Katmanlar Hakkında

Katmanlar LibreOffice Draw içinde kullanılabilir, LibreOffice Impress içinde değil. Katmanlar sayfadaki ilişkili öğeleri birleştirmenize olanak sağlar. Katmanları görünmez yapabileceğiniz, yazıcı çıktısından saklayabileceğiniz veya kilitleyebileceğiniz özgün çalışma alanları olarak düşünün.

Sürekli diğer katmanların önünde duran Kontrollerkatmanı haricinde katmanlar sayfanızdaki nesnelerin yığın sırasını belirlemezler.

Sayfanızdaki nesnelerin yığınlama sırası nesneleri eklediğiniz sıra ile belirlenmektedir. Yığınlama sırasını Değiştir - Ayarla ile yeniden ayarlayabilirsiniz.

Bir katmanda üzerinde nesne bulunmayan alanlar şeffaftır.

LibreOffice Draw üç adet varsayılan katman sunar:

Varsayılan katmanları silemez veya yeniden adlandıramazsınız. Kendi katmanlarınızı Ekle - Katman aracılığı ile oluşturun.

Yerleşim katmanı varsayılan çalışma alanıdır. Sayfanızın başlığının, menin ve nesne yer tutucuların konumlarını Yerleşim katmanı belirler.

Kontrol katmanı bir eylem atanmış ancak yazdırılmayacak düğmeler için kullanılabilir. Katmanın özelliklerini yazdırılamaz olarak ayarlayın. Kontrol katmanındaki nesneler daima diğer katmandaki nesnelerin önündedir.

Boyut Çizgileri katmanı çizdiğiniz yerdedir, örneğin, boyut çizgileri. Katmanı göstererek veya gizleyerek, rahatlıkla bu çizgileri aktif ve pasifleştirebilirsiniz.

Öneri Simgesi

Bir katmanı, içeriğini korumak için kilitleyebilirsiniz, veya bir katmanı içeriğinin görüntülenmemesi veya yazdırılmaması için gizleyebilirsiniz. Bir sayfaya yeni bir katman eklediğinizde, katman belgenizdeki tüm sayfalara eklenir. Bunun tersine, bir katmana bir nesne eklediğinizde, bu sadece mevcut sayfaya eklenir. Eğer nesnenin tüm slaytlarda belirmesini istiyorsanız, nesneyi ana slayta ekleyin (Görüntüle - Ana Slayt).