглавна страница за документа ви.
Указва, че бележките също ще бъдат показани.
Създава презентация във формат HTML по подразбиране, предназначена за изложбен павилион – с автоматично сменящи се през определен интервал кадри.
Преходът между кадрите зависи от интервала, зададен за всеки кадър в презентацията. Ако зададете ръчен преход между кадрите, презентацията във формат HTML ще показва нова страница при натискане на клавиш от клавиатурата.
Смяната на страниците става автоматично след изминаването на зададения времеви интервал и не зависи от съдържанието на презентацията.
Определя продължителността на показването на всеки кадър.
Автоматично рестартира HTML презентацията след показването на последния кадър.
При експортиране чрез WebCast се генерират автоматични скриптове с поддръжка на Perl или ASP. Това позволява на говорителя (например при телефонна конференция, придружена от прожектиране на презентацията в Интернет) да сменя кадрите в уеббраузърите на публиката. Повече информация ще намерите под заглавие WebCast по-долу в този раздел.
Когато изберете ASP , при експортирането чрез WebCast се създават страници на ASP. Забележете, че тогава HTML презентацията може да бъде публикувана само чрез сървър, поддържащ ASP.
Използва се от експортирането чрез WebCast за създаване страници на HTML и скриптове на Perl.
Указва URL (абсолютен или относителен), който да бъде въведен от зрителя, за да види презентацията.
Указва URL (абсолютен или относителен), на който е записана презентацията в уебсървъра.
Указва URL (абсолютен или относителен) за генерираните скриптове на Perl.
Съществуват две възможности за експортиране на презентации от LibreOffice Impress чрез технологията WebCast: Active Server Pages (ASP) и Perl.
И в двата случая за WebCast е необходим HTTP сървър, който предлага скриптов език Perl или ASP. Затова настройката за експортиране зависи от използвания сървър за HTTP.
За да експортирате към ASP, в документа на LibreOffice Impress изберете Файл - Експортиране. Ще видите диалоговия прозорец Експортиране, в който трябва да изберете Документ на HTML за тип на файла. След като изберете директория и въведете файлово име, щракнете върху Експортиране. За експортиране като ASP препоръчваме да изберете „тайно“ име за HTML файла (подробностите следват малко по-долу). След това ще видите диалоговия прозорец Експортиране на HTML. Няколко файла ще бъдат записани в току-що избраната от вас директория.
Водещият презентацията използва въведеното име на файл, за да сменя кадрите, които вижда публиката. Можете да запишете файловете за WebCast локално или направо в HTTP сървър. Локално записаните файлове могат да бъдат прехвърлени впоследствие към HTTP сървъра чрез FTP. Забележете, че WebCast работи само ако файловете бъдат поискани през HTTP сървър.
Не използвайте една и съща директория за две различни експортирания към HTML.
Изберете WebCast като тип на публикацията във втората страница от помощника Експортиране на HTML.
В областта с настройките за WebCast изберете Active Server Pages (ASP). След това можете да продължите да задавате други настройки или да започнете експортирането чрез бутона Създаване.
Можете да използвате WebCast веднага след като експортираните файлове станат достъпни от HTTP сървър.
Пример:
Да предположим, че в компютъра ви е инсталиран Microsoft Internet Information Server. При инсталирането на IISS сте въвели „c:\Inet\wwwroot\presentation“ като директория за изход във формат HTML. Приемаме, че URL на компютъра ви е „http://myserver.com“.
Записали сте създадените от експортирането файлове в директорията c:\Inet\wwwroot\presentation\. В нея при експортирането е създаден HTML файл, който може да бъде наименуван например „secret.htm“. Въвели сте това име в диалоговия прозорец „Записване“ (вижте по-горе). Сега водещият презентацията може да достигне експортираните файлове, като въведе URL http://myserver.com/presentation/secret.htm в който и да е HTTP браузър, поддържащ JavaScript. След това може да сменя страницата чрез контролите във формуляра.
Слушателите могат да видят кадъра, избран от водещия, чрез URL http://myserver.com/presentation/webcast.asp. Те не могат да избират друг кадър измежду публикуваните на същия URL, освен ако научат имената на файловете. Уверете се, че HTTP сървърът не показва списъка със съдържанието на директорията.
За да експортирате, в документа на LibreOffice Impress изберете Файл - Експортиране. Ще се отвори диалоговият прозорец Експортиране, в който трябва да изберете Документ на HTML за тип на файла. След като изберете папка и въведете име за файла, щракнете върху Записване. Ще се отвори помощникът Експортиране на HTML. В току-що избраната от вас папка ще бъдат записани няколко файла.
Въведеното файлово име ще бъде използвано от водещия, за да превключва между кадрите на презентацията. Трябва да изберете празна директория.
Във втората страница на помощника изберете WebCast за тип на публикацията.
В областта за настройки на WebCast изберете Perl.
В текстовото поле URL за слушатели въведете името на файла за документа на HTML, който ще бъде използван от публиката. В URL за презентация въведете URL на директорията, която ще бъде използвана за презентацията, а в URL за скриптове на Perl – URL за директорията със CGI скриптове. След това можете да зададете останалите настройки в следващите страници на помощника или да започнете експортирането, като щракнете върху бутона Създаване.
Файловете, създадени по време на експортирането, трябва да се поставят в HTTP сървър с поддръжка на Perl. Това не може да стане автоматично заради разликите в съществуващите такива сървъри. По-долу са описани необходимите стъпки. Консултирайте се с упътването на сървъра или попитайте мрежовия администратор как да приложите стъпките за вашия конкретен сървър.
Първо трябва да запишете експортираните файлове в правилната директория на HTTP сървъра.
Поставете всички файлове с разширения htm, jpg и gif в директорията на HTTP сървъра, посочена в текстовото поле URL за презентация.
Всички файлове с разширения pl и txt трябва да бъдат поставени в директорията на HTTP сървъра, посочена в текстовото поле URL за скриптове на Perl. Тя трябва да бъде конфигурирана така, че съдържащите се в нея скриптове на Perl да могат да се стартират и от заявка чрез HTTP.
В системи, съвместими с UNIX, разрешете изпълняването на файловете с разширение pl от HTTP сървъра. Обикновено това се прави с командата chmod. Правата за достъп до файла currpic.txt трябва да позволяват на HTTP сървъра да пише в този файл.
Сега би трябвало да можете да използвате презентацията чрез WebCast.
Пример:
За този пример приемаме, че имате компютър с Linux и HTTP сървър. URL на HTTP сървъра е http://myserver.com, а директорията, в която са записани документите на HTML, е //user/local/http/. Скриптовете на Perl са в директорията //user/local/http/cgi-bin/. Въведете secret.htm като име на файла за експортиране и presentation.htm в полето URL за слушатели. В полето URL за презентация въведете http://myserver.com/presentation/, а в URL за скриптове на Perl – http://myserver.com/cgi-bin/.
Сега копирайте всички файлове с разширения htm, jpg и gif от директориите, зададени при експортирането, в директорията //user/local/http/presentation/ на HTTP сървъра, а всички файлове с разширения pl и txt – в директорията //user/local/http/cgi-bin/.
Влезте в сървъра като root и превключете към директорията //user/local/http/cgi-bin/. Можете да зададете необходимите права с командата chmod.
След като приключите с инсталирането на файловете на Perl, водещият ще може да проведе презентацията. Слушателите ще могат да виждат кадрите чрез URL адреса http://myserver.com/presentation/presentation.htm.