Помощ за LibreOffice 24.8
Изберете потребителски речници и задайте правилата за проверка на правописа.
Изброява наличните потребителски речници. Отбележете потребителските речници, които искате да използвате за проверка на правописа и сричкопренасяне.
Отваря диалоговия прозорец Нов речник, в който можете да наименувате нов потребителски речник или речник на изключенията и да зададете езика.
В раздела Речник можете да наименувате нов потребителски речник или речник на изключенията и да зададете езика.
Задава името на новия потребителски речник. Файловото разширение „*.DIC“ се добавя автоматично.
Можете да ограничите употребата на потребителския речник, като зададете конкретен език. Ако изберете Всички, потребителският речник ще се използва независимо от текущия език.
Указва дали желаете да избягвате определени думи в документите си. По този начин можете да създадете потребителски речник на всички думи, които трябва да се избягват. Ако този речник на изключенията бъде включен, по време на проверката на правописа ще получавате предупреждения за евентуални нежелани думи.
Отваря диалоговия прозорец Редактиране на потребителски речник, в който можете да допълвате потребителския речник или да редактирате съществуващите елементи.
В диалога Редактиране на потребителски речник можете да въвеждате нови думи или да редактирате съществуващите. Ако редактирате речник с изключения, в диалоговия прозорец има допълнителни средства за задаване на изключение за дума. По време на проверка на правописа това изключение се показва като предложение.
При редактиране на речник се проверява състоянието на файла. Ако файлът е защитен срещу запис, той не може да бъде променян. В такъв случай бутоните Нов и Изтриване са недостъпни.
Указва коя книга да бъде редактирана.
Списък с игнорирани думи (Всички) включва всички думи, които са отбелязани с Игнориране по време на проверка на правописа. Този списък е в сила само за текущата проверка на правописа.
Елементът IgnoreAllList не може да бъде избран или изтрит. Могат да се изтриват само думите, включени в него. Това се случва автоматично при всяко затваряне на LibreOffice.
Присвоява нов език на текущия потребителски речник.
Можете да въведете нова дума за включване в речника. В долния списък ще виждате съдържанието на текущия потребителски речник. Ако изберете дума от този списък, тя се показва в текстовото поле. Ако въведете дума, последвана от знака „=“, например „Автокорекция=“, думата никога няма да се пренася автоматично и няма да се предлага сричкопренасяне. Ако въведете „Авто=корекция“, думата ще се пренася или ще се предлага пренасяне на мястото на знака „=“.
Вместо знака = може да използвате блок с [], за да укажете промени в знаците преди пренасянето. Възможни промени са: (1) допълнителни знаци, например tug[g]gumi дава правилното пренасяне „tugg- gummi“ на шведската дума „tuggummi“; (2) премахване на знаци, зададени с цифра, например paral·[1]lel дава правилното пренасяне „paral- lel“ на каталонската дума „paral·lel“, премахвайки един знак преди позицията за пренос; (3) както премахнати, така и допълнителни знаци, например cafee[2é]tje дава правилното пренасяне „café- tje“ на нидерландската дума „cafeetje“, като премахва два знака преди позицията за пренос и добавя един.
Това поле е достъпно само ако редактирате речник с изключения или потребителски речник за конкретен език. В речниците с изключения полето показва алтернативното предложение за текущата дума в текстовото поле „Дума“. В потребителските речници за конкретен език полето съдържа вече известна базова дума като образец за прикрепване на афикси към новата дума или за употребата ѝ в сложни думи. Например в потребителски речник за немски новата дума „Litschi“ (името на плода лѝчи) с дума образец „Gummi“ (гума) ще позволи разпознаването на „Litschis“ (личита), „Litschibaum“ (дърво личи), „Litschifrucht“ (плод личи) и т.н.
Добавя думата в текстовото поле Дума към текущия потребителски речник. При редактиране на речник с изключения се добавя и думата в полето Предложение.
Определя настройките за проверката на правописа и сричкопренасянето.
Ако желаете да промените стойност, изберете елемента и щракнете върху Редактиране. Ще видите диалогов прозорец за въвеждане на нова стойност.
Указва, че при проверката на правописа се проверява текстът, изписан с главни букви.
Указва, че трябва да се проверяват и думите, съдържащи цифри наред с буквите.
Указва, че при проверка на правописа трябва да се проверяват специалните области, например текст в графични обекти.
Автоматично проверява правописа докато въвеждате и подчертава грешките.
Грешките се отбелязват в документа с червено подчертаване. Ако поставите курсора върху отбелязана по този начин дума, можете да отворите контекстно меню, за да видите списъка с предложения за корекция. Изберете някоя от предлаганите корекции, за да замените с него подозрителната дума. Ако повторите същата грешка, докато редактирате документа, тя ще бъде маркирана, като грешка, отново.
За да включите двойка думи в таблицата със замени за автокорекцията, отворете контекстното меню Автокорекция и изберете Автокорекция. Изберете елемент от подменюто. Думата ще бъде заместена и освен това двойката думи ще бъде добавена в таблицата за замяна.
Задава минималния брой знаци, изисквани за прилагане на автоматично сричкопренасяне.
Задава минималния брой знаци от пренасяната дума, които трябва да останат в края на реда.
Задава минималния брой знаци от пренасяната дума на следващия ред.
Указва, че няма да ви бъде предлагано ръчно сричкопренасяне. Ако полето не е отметнато, при неразпозната дума ще виждате диалогов прозорец за въвеждане на тирета.
Указва извършване на сричкопренасяне в бележки под линия и колонтитули.