Sayfa Yönlendirmesini Değiştirmek

Writer metin belgeleri için tüm sayfa özellikleri, sayfa biçimi gibi, sayfa biçemleri tarafından tanımlanır. Öntanımlı olarak, yeni bir metin belgesi "Ön tanımlı" sayfa biçemini tüm sayfalara uygular. Mevcut bir metin belgesi açarsanız, farklı sayfalara farklı sayfa biçemleri uygulanabilir.

Şunu bilmelisiniz ki, bir sayfa özelliğine uyguladığınız değişiklikler yalnızca mevcut sayfa biçemini kullanan sayfaları etkiler. Mevcut sayfa biçemi, alt pencere kenarlığındaki Durum Çubuğu'nda listelenir.

Tüm Sayfaların Sayfa Yönlendirmesini Değiştirmek

Metin belgeniz yalnızca aynı sayfa biçemlerinden oluşuyorsa, sayfa özelliklerini doğrudan değiştirebilirsiniz:

 1. Biçim - Sayfa seçeneğini seçin.

 2. Sayfa sekmesini tıklayın.

 3. Sayfa biçemi altında, "Dikey" veya "Yatay"'ı seçin.

 4. Tamam'a tıklayın.

Sayfa Yönlendirmesini Bazı Sayfalar için Değiştirmek

LibreOffice, bir belgedeki sayfa biçimini belirlemek için sayfa biçemlerini kullanır. Sayfa biçemleri, örneğin başlık ve altlık veya sayfa kenarları gibi sayfa özelliklerini de tanımlar. Hem mevcut belgenin "Ön Tanımlı" sayfa biçemini değiştirebilir hem de kendi sayfa biçemlerinizi oluşturup, metninizin herhangi bir parçasına bu sayfa biçemlerini uygulayabilirsiniz.

Bu yardım belgesinin sonunda sayfa biçemlerinin kapsamını detaylı bir şekilde tartışacağız. Sayfa biçemi kavramı konusunda emin değilseniz, lütfen bu sayfanın sonundaki bölümü okuyun.

Not Simgesi

Karakter biçemleri veya paragraf biçemlerinden farklı olarak, sayfa biçemlerinde hiyerarşi yoktu. Yeni bir sayfa biçemini, mevcut bir sayfa biçemini temel alarak oluşturabilirsiniz, ama daha sonra kaynak biçemi değiştirdiğinizde, yeni sayfa biçemi değişiklikleri otomatik olarak devralmaz.


Aynı sayfa biçemini paylaşacak tüm sayfaların sayfa biçemini değiştirmek için, öncelikle bir sayfa biçemine, daha sonra bu sayfa biçemini uygulamaya ihtiyacınız var:

 1. Görünüm - Biçemler'i seçin.

 2. Sayfa Biçemleri simgesine tıklayın.

 3. Sayfa biçemine sağ tıklayın ve Yeni'yi seçin. Yeni sayfa, ilk olarak, seçilen sayfa biçeminin tüm özelliklerini alır.

 4. Yönetici sekme sayfasındaki Ad kutusunda sayfa biçemi için bir isim girin, örneğin "Güzel Sayfam".

 5. Sonraki Biçem kutucuğunda, sayfayı yeni bir sayfa biçemiyle takip eden bir sonraki sayfaya, uygulamak istediğiniz sayfa biçemini seçin. Bu belgenin sonunda sayfa biçemlerinin kapsamı hakkındaki bölüme gözatın.

 6. Sayfa sekmesini tıklayın.

 7. Sayfa biçemi altında, "Dikey" veya "Yatay"'ı seçin.

 8. Tamam'a tıklayın.

"Güzel Sayfam" adında bir sayfa biçemini düzgün şekilde tanımlamış bulunmaktasınız. Yeni biçemi uygulamak için, Biçemler penceresinden "Güzel Sayfam" sayfa biçemine çift tıklayın. Mevcut sayfa biçeminin kapsamdaki tüm sayfalar değişecektir. Eğer "Sonraki Biçem"i farklı bir biçem olarak tanımlarsanız, sadece mevcut kapsamın ilk sayfası değişecektir.

Sayfa Biçemlerinin Kapsamı

LibreOffice'de sayfa biçemlerinin kapsamında haberdar olmalısınız. Sayfa biçemini düzenlemek, metin belgenizdeki hangi sayfaları etkileyecek?

Bir Sayfa Uzunluğundaki Biçemler

Bir sayfa biçemi yalnızca bir sayfa için tanımlanabilir. "İlk Sayfa" biçemi örnektir. Bu özelliği, Biçim - Sayfa - Yönetici sekme sayfasında, "sonraki biçem" olması için diğer sayfa biçemini tanımlayarak ayarlayabilirsiniz.

Bir sayfa uzunluğundaki biçemler mevcut sayfa biçeminin alt sınırından başlayıp bir sonraki sayfa kesmesine kadar sürmektedir. Sonraki sayfa kesmesi, metin bir sonraki sayfaya düştüğünde otomatik olarak gösterilir, bu bazen "yumuşak sayfa kesmesi" olarak da adlandırılır. Alternatif olarak, elle sayfa kesmesi ekleyebilirsiniz.

İmlecin bulunduğu yere el ile sayfa kesmesi eklemek için, Ctrl+Enter'a basın veya Ekle - El ile Sonlandır'ı seçip Tamam'a basın.

El ile Tanımlanmış Sayfa Biçemi Aralığı

"Ön Tanımlı" sayfa biçemi Biçim - Sayfa Biçemi - Yönetici sekme sayfasında farklı bir "sonraki biçem" ayarı yapmaz. Onun yerine, "sonraki biçem"i de "Ön Tanımlı" olarak ayarlar. Aynı sayfa biçemi tarafından takip edilen tüm sayfa biçemleri bir çok sayfayı kapsayabilir. Sayfa biçemi aralığının alt ve üst kenarları "biçem ile sayfa kesmeleri" tarafından tanımlanır. Herhangi iki "biçem ile sayfa kesmesi" arasındaki tüm sayfalar aynı sayfa biçemini kullanır.

Bir "biçemli sayfa kesmesi"ni doğrudan imlecin olduğu yere ekleyebilirsiniz. Alternatif olarak, "biçemli sayfa kesmesi" özelliğini bir paragrafa veya bir paragraf biçemine uygulayabilirsiniz.

Aşağıdaki komutlardan birini uygulayın:

Üst Bilgi ve Alt Bilgi Hakkında

Mevcut Sayfaya Dayalı Sayfa Biçemi Oluşturmak

Üst bilgi veya Alt bilgiye Bölüm Adı veya Numarasını Eklemek

Üst Bilgiyi veya Alt Bilgiyi Biçimlendirmek