Gezinme

Eğer bu simgeye Gezgin'de veya belge penceresinin sağ alt köşesinde tıklarsanız, belge içinde mevcut hedefler arasından seçim yapmanızı sağlayan bir araç çubuğu ortaya çıkacaktır. Böylece yukarı ve aşağı ok simgelerini, metin imlecini belge içindeki önceki ve sonraki hedeflere konumlandırmak için kullanabilirsiniz.

Önceki sayfaya veya nesneye kaydırmak için yukarı düğmesine tıklayın.

Sonraki sayfaya veya nesneye kaydırmak için aşağı düğmesine tıklayın.

Başka bir girdi seçmediğiniz sürece, varsayılan olarak, ok düğmeleri belgedeki bir önceki veya bir sonraki sayfaya sıçrar. Sayfalar arasında geziniyorsanız ok düğmesi siyah, diğer nesnelere sıçrarsanız mavidir.

Girdiler çoğunlukla Gezgin seçim kutusu içindekilere karşılık gelir. Ayrıca farklı sıçrama hedefleri de seçebilirsiniz. Örnek olarak Gezgin'de Hatırlatıcı Ayarla simgesi ile oluşturabileceğiniz hatırlatıcılar verilebilir. Gezgin araç çubuğunda yer alan aşağıdaki seçeneklerden bir nesne seçebilirsiniz: tablo, metin çerçevesi, grafikler, OLE nesnesi, sayfa, başlık, hatırlatıcı, çizim nesnesi, kontrol alanı, bölüm, yer imi, seçim, dipnot, not, dizin girdisi, tablo formülü, yanlış tablo formülü.

Tablo formülleri için, ya belgenizdeki tüm tablo formüllerine ya da sadece yanlış olanlarına sıçrayabilirsiniz. Yanlış formüller için, sadece yanlış sonuçlandırılmışlara sıçrarsınız. Program, yanlış sonuçlandırılanları (yanlış formüllere işaret edenleri) atlar.

Gezinme Araç Çubuğu ile Çalışmak

Gezgin araç çubuğunu dikey kaydırma çubuğuna yerleştirilmiş simgesine tıklayarak açın. Araç çubuğunu sürükleyerek ve ekranda başka bir yere yerleştirerek bulunduğu yerden ayırabilirsiniz.

Gözatmak istediğinz nesne tipleri için simgeye tıklayın. Ardından "Önceki Nesne" veya "Sonraki Nesne" yön düğmelerinden birine tıklayın. Bu düğmelerin isimleri, seçtiğiniz nesne tiplerini belirtmektedir. Metin imleci seçtiğiniz nesne üzerine yerleştirilmiştir.

Öneri Simgesi

LibreOffice programını belge içinde gezinme için özel tercihlerinize göre yapılandırabilirsiniz. Bunu yapmak için Araçlar - Özelleştir'i seçin. Menüleri, klavye girdisini veya araç çubuklarını uyarlamak için çeşitli tablolar, belge içinde gezinme için "Gezgin" alanında çeşitli fonksiyonlar içermektedir. Bu sayede belge içindeki dizin etiketlerine "Sonraki/Önceki Dizin Etiketi" fonksiyonlarını kullanarak sıçrayabilirsiniz.


Yeniden Ara

Gezinti araç çubuğu üzerindeki Aramayı tekrarla simgesi ile Bul ve Değiştir iletişim penceresi ile başlattığınız bir aramayı tekrarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, simgeye tıklayın. Dikey kaydırma çubuğundaki mavi ok düğmeleri Aramayı ileri doğru yap ve Aramayı geriye doğru ya fonksiyonlarının görevini görür. Eğer ok alanlarından birisine tıklarsanız, Bul ve Değiştir iletişim penceresine girilen terim için arama devam edecektir.