Değişkenler

Değişken alanları, belgenize devingen içerik eklemenizi sağlar. Örneğin sayfa numaralarını yenilemek için bir değişken kullanabilirsiniz.

Bu komuta erişmek...

Ekle - Alan - Daha Fazla Alan - Değişkenler sekmesini seçin


Uyarı Simgesi

Kullanıcı tanımlı alanlar sadece mevcut belgede kullanılabilir.


Tür

Kullanılabilir alan türlerini listeler. Belgenize bir alan eklemek için, bir alan türüne tıklayın, Seç listesinden bir alana tıklayın ve daha sonra Ekle'ye tıklayın. İzleyen alanlar kullanılabilir:

Tür

Açıklama

Değişken Belirle

Bir değişkeni ve değerini tanımlar. Bir değişkenin değerini, değişken alanının önüne tıklayarak ve daha sonra Düzenle-Alan 'ı seçerek değiştirebilirsiniz.

Değişken Göster

Seçim listesinde tıkladığınız değişkenin mevcut değerini ekler.

DDE alanı

Belgeye, atadığınız ismi kullanarak istediğiniz sıklıkta güncelleyebileceğiz bir DDE bağlantısı ekler.

Formül Ekle

Sabit bir sayı veya bir formülün sonucunu ekler.

Giriş alanı

Bir değişken için yeni bir değer veya bir Kullanıcı Alanı ekler.

Bir Girdi alanındaki değişkenin değeri sadece ekli olduğu alan ve sonrakilerde geçerlidir. Belgedeki değişkeninin değerini daha sonra değiştirmek için, aynı isimde başka bir girdi alanı ekleyin, bu sefer farklı bir değeri olsun. Ancak, Kullanıcı Alanı'nın değeri evrensel olarak değiştirilir.

Değişkenler Seçim alanında gösterilir. Ekle düğmesine tıkladığınız zaman, Girdi Alanıiletişim penceresi gözükür. Bu alana yeni değer girebilir veya ek nok olarak düz metin ekleyebilirsiniz.

Numara aralığı

Tabloların, grafiklerin veya metin çerçeveler için numaralandırmayı otomatik ekler.

Sayfa değişkeni tanımla

Belge içerisine sayfa saymanın başlayacağı bir referans noktası ekler, Referans noktasını etkinleştirmek için "Açık", kapatmak için "Kapalı" 'yı seçin. Ayrıca sayfa sayımının başka bir sayıdan başlaması için bir öteleme değeri de girebilirsiniz.

Sayfa Değişkenini Göster

"Sayfa değişkeni ayarla" referans noktasından, bulunulan noktaya kadarki sayfa sayısını gösterir.

Kullanıcı alanı

Evrenel özel bir değişken ekler. Kullanıcı Alanı'nı kullanarak belli bir durum için değişken tanımlayabilirsiniz. Kullanıcı Alanı'nı dğiştirdiğinizde, belge içerisindeki tüm örnekler güncellenir.


Not Simgesi

İzleyen alanlar yalnızca takip eden alanlar Tür listesinde seçildiyse eklenebilir.


Biçim

Seçili alana uygulamak istediğiniz biçime tıklayın veya "Ek biçimler"'e tıklayarak özelleşmiş biçim tanımlayın.

Kullanıcı tanımlı alanlar için, Biçim listesinde görmek istedikleriniz için biçimlendire tıklayın veya "Ek biçimler"'e tıklayarak özel bir biçim tanımlayın.

İsim

Oluşturmak istediğiniz kullanıcı tanımlı alanın adını girin. Bir hedef belirlemek için, Tür listesindeki "Kaynağı Ayarla" kısmına tıklayın, buradaki kutuya bir tür adı girin ve daha sonra Ekle'ye tıklayın. Yeni hedefe kaynak göstermek için, Seçim listesindeki hedef ismine tıklayın.

Değer

Kullanıcı tanımlı alana eklemek istediğiniz içerikleri girin.

Biçim listesinde, değer düz metin mi yoksa sayısal olarak mı girilmişi tanımlar.

Seç

Seçili Tür listesindeki alan için kullanılabilir alanları listeler. Bir alan eklemek için, alana tıklayın ve daha sonra Ekle'ye tıklayın.

Öneri Simgesi

To quickly insert a field from the list, hold down and double-click the field.


HTML belgesi içinde, "Değişken ata" alan türü için iki ek alan kullanılabilir: HTML_ON ve HTML_OFF. Değer kutusuna yazdığınız metin, yaptığınız seçime göre, belge HTML belgesi olarak kaydedilince, açılan (<Value>) veya kapanan (</Value>) bir HTML etiketine dönüşür.

Öneri Simgesi

Ctrl tuşu basılıyken bir girdi üzerine iki kere tıklarsanız veya istenen değişkeni seçer boşluk tuşuna basarsanız hemen belgenize eklenecektir.


Formül

Bu seçenek sadece "Formül ekle" alan türü seçili olduğunda kullanılabilir.

Referans metni

Alanda görüntülemek istediğiniz metni girin. Bir tutucu alanı ekliyorsanız, alanın üzerinde fare imlecini beklettiğinizde yardım ipucu olarak görüntülenmesini istediğiniz metni yazın.

Ofset

Sayfa numarası alanına uygulamak istediğiniz öteleme değerini girin, örneğin "+1".

Gizle

Belgedeki alan içeriklerini saklar. Alan, belgeye ince gri bir işaret olarak eklenir. Bu seçenek sadece "Değişken Ayarla" ve "Kullanıcı Alanı" alan tipleri için kullanılabilir.

Bölüm numarası

Bölüm numaralarını sıfırlamak için seçenekleri ayarlar.

Seviye

Belge içerisinde numaralandırmaya başlamak için başlık ve bölüm seviyesi seçin.

Ayırıcı

Başlık ve bölüm seviyeleri arasında ayraç olarak kullanılacak karakteri tuşlayın.

Uygula

Kullanıcı tanımlı alanı Bölüm listesine ekler.

Simge

Uygula

Sil

Seçim listesinden kullanıcı tanımlı alanı kaldırır. Sadece o anki belgede kullanılmayan alanları kaldırabilirsiniz. Listedeki, o anki belge içerisinde kullanılan bir alanı kaldırmak için, önce belge içerisinde geçen tüm alan örneklerini silin ve sonrasında listeden kaldırın.

Icon

Sil